OZCAN AKYOL 'Niet vertrouwen op woord van crimineel' Jij bent uniek, jouw Auping matras ook 6 voordeel plaza Column Wat de onderhandelaars precies aan de formatie tafel bekonkelen, blijft voorlopig ongewis, maar dat de kwestie identiteit op een of andere manier prominent in een defini tief regeerakkoord gaat terugke ren, zal niemand nog verbazen. Deze week lekte bijvoorbeeld uit dat kinderen tijdens hun schooltijd minimaal één keer het Rijksmuseum en de Tweede Ka mer moeten bezoeken. Het zou onderdeel zijn van een breder cul tuurpakket, in het leven geroepen om nieuwe generaties in contact te brengen met onze historische wapenfeiten, culturele parels en vooral alles wat ons bindt. Hoewel er lacherig op dit bericht werd gereageerd, met de toevoe ging dat er wel belangrijkere zaken op de wereld zijn, moest ik erken nen dat het eigenlijk wel een goed plan is. Ik zou willen dat iemand mij en mijn vriendjes vroeger uit die ach terbuurt had geplukt voor een uit gebreide kennismaking met alles buiten onze gesegregeerde woon wijk. Het gaat me dan niet eens om etniciteit: ook autochtonen uit lage sociaaleconomische klassen zullen minder snel een Rem brandt tegenkomen dan de kinde ren van een universitair docent. De vraag die wel blijft hangen, is of de overheid zich zo dominant met een leerplan moet bemoeien. Er zijn landen waar dat tot enge si tuaties leidt - zoals het ontkennen of schrappen van de evolutietheo rie. Ik zou de onderhande laars het voordeel van de twijfel willen ge ven, ware het niet dat hun daden van weleer niet stroken met de vermeende plannen voor de toekomst. Als kunst en cultuur zo belangrijk voor hen zijn, hadden partijen als de WD en het CDA de afgelopen jaren niet zo snoeihard moeten bezuinigen in deze sector. In 2011 werd de Mars der Beschaving weggehoond door conservatieve politici - dezelfde mensen die ons nu schilderijen en boeken door de strot willen du wen. Al ruim een decennium worden alle artistieke beroepen op het hoopje van 'linkse hobby' gegooid, en nu moeten de kindertjes braaf gaan staan klappen voor Het melk meisje van Johannes Vermeer. Het is een akelige discrepantie, die de herwaardering van onze cultuur onecht maakt. Als de nieuwe regering daad werkelijk onze identiteit wil be waken, moet niet alleen het verle den worden omarmd, maar ook veel meer ruimte worden geboden aan mensen die deze huidige woe lige tijden in kunstvorm proberen te begrijpen en duiden. Ik moest erkennen dat het eigenlijk wel een goed plan is In de strijd tegen de georgani seerde criminaliteit in ons land kijkt justitie naar de aanpak van de maffia in Italië, schrijft minis ter Stef Blok deze week aan de Tweede Kamer. Zo wil hij onder zoeken of- net als in Italië - ver regaande afspraken gemaakt kun nen worden met kroongetuigen in strafzaken. Hij reageert daar mee op soortgelijke uitspraken van recherchechef Wilbert Pau- lissen eerder in deze krant. Italië kent de succesvolle 'pen- titoregeling', waarin spijtoptan ten van de maffia in ruil voor be lastende verklaringen zelfs kwijt schelding van hun straf kunnen krijgen. De Nederlandse regeling is strenger. Het OM mag slechts de helft minder straf eisen en kwijtschelding is verboden. Volgens advocaat Sander Jans sen, gepromoveerd op het onder werp kroongetuigen, kleven er forse nadelen aan het verder ver lagen van strafeisen. „Het risico is levensgroot dat opportunistisch opererende kroongetuigen ver klaringen in elkaar draaien die hen goed uitkomen." De Nederlandse kroongetui genregeling is op sommige pun ten ruimer dan in omringende landen, zegt de advocaat. Waar in Italië criminelen binnen zes maanden moeten kiezen voor de pentitoregeling, kunnen ze hier op elk moment in het strafproces aanbieden over te lopen naar jus- De Nederlandse regeling is strenger dan die in Italië titie. „Zo kun je niet controleren welke informatie uit eigen weten schap is en wat een getuige uit het strafdossier heeft vernomen." Het is kritiek die Janssen ook uit in de strafzaak tegen Willem Hol leeder, zijn beroemdste cliënt. Voormalig moordmakelaar Fred Ros besloot in 2014 een boekje open te doen. Zo zegt Ros te heb ben gehoord dat Willem Hollee der opdracht gaf tot de liquidatie van Cor van Hout. „Het is volko men oncontroleerbaar geworden wat hij uit eigen waarneming ver telt. Je moet niet willen vertrou wen op het woord van een grote crimineel." De vernieuwde matrassen van Auping passen perfect bij zowel jouw lichaam als je persoonlijke voorkeur. Poortvliet: Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) auping zaterdag 30 september 2017 @ÖzcanAkyol Onecht Justitie onderzoekt of het cri minelen die in een strafproces hun maten verklikken, verder in de watten moet leggen. Ad vocaat Sander Janssen vreest voor meer valse verklaringen. Koen Voskuil Rotterdam op alle Auping matrassen* Kiezen voor Auping is kiezen voor: optimale ventilatie v/ perfecte ondersteuning wasbare tijk Kom proefliggen in een van onze Auping Plaza's: "Kijk voor de actievoorwaarden en de openingstijden op auping.nl/plaza

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6