u baalt van Ronde van Turkije ZEELAND 21 PASPOORT beleefde hij zijn mooiste jaren als trainer en was hij onder meer de architect van de ploeg die in de cember 1987 in de Uefa Cup een 3- o-nederlaag in Dortmund thuis rechtzette met een klinkende en historische 5-0-overwinning. „Wat een avond was dat! 'Ein, zwei, drei, saufen', riep iedereen, haha." Hij gaat nog naar vrijwel iedere thuiswedstrijd van Club Brugge, vertelt Houwaart. „Ik krijg al ja renlang twee seizoenskaarten." Trainer zijn was in zijn tijd totaal anders dan nu. „Ik had bij Club niet eens een assistent. Wel een keeperstrainer, maar verder moest ik veel zelf doen. Tegenwoordig hebben ze voor iedere linie een trainer en dan ook nog een fysieke coach, een psycholoog en noem maar op. Het voordeel bij Club Brugge was wel dat ik met nie mand in discussie hoefde, haha!" De laatste jaren werkte hij als trainer in het Belgische amateur voetbal. Bij Wetteren was hij het al een beetje beu aan het raken („Voor het geld hoefde ik het ook niet te doen") toen de voorzitter van Zwevezele belde. „Ik zoek een trainer die ons kampioen kan ma ken, zei hij. Ik ga het doen, ver telde ik mijn vriend Pol. In mijn eerste jaar werden we kampioen en promoveerden naar de eerste klasse provinciaal. Vorig seizoen stonden we weer lange tijd boven aan, maar toen ik door die maag bloeding een tijdje afwezig was Wat een avond was dat! 'Ein, zwei, drei, saufen', riep iedereen begon mijn assistent aan mijn stoelpoten te zagen. Toen heb ik tegen de voorzitter gezegd: als het beter is dat ik stop, dan doe ik dat. Het gaat om de club, niet om mij. Ze zijn overigens niet gepromo veerd." Toch zou Houwaart nu graag zijn kennis weer willen overbren gen op een team. „Iedereen denkt geloof ik dat ik gestopt ben als trai ner. Maar ik heb nog genoeg ener gie. Ik zou nog wel een cluppie willen trainen. Clubs mogen me bellen. Van een hele dag bij mijn vrouw zitten word ik niet vrolijk." Hij heeft in het verleden ook schil derijen gemaakt, om de tijd te do den. „Toen ik trainer was in Grie kenland, bij Xanthi, zat ik vier, vijf uur op een dag alleen. Ik heb toen verf, kwasten en doek gekocht en ben begonnen. Ik heb eerst Jan Ceulemans en Franky van der Eist geschilderd. Ze leken er totaal niet op. Die heb ik snel verscheurd en weggegooid." Sneijder Hij mag dan een Belgisch pas poort hebben; het Haagse accent is nooit verdwenen. Zijn hart klopt nog altijd voor het Nederlands elf tal, dat onder leiding staat van zijn oud-ploeggenoot Dick Advocaat. „De laatste tijd vind ik Oranje wel beter spelen", zegt Houwaart. „Al leen denk ik dat de tijd van Sneij der voorbij is. Ik ben altijd een Sneijder-fan geweest, maar ik denk niet dat hij nog van waarde kan zijn voor Oranje." Houwaart heeft zijn hele leven in de voetballerij rondgelopen en altijd een goede boterham ver diend. „Ik heb een prachtige vrouw, een mooi huis, twee auto's; eigenlijk alles wat mijn hartje begeert. Ik ben niet rijk ge worden van het voetbal, maar ben wel een rijk mens. Alleen als je dan zo'n maagbloeding krijgt is het wel schrikken. Voor hetzelfde geld is het over en sluiten, hè." Dat was het nog niet en dus staat hij deze avond op het veld in Oost burg. Lekker training geven, gas ten beter maken, daar kan hij van genieten. „Lekker ploegje, hoor" heeft hij al snel gezien. Houwaart wil zijn trainingspak weer vaker aantrekken. AA Gent zoekt een trainer, na het ontslag van Hein Vanhaezebrouck. Zijn cv gaat zal hij echter niet opsturen. „Want dat heb ik nog nooit gedaan. Als ze Henk Houwaart willen, weten ze me te vinden." eentje meer dan het drietal (BMC, Team LottoNL-Jumbo, Lotto-Sou- dal) dat op de voorlopige startlijst van de Tacx Pro Classic staat. Voor een aantal ploegen is de politieke onrust in Turkije mede een reden om niet naar het land af te reizen. „Maar als een ploeg laag op de ran king staat en WorldTour-punten nodig heeft, is dat voor ons natuur lijk een nadeel", zegt Bal, die met de Tacx Pro Classic de status van 1.1- koers heeft. Namen van formaat Met onder anderen Dylan Groe- newegen (winnaar van de slotrit in de Tour de France), Sylvan Dillier (winnaar van een etappe in de Ronde van Italië) en Jens Debus- schere (voormalig Belgisch kampi oen) heeft de Tacx Pro Classic zich hoe dan ook al verzekerd van meer dere namen van formaat. Ook Ro bert Wagner, Kris Boeckmans, Pim Ligthart, Taco van der Hoorn, Fabio Jakobsen en Stijn Devolder doen naar alle waarschijnlijkheid mee. Antwan Tolhoek uit Yerseke (Lot- toNL-Jumbo), Brian van Goethem uit Philippine (Roompot-Neder landse Loterij), Marco Minnaard uit Wemeldinge (Wanty Groupe-Go- bert) en Thijs de Lange uit Katten- dijke (Metec-TKH) zorgen voor de Zeeuwse inbreng. Bal en de zijnen hopen nog wat moois aan de deelnemerslijst te kunnen toevoegen. Gepoogd wordt om sprintkanonnen André Greipel (in 2015 winnaar van de Tourrit naar Neeltje Jans) en Nacer Bou- hanni naar Zeeland te halen. Verder is de organisatie druk be zig om een vierde WorldTour-team op de startlijst te krijgen. Er wordt onder meer onderhandeld met Ka- tusha-Alpecin en Quick-Step Floors, de ploeg die bij de laatste editie (2015) het volledige podium bezette. „We hebben nog veertien dagen de tijd, dat is best wat", ver telde Bal, die in elk geval hoopt dat de Ronde van Turkije volgend jaar terugverhuisd naar een datum eer der in het seizoen. „Dan krijgen wij weer wat meer lucht." zaterdag 30 september 2017 ts V Henk Houwaart geeft gedre ven aanwijzingen aan de spelers van de J015-1 van Oostburg/ I Jzendijke. foto camile schelstraete Henk Houwaart (31 augus tus 1945) groeide op in de Schilderswijk in Den Haag en debuteerde op zijn ze ventiende bij ADO. Na vijf seizoenen trok hij naar FC Twente, twee jaar later legde Club Brugge hem vast. Houwaarts laatste club was FC Antwerp, waar hij zwaar geblesseerd raakte aan zijn knie. Einde carrière, op zijn dertigste, waarna Houwaart in België meteen trainer werd. Hij werkte bij ruim twintig clubs in België, Grieken land en Cyprus. De laatste jaren had hij de amateur clubs Knokke, Wetteren en Zwevezele onder zijn hoede. Henk Houwaart, die één interland speelde voor Oranje, woont met zijn vrouw Dorien in Knesse- lare. -Henk Houwaart Dylan Groenewegen, hier winnend op de Champs-Élysées, is één van de blikvangers in de Tacx Pro Classic, foto bas czerwinski/anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56