ZEELAND 25 zv SOFTDRUGS HIGH LIFE UIT GOES WIL NAAR BRABANT Coffeeshop High Life uit Goes wil een filiaal in Roosendaal openen. Bedrijfsleider Tolga Sen denkt dat het daardoor rustiger zal worden in het centrum van Roosendaal. Met de raadsverkiezingen voor de deur heeft Sen de partijen uitgenodigd in Goes. Hij heeft nog niemand gezien. Wel vertegenwoordigers van de jeugdraad, maar die zien een coffeeshop in Roosendaal sowieso wel zitten. ij coffeeshop High Life in Goes schenken ze Van den Biggelaar- kofïïe. Roosendaalse koffie. Bedrijfsleider Tolga Sen ziet er de humor wel van in. „Zo zie je maar, we hebben al een warme band met Roosen daal." High Life wil dolgraag een cof feeshop in deze stad openen. Di recte aanleiding is de veiligheid senquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Uit dit onderzoek blijkt dat één op de acht inwoners van Roosendaal in 2016 veel overlast heeft ervaren van drugsgebruik of drugshandel in de buurt. Hiermee scoort de ge meente de slechtste cijfers van alle grote steden. De toename van de illegale straathandel is voor de eigenaren van High Life reden de vleugels uit te slaan naar West-Brabant. „De tijd is er rijp voor. Het weer toela ten van één of meer coffeeshops is onvermijdelijk om de actuele situ atie rond illegale handel aan te pakken. Je beschermt hiermee met name een groot deel van de jeugd, doordat een gecontroleerde schei ding tussen hard- en softdrugs plaats kan vinden", aldus Sen. Kiloknallers Hij is geschrokken van de situa tie in Roosendaal. „We hebben er een paar keer rondgekeken. Die drugsrunners verkopen geen grammetjes wiet en hasj zoals wij, maar kiloknallers. Ze hebben het complete assortiment; wiet, coke, ghb, pillen. Noem maar op. En als je begint met softdrugs, is de kans groot dat ze al snel sterker spul aanbieden. Want dat verdient meer. Vooral voor beginnende drugsgebruikers is het linke soep. Je weet niet wat je koopt, er zit geen enkele controle op." Tolga Sen vertelt zijn verhaal in de zogeheten lounge van High Life, de ruimte op de eerste verdie ping waar je een joint mag roken. Op de begane grond bevindt zich de verkoopruimte. Hier hangt een Vooral voor beginnende drugsgebruikers zijn drugsrunners linke soep groot scherm met het assortiment wiet en hasj. Maar ook waterpij pen, medicinale wietolie en shi- shapennen staan uitgestald. De softdrugs hebben allerlei smaakjes en namen als super crystal, white widow, spoetnik en nougat spe cial. Jong en oud stapt binnen. Een dame op leeftijd bestelt haar we kelijkse portie wiet, gevolgd door een jonge meid die een voorge- draaide joint afrekent. Iedereen moet z'n ID laten zien. „Controle is zo belangrijk. We hebben hier ook een smoelenboek. Dat is onze zwarte lijst van lui die overlast ga ven en die we niet meer binnen la ten. We hebben korte lijnen met politie en hulpverleners uit de zorg. Als we merken dat iemand te veel blowt of andere problemen heeft, dan verwijzen we ze door naar bijvoorbeeld maatschappelijk werk of het Centrum voor Jeugd en Gezin." Bedrijfsleider Sen is niet bang dat met de opening van een Roo sendaalse coffeeshop, ook het massale drugstoerisme (de shops in Bergen op Zoom en Roosendaal trokken tot 2009 2,5 miljoen drugstoeristen per jaar, red.) te rugkeert. „Nee, we leven niet meer in 2009. Er is in de tussentijd zo veel veranderd. We mogen in Goes niet eens softdrugs aan buitenlan ders verkopen. Een dergelijk sys teem kun je ook in Roosendaal in voeren. We zijn er overigens geen voorstander want, want hiermee werk je illegale handel nog steeds in de hand. Dealers zijn niet gek, die staan hier regelmatig te posten en vangen klanten op die bij ons niet terecht kunnen. Maar dan nog is het aantal drugstoeristen uit België lang niet meer zo groot als pakweg tien jaar geleden. Onze zuiderburen kunnen inmiddels in eigen land een stuk beter aan wiet en hasj komen." Hij beseft dat een coffeeshop de drugsoverlast in Roosendaal niet oplost. „Nee, maar mensen zijn dan niet meer afhankelijk van drugsrunners. We bieden een vei lige plek om te kopen en te gebrui ken. Ik denk echt dat het rustiger wordt als wij onze deuren openen. Laten we beginnen met een proef periode van maximaal vier jaar. Dan kan de gemeente daarna be slissen of we open mogen blijven of niet." Geen donker hol De politieke realiteit in Roosen daal is dat een meerderheid tegen stander is van een coffeeshop. Met name de fracties van WD, VLP en CDA zijn tegen. Maar bij de groot ste fractie uit de raad, Roosendaalse Lijst (negen zetels), zijn ze bereid om over de proef na te denken. De fracties van SP, D66, PvdA, Nieuwe Democraten en GroenLinks zijn voorstander van een coffeeshop voor lokaal gebruik. Sen: „De verkiezingsprogram ma's voor maart 2018 worden nu geschreven. Daar springen we op in, we hebben alle politieke par tijen uitgenodigd hier te komen kijken. We bieden openheid op alle fronten, we zijn geen donker hol in een steegje waar ongure types naar binnen gaan. Advocaten, timmer mannen, scholieren, gepensioneer den, alles en iedereen komt naar High Life. We hebben ons na twin tig jaar ook wel bewezen." Of er al Roosendaalse politici zijn langsgeweest in Goes? „Nee, niemand. Alleen de jongerenraad is komen kijken. Zij zien ook in dat er een veilige plek moet komen voor softdrugsverkoop. Nu de rest nog overtuigen." Gemeente Goes: Samenwerking met High Life is prima zaterdag 30 september 2017 'Met komst coffeeshop keert rust terug in Roosendaal' Sanne Schelfaut Goes/Roosendaal FOTO'S CHRIS VAN KLINKEN/PIX4PR0FS - Tolga Sen, High Life GOES De gemeente Goes laat weten dat er goede af spraken met coffeeshop High Life zijn gemaakt. „De samen werking verloopt prima. Er zijn korte lijnen met de mensen van High Life, politie, Indigo Preventie en maatschappelijk werk. Als er overlast is, wordt er snel ingegrepen", aldus Joke Boel, woordvoerster van de gemeente Goes. Ze meldt dat er een paar keer per jaar informatiebijeenkomsten voor ouders van schoolgaande jeugd (13-18 jaar) worden ge houden. „Daar werken High Life en ook de andere Goese coffeeshop aan mee. Ouders kunnen ter plekke kijken wat onder softdrugs wordt ver staan." Er hangt een ontspannen sfeer in de coffeeshop waar sinds kort Roosendaalse koffie wordt geschonken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60