'Verstandig uit eigener beweging af te treden' militairen excuses aan Wandelen op La Palma 5 VERANTWOORDELIJKHEID De Kamerleden weten ook dat dit al het derde kritische rapport is dat de OVV tijdens haar ministerschap over Defensie publiceert. En dan mag de munitie al in 2006 - lang voor Hennis naar Den Haag kwam - gekocht zijn, het is geen excuus. De WD-bewindsvrouw is politiek verantwoordelijk. Dat maakt dat zij dinsdag tijdens het debat door de Kamer kan wor den verplicht gedwongen af te tre den, tenzij ze zelf concludeert dat ze moet opstappen. Dat betekent overigens niet dat Hennis automa tisch van het politieke toneel ver dwijnt. Piet Hein Donner trad als minis ter van justitie af na de Schiphol- brand, maar keerde na vijf maan den terug als bewindsman. Nu be zet hij alweer jaren als 'onderko ning' van Nederland de plek van vi- cevoorzitter van de Raad van State. Eerder op die dag liet Groenbroek weten dat de nabestaanden een advocaat in de arm hebben geno men om de verantwoordelijken voor de rechter te slepen. „We hebben niks te verliezen, want we hebben alles al verloren." Granaat deugde niet Henry Hoving en Kevin Rogge veld kwamen vorig jaar om bij een militaire oefening in Mali toen een mortiergranaat ont plofte. De Onderzoeksraad voor Veiligheid concludeerde deze week dat de granaat niet deugde. Volgens de raad is Defensie 'ern stig tekort geschoten' in de zorg voor de veiligheid van de militai ren in Mali. Kras.nl/wandelen-lapalma of bel 088-0885 886 Individuele wandelreizen zaterdag 30 september 2017 is zo goed als weg Minister Hennis op bezoek in Kamp Castor in Mali. fotoanp van twee militairen omkwamen in Mali. „Het defensieappa raat is immens groot en dingen kunnen zich nu eenmaal aan het zicht van de mi nister onttrekken. Maar de ministeriële verantwoordelijkheid is de kurk waarop de loyaliteit van ambte naren drijft." Een verre voorgan ger van Hennis zat in een soortgelijke po sitie. Staatssecreta ris Ferdinand Kra nenburg (defensie materieel) trad in 1958 af omdat de helmen van soldaten ondeugdelijk bleken. Volgens Elzinga's collega Wim Voer- mans, hoogleraar staatsrecht aan de Universiteit Leiden, is het goed dat Hen nis zich dinsdag eerst nog verant woordt in de Tweede Kamer. Zo hoort het, zegt hij. Maar daarna zou af treden volgens hem wel 'de koninklijke weg zijn'. Hennis laat onder zoeken of Defensie op enig moment na latig is geweest of verwijtbaar heeft ge handeld, naar aanlei ding van het rapport van de Onderzoeks raad voor Veiligheid (OVV) over een on geluk met een mor tiergranaat in Mali. Ze meldt dat in een brief aan de Tweede Kamer. Het onder zoek wordt gedaan onder leiding van ie mand van buiten. De spanning is van haar gezicht af te lezen als mi nister Hennis van Defensie de wekelijkse ministerraad verlaat, fotoanp Minster Hennis doet er verstandig aan om er zelf voor te kiezen op te stappen. Dat zegt Douwe Jan Elzinga, hoogleraar staats recht aan de Rijks universiteit Gronin gen. „Defensie heeft geprobeerd zaken weg te poetsen en heeft veel te defen sief gereageerd op het onderzoeksrap port over het mor tierongeval in Mali." Volgens Elzinga moet Hennis haar ministeriële verant woordelijkheid nemen. Al is ze als bewindspersoon niet persoonlijk verant woordelijk voor de aanschaf van on deugdelijke mortie ren als gevolg waar- Tom Middendorp bij aankomst in Winschoten, foto huisman media/dvhn Ontdek dit 'minicontinent' met vulkanen, dichte wouden, diepe kloven, steile kusten en adembenemende vergezichten. Een wandelparadijs bij uitstek! Klantbeoordeling 8,6: "Uitstekendgeorganiseerd!" Incl. 3 of 5 wandelingen naar keuze o.l.v. een deskundige gids Verblijf in een 3-sterren appartementencomplex aan de kust i|pE d&fr Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5