mm* 26 ZEELAND Moerdijkregeling pakt goed uit, zegt burgemeester Klijs Vier jaar geleden leek het dorp nog ten dode opgeschreven Maar nu is het tegenovergestelde waar. „Prachtig om in Moerdijk te wonen." zv De zon heeft het al de hele week naar zijn zin in Moerdijk. Glazenwasser Joop Bouwens uit Dor drecht doet zijn werk in de Mar grietstraat dan ook fluitend, al heeft dat kennelijk weinig te ma ken met het weer. „Moerdijk is een prachtig dorp! Ik kom hier niet voor niets al 25 jaar met ple zier." Het café, de snackbar, de basis school, de kapper, de dorpswinkel, de kerk, de bruggetjes over de wa tertjes en vooral de rust: alle ingre diënten voor een dorp zoals Wim Sonneveld het ooit in zijn be roemd geworden liedje schilderde, liggen hier nog steeds voor het op rapen. Sommige zijn zelfs opge poetst, zoals dorpshuis de Anker- kuil. Van het diepe dal waarin het West-Brabantse dorp zou zijn ge vallen - zo diep dat voormalig mi nister Ed Nijpels in 2013 vond dat het mede met het oog op de uit breiding van de haven en het indu strieterrein maar beter opgedoekt kon worden - heeft de glazenwas ser nooit iets gemerkt. Hij wijst verlekkerd op het grote pand met enorme hoge ramen aan de Grintweg, een eind verderop. „Die heb ik ook gewassen. Nu zijn er net nieuwe bewoners, 't Is even verbouwd tot een schitterende woning. Op deze late septemberdag lo pen verhuizers af en aan. Adri Boogermans (foto) samen met haar man Arij de nieuwe eigenaar, ziet goedkeurend toe en helpt waar mogelijk mee. Wie had ooit kunnen den ken dat ze hier terecht zouden komen? Het In Klundert heb je meer last van de industrie, hoor afwachten geblazen." Dat pand ziet er met zijn klokkentoren uit als een kerk, en dat was het tot 2007 ook. Daarna werd de gerefor meerde kerk van binnen grondig Dordrechtse stel zelf in elk geval tot vorig jaar niet. „We zochten al een poos iets in een dorp met veel ruimte erom heen, het liefst een voorma lig kerk- of schoolgebouw, maar konden het in de buurt niet gevon den krijgen. We wilden wel boven de rivieren blijven." Voor het vrij komen van dit pand, waar een kleine 8 ton voor moest worden neergeteld, gingen ze om. „Dit is geweldig", vat Adri samen. Nee, de invoering van de Moer- dijkregeling die het kopen en ver kopen van een huis in Moerdijk fi nancieel aantrekkelijk maakt, was niet de aanleiding. „Wel een pret tige bijkomstigheid", geeft Adrie toe. „Het scheelde in de onderhan delingen." Natuurlijk hadden ze gehoord over de leefbaarheidspro blemen in Moerdijk, aangewak kerd door de brand van Chemie Pack in 2011 en twee jaar la ter de brand bij Shell, beide op het industrer- 1 <st "i rein. „Rotterdam, Dor- drecht: overal is indu strie", reageert Adri nuchter. Gevaarlijk? „Het ligt er gewoon aan hoe de wind staat." Sinds de Moerdijkregeling in 2013 in gang is gezet, heeft de ge meente Moerdijk 74 woningen ge kocht en 33 verkocht. Van de 41 overige nog in eigendom zijnde woningen heeft ze er 23 commerci eel verhuurd en staan er 18 te koop. Daarmee is de regeling een succes, vindt burgemeester Jac Klijs. Sneller dan verwacht en met dank aan financiële injecties door de gemeente, is de leefbaarheid weer op peil. Ze hadden het industrieterrein nooit naar het dorp moeten ver noemen! Daardoor is alle narig heid rond Moerdijk ontstaan, vin den Henny en Arie den Engelsen. „Dit is echt een lief dorp!" Een kleine twee jaar geleden zijn ze uit Klundert hierheen verhuisd. Ze wilden kleiner wonen. Ze ver huisden zeker niet om van de Moerdijkregeling te profiteren, als mensen dat soms mochten den ken. „Wij huren. Kopen is niet aan de orde op onze leeftijd." Ze willen niet meer weg uit het dorp. „In Klundert heb je meer last van de industrie, hoor." In de Ankerkuil leggen Klara en Gijsje samen een kaartje. Dat doen ze elke woensdagmiddag. „En van ochtend hebben we hier bloem schikken gehad." Ze blijven Moerdijk trouw, daar is geen twijfel over mogelijk. „Tot in de dood. En zolang het winkel tje er nog is." zaterdag 30 september 2017 Trouw aan Moerdijk tot in de dood x-""J FOTO RENÉ SCH0TANUS/PIX4PR0FS Annelies Vlaanderen Moerdijk - Henny en Arie den Engelsen, verhuisden van Klundert naar Moerdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 61