Commandant biedt nabestaanden 3 dagen Arnhem II 35 4 JEANINE HENNIS MOTIE VAN WANTROUWEN Minister Hennis moet zich nog verantwoorden, maar nu is al duidelijk dat coalitiepartner PvdA de handen van haar aftrekt. Vicepremier Asscher noemt een snoeihard rapport over ondeugdelijke mortiergranaten 'zwaar genoeg voor aftreden'. 69. De spanning valt van haar gezicht af te lezen als Jeanine Hennis na de ministerraad de pers te woord staat. Bij het verlaten van het ministerie van Algemene Zaken valt ze uit haar rol. „Ik sta op knappen, ik ben ook maar een mens." Haar woord voerder moet haar kalmeren. Hoewel ze oprecht aangeslagen lijkt om de twee militairen in Mali die onder haar verantwoordelijk heid omkwamen, voelt Hennis ook haar politieke carrière wankelen. Als de formatie was opgeschoten, had ze nu misschien wel in een an dere werkkamer gezeten, op een ander ministerie. Buitenlandse Za ken bijvoorbeeld, zoals ze zelf graag wil. Dan had haar opvolger als mi nister van Defensie zich komende week in de Tweede Kamer moeten verantwoorden. Maar de formatie is nog niet voorbij en Hennis is nog minister van Defensie, weliswaar demissio nair. In die rol werd ze donderdag geconfronteerd met een rapport van de Onderzoeksraad voor Veilig heid (OVV) dat zo ongemeen kri tisch was, dat ze dinsdag een motie van wantrouwen tegemoet kan zien. De OVV deed onderzoek naar een mortierincident in Mali, waar bij in de zomer van 2016 Kevin Rog geveld (24) en Henry Hoving (29) op slag dood waren. De raad consta teert dat defensie de duizenden mortiergranaten in 2006 'in den blinde' van de Amerikanen kocht omdat ze nodig waren in Afghani stan. Maar de munitie vertoonde zwakke plekken en roest en de op- slag deugde niet. Een derde militair die gewond raakte, kreeg volgens de OW niet de juiste zorg. Defen sie is daarmee ernstig tekortge schoten in het zorgen voor veilig heid van uitgezonden militairen, Hoe kan ik zeggen dat het in Mali veilig was als er mensen zijn omgekomen? concludeert de OVV, omdat de missie in Mali coüte que coüte moest doorgaan. Het zijn niet alleen die gemaakte fouten die Hennis de kop kunnen kosten. De reactie op het rapport was donderdag alles behalve invoe lend. Direct na de publicatie van het OVV-rapport mailde haar mi nisterie een persbericht met een re actie van minister Hennis, om er dertien minuten later een 'rectifi catie' achteraan te sturen. Hennis' citaat 'de conclusies van de OVV komen hard aan' bleek uit de nieuwe versie verdwenen. Ge vraagd of dit een reden was af te treden, antwoordde ze dat ze juist wil 'optreden'. Gisteren, na de ministerraad, stond er een andere Hennis. „Hoe kan ik zeggen dat het in Mali veilig was als er mensen zijn omgeko men? Het was niet veilig." En aan blijven was plots 'geen doel op zich'. „Mijn positie is eerlijk gezegd het minst interessant. Er zijn twee militairen omgekomen en een an der is gewond geraakt. Na het debat bepaal ik wat dat betekent voor mijn positie." Daar zal Hennis met een goed verhaal moeten komen. De kans is groot dat de toekomstige oppositie met een motie van wantrouwen komt. PW-leider Geert Wilders roept al om haar aftreden. Ook vi cepremier en PvdA-leider Lode- wijk Asscher vindt - tot verbazing van andere PvdA-ministers en te gen de afspraken met coalitiepart ner WD in - de conclusies 'zwaar genoeg voor aftreden'. Zijn uitspraak leidde tot woede in de WD-burelen. Er was juist na de ministerraad bij een overleg tus sen Asscher, die vanwege Rutte's afwezigheid optrad als premier, Hennis en de hoogste ambtenaar van Defensie afgestemd wat de twee tegen de pers zouden