Perenpluk r m* Ook voor Zeeuwen as 'even smossen' een begrip geworden MARGOT 17 een minder calorierijke bouillon, maar dat is smaak. De soep is redelijk goed, net als de knapperige wonton. Er ligt een stukje roze ingelegde gem ber naast, alsook een schaaltje met Ja panse soja. Het neigt naar een Azia tisch hapje, maar door de crème fraï- che tussen de zalm hinkt het gerecht op twee gedachten. De 'verse' coquilles kennen veel op smuk. Ze zijn omwikkeld met tongfi let en afgetopt met tuinkruiden ver rijkt paneermeel. De donkerbruine crumble is ons te dominant voor de timide smaak van de coquille. Ook de saffraansaus, met duidelijk een scheutje drank, dendert over de goed gegaarde vis heen. Er ligt ook een spies met drie scampi's bij, samen met wat beetgare groente zoals lams oor, broccoli en 'stokkerige' zeekraal. In de verte is er een hint van soja. Het is allerminst slecht, wel komen er heel veel smaken samen op één bord. In de tagliatelle met scampi's van buuf knalt een rood pepertje na. Pi kant, maar lekker. Wel stuiten we weer op onbuigzame zeekraal. De kingsize macaron met mangoijs is duidelijk ingekocht. We snappen het hoor. Dinsdag is de zaak dicht, dus dan moet maandag de koeling leeg zijn. Geen slecht ijsje trouwens, al is de aardbeiensaus nogal Tova. Niet echt rock 'n' roll, maar goed, dat was veertig jaar geleden hè. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland Toen ik nog studeerde, ging ik eens een week met mijn moeder mee peren pluk ken. Zij deed dat ieder jaar met een vaste club en omdat wat extra geld me aanlokkelijk leek, ging ik mee. Vroeg opstaan was een vereiste en de eerste dagen moest ik vreselijk wennen aan de lange dagen tussen de fruitbomen. Om te beginnen had alles een vast stramien. Om tien uur koffie, uit de thermoskan, rond twaalf uur schafttijd met meegebrachte boter hammen en om drie uur dan weer een kop thee uit een andere thermoskan. Bij regen schuilden we even in een kleine houten keet. Maar niet te flauw; dat deden we pas als het echt heel hard re gende. Het was een heel ander ritme dan dat ik in mijn studentenleventje gewend was: én vroeg op én meteen aan de slag. Ontbijt en lunch maken, de thermoskannen vullen en op de fiets naar de boomgaard. Daar was het al een drukte van jewelste. Overal ston den ladders, manden en kisten. De eerste dagen was ik nog niet erg bedreven in het plukken. Wel genoot ik ervan om buiten te zijn en die prach tige vruchten van dichtbij te aanschouwen. Want dat er mooie peren, in dit geval conference, op Beveland groeien, dat weet heel Nederland. Toen ik alweer naar mijn studentenstad terug was, plukte mijn moeder met haar clubje nog een paar weken door. Ze hadden op een gegeven moment zelfs een eigen pluklied. Weer thuis maakte ik een salade van rucola, stukjes geschilde peer, 75 gram. blauwe aderkaas en een handje walnoten. Heerlijk met een dressing van olijfolie en balsa- mico azijn. Dat had ik wel verdiend. De eerste dagen was ik nog niet erg bedreven in het plukken. Wel genoot ik ervan om buiten te zijn en die prachtige vruchten van dichtbij te aanschouwen VLISSINGEN Even 'smossen' is een begrip in Zeeland en inmid dels ver daar buiten. Ton Luteijn nam het 't Smoske aan de Boule vard in Vlissingen een paar jaar geleden over en bouwde het concept verder uit. Nu heeft hij ook zaken bij de Kenniswerf en in Goes en wellicht komen er nog nieuwe locaties bij. „We kijken altijd rond of ver dere uitbreiding mogelijk is", zegt Luteijn. Smossen is Belgisch voor knoeien, al zou je wel gek zijn om dat met deze smakelijke broodjes te doen, hoewel ze rij kelijk belegd zijn. „Het heeft onze voorkeur om met zoveel mogelijk Zeeuwse producten en lokale leveranciers te werken", geeft Luteijn aan. „Al kan dat niet met alle producten. Onze eieren komen van Walcheren evenals de sla waarmee alle broodjes worden belegd. Ons vlees komt uit Zeeuws-Vlaanderen. In het seizoen kopen we ook tomaten hier maar buiten het seizoen ko men die uit Spanje omdat we een vaste aanvoer nodig hebben. Het gaat bij ons om grote hoe veelheden." Want smossen is dan wel een begrip, dat moet ook zo bijven en het is hem er alles aan gelegen om dat zo te houden. „We zijn iedere dag geopend; een van de pijlers van het succes van 't Smoske", denkt hij. „Daarnaast weten veel mensen niet dat onze koks iedere dag al vanaf half ze ven 's ochtends in de keukens alle salades zelfbereiden, zonder conserveringsmiddelen. Kwali teit en verse producten staan hier namelijk hoog in het vaan del." Tevreden hapt hij in zijn broodje smos met oude kaas. BEOORDELING zaterdag 30 september 2017 EGITIE Hoofdgerechten ook smakelijk? Nagerecht? (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Loods Jan de Looff. foto's mechteld jansen 't Smoske bij de Kenniswerf in Vlissingen. foto ruben oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53