Entr'Acte in 's Landshuis in Hulst magazine Leen van Duivendijk en Sebastiaan Spit in Machinefabriek Vlissingen 8 Wolken en water zijn deel van het knap geschilderde Panorama Walcheren dat JoDumonTakinde Machinefabriek in Vlissingen maakt. Twee schilders zoomen in op aspecten ervan. OKTOBER WOONMAAND! T.W.V. €1.000,- PC Sebastiaan Spit (1958) schildert wolken. Soms schemert er tus sen de zachte tinten een helderder blauw dat verwijst naar de atmosfeer. Vaak wisselt hij de wolken af met strak begrensde vlakken waarbin nen subtiele verfvegen hun eigen verhaal vertellen. In het afge beelde werk domineert een don kerpaarse band die het vlak in twee delen verdeelt. Erachter ligt een ruimte waarin zich de wol ken bevinden. Maar links ver toont zich nog een baan, achter het paars. Er zijn dus drie ruim tes. Een kruising tussen een wolk en een verzameling verfvlekken gooit echter roet in het eten. Het lijkt iets dat voor het paarse vlak zweeft. Maar de hoek die uit de diffuse vorm is gesneden wijst erop dat het bovenste wolkenvlak ervoor ligt en dus ook voor het paarse vlak. Spit speelt dus met ruimte en illusie. Maar er is meer. Een deel van de 'paarse verfvegen' komt terug in de wolken eronder en erboven. Spit legt zo een rela tie tussen de nog ongevormde verf en de illusie van wolken die je er als schilder mee kunt oproe pen. Het gaat hier dus vooral over het schilderen zelf. De compositie is deels figuratief en deels ab- stract-geometrisch, deels illusie en deels verfwerkelijkheid. De wolken zijn druppeltjes water damp die door het zonlicht reliëf krijgen. Het schilderij is verf die door de schilder vorm krijgt. En die schilder laat zich dan weer lei den door wat hij in de natuur vindt. Zo is de cyclus rond. Mits het schilderij aan de verwachting voldoet. En dat doet het. Leen van Duivendijk (1954) schildert water. Net als de vor men van wolken verandert het wateroppervlak steeds door wet matigheden die in de materie be sloten liggen en door het licht zichtbaar worden gemaakt. Wol ken en water bestaan daarnaast uit dezelfde materie, die zich in een andere vorm manifesteert. Beide maken deel uit van het landschap. Water is zwaarder en zo schildert Van Duivendijk het ook. Door de beweging wordt het wateroppervlak in ontelbare vlak jes verdeeld. Ze kunnen de vorm aannemen van kleine gestolde bergjes met scherpe randen. Maar ook die van zachte duinen met kommen en glooiingen. Van Dui vendijk past zijn schilderwijze aan. In het eerste geval brengt hij de verf wat borsteliger aan, met stevige verfvegen en klodders. In het tweede geval - waarvan 'Gol ven 4' een voorbeeld is - verschij nen lijnen, die zich hier en daar tot vloeiende slingers met elkaar verbinden en vormen omsluiten die iets hebben van visjes of ogen. Ze lijken op elkaar maar zijn nooit exact hetzelfde. Wolken en water bestaan uit dezelfde materie, die zich in een andere vorm manifesteert Metafoor Het schilderen van water zoals Van Duivendijk dat doet is mee gaan met de beweging van het oppervlak, het doorgronden van de structuur ervan en het zoeken naar een vertaling daarvan in vorm, kleur en penseelstreek. In dat opzicht is zijn werk, evenals dat van Spit een metafoor voor het waarnemen en interpreteren van het leven zelf dat zich steeds anders vertoont, volgens vaste pa tronen en toch nooit grijpbaar. Bij beide schilders zijn idee en uitvoering in balans. Het resultaat biedt esthetisch genot en intellec tueel genoegen. HULST De tentoonstelling in 's Landshuis in Hulst heet 'Entr'Acte': tussenspel. Dat moet letterlijk worden genomen. De presentatie van de Zeeuws- Vlaamse kunstenaarsgroep In Beweging is deze keer beschei den en van korte duur. Een gro tere tentoonstelling in de Raads- kelder van Museum Het Belfort in Sluis ligt in het verschiet. In Hulst is tot 8 oktober werk van zeven van de tien kunste naars van de groep te zien. Hajo Hoffmann toont digitale fotogra fische collages, Ernest Joachim beelden, Theo Jordans aquarel en grafiek, Frank Leenhouts schil derijen, Stéfanie de Melker foto's, Marten Postma tekeningen en schilderijen, Elsje van Ree foto's. MAAK KANS OP EEN INTERIEUR voL woon- CHEQUE inèp\rah&[ zaterdag 30 september 2017 Water Nico Out en wolken in verf verbeeld -4 'Sylterlicht', olieverf op linnen van Sebastiaan Spit. Leen van Duivendijk en Sebasti aan Spit: te zien t/m 29 oktober, Machinefabriek, Vlissingen, in gang Panorama Walcheren, Vr. t/m zo. 13.00-17.00 uur. 'Golven 4', acryl op linnen van Leen van Duivendijk. fotosnicoout 's Landshuis, Steenstraat 37 in Hulst is geopend maandag t/m zaterdag 10.00-12.30 uur en 13.00-16.00 uur, zondag 14.00-16.00 uur. Lees 14 oktober de bijlage Wonen Interieur in het &Magazine en win! De Ring, een foto van Stéfanie de Melker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 44