zeggen. De afspraak was dat de twee be windspersonen met één mond zouden praten. De draai van Asscher wekte ver bijstering bij de andere PvdA-mi nisters en wordt door de VVD ge zien als mes in de rug van Hennis. WD-fractieleider Halbe Zijlstra drukte zich voor de camera's diplo matieker uit: „De uitspraken van Asscher hebben mij verbaasd. Ik vind het juist netjes dat Hennis het debat wil doen." Het is maar de vraag of Hennis daar de steun krijgt van de beoogde nieuwe coalitie, die nu een meer derheid in de Tweede Kamer heeft. Ook uit die hoek komen kritische geluiden. CDA-Kamerlid Ray mond Knops las nog nooit zo'n schokkend O W-rapport. „Wij ma ken een eigen oordeel als fractie", zegt hij, formatie of geen formatie. Dat geldt ook voor Joel Voordewind van de Christenunie. „Daar zijn geen afspraken over. Veiligheid van mensen op missie staat voor ons voorop. Dan kan de minister zich niet veroorloven om te schrijven dat ze over zes maanden met een tweede reactie komt." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70 cpg BEZOEK Dat zeggen Greet je Groenbroek, de moeder van Henry Hoving, en Kees Roggeveld, de vader van Ke vin Roggeveld. Zelf wilde Mid dendorp dat na afloop niet be amen. Wel liet hij weten dat ze een 'lang en goed gesprek' had den gevoerd. Hij erkende dat het rapport van de Onderzoeksraad voor Veiligheid 'harde conclusies' bevat. „Daar moeten wij echt wat mee gaan doen." Verder wilde hij niets kwijt over het onderhoud. Behalve Groenbroek en Rogge veld waren er ook andere familie leden bij het gesprek aanwezig. Ze hebben meer dan drie uur in het huis van Groenbroek in Win schoten met elkaar gesproken. Waagschaal Groenbroek bevestigt dat ze een open en persoonlijk gesprek heb ben gehad met Middendorp en drie andere vertegenwoordigers van defensie. Volgens haar heeft Middendorp 'heel veel spijt dat het zo is gelopen'. „Als ze hadden geweten wat er aan de hand was met de munitie, dan hadden ze deze niet gebruikt. Dan had Mid dendorp zijn personeel niet in de waagschaal gesteld." Donderdag beklaagden Groen broek en Roggeveld zich erover dat de top van defensie na de dood van hun kinderen weinig van zich heeft laten horen. Rog geveld: „Het geldt niet alleen voor deze mensen, maar ook voor die daar boven zitten." Op de vraag of hij doelde op minister Hennis van Defensie, antwoordde hij: „Onder anderen. Meer willen we er niet over zeg gen. We wachten het Kamerdebat van dinsdag af." Groenbroek: „Het gaat ons erom dat degenen die fouten hebben gemaakt erop worden aangesproken. Dit mag nooit meer gebeuren." 3 dagen Drenthe HP 3 daqen kust diner incl. diner zaterdag 30 september 2017 Minister van Defensie Hanneke Keultjes Den Haag Vicepremier Asscher. fotoxxx - Minister Jeanine Hennis Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Commandant der Strijdkrach ten Tom Middendorp heeft in Winschoten de nabestaanden van de omgekomen militairen in Mali zijn excuses aangeboden. Mannus van der Laan Winschoten 2 nachten in 4* Best Western Plus Haarhuis (8,4) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet 1 keer een 2-gangen diner en gratis gebruik wifi Prijs in okt. en nov. 69,- p.p. Betaal pas bij aankomst! Hotel Het Witte Veen (7,7) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x 3-gangen diner yuiiyeM UIMCI PQ B Gratis wifi en parkeren 50 4* Fletcher Hotel Carlton, Naaldwijk 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx een 2-gangen diner Gratis wifi en parkeren Verblijf in hartje centrum. Tip! Burgers' Zoo en winkelen in Het Stegenkwartier!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4