Hardlopers rennen 5.000 euro bij elkaar Honderd campers in Sas van Gent, terwijl twee het maximum is Henk Houwaart is nog niet klaar als trainer Regels zijn volgens velen te ruim Het quotum te rapen kokkels omlaag en de leeftijd van de kokkelraper omhoog. Dat zouden handhavers en veel Zeeuwen graag zien. 'Dan wordt het weer leuk.' Het was een prachtig zicht, gisteravond op de Scheldedijk in Terneuzen. Zo'n duizend hardlopers liepen mee in de Light up your day-run. Iedere deelnemer had een mijnwerkerslampje op het hoofd of andere lichtjes om het lijf en dat gaf een fraai beeld toen de avond over Terneuzen viel. De organiserende Rotary bracht met het hardloopevenement 5.000 euro in het laatje voor Make a Wish. FOTO PETER NICOLAI Niet alleen Zeeuwen willen dat er strenger wordt opgetreden tegen gretige kokkelrapers, de handha vers willen het zelf ook. Het is al leen de vraag of dat lukt. Een grote auto met openstaande kofferbak, waarbij kinderen staan te wachten tot hun familieleden te rugkeren met modderige laarzen en emmers vol kokkels. Soms aan elke schouder één, met een lange stok ertussen. Het is een bekend beeld op de Grevelingendam en veel Zeeuwen gruwen ervan. Dat is bij handha vers niet anders, garandeert Kees Beekman die hen aanstuurt vanuit de Regionale Uitvoeringsdienst. „Het merendeel van de schelpdie ren gaat naar restaurants in Ant werpen en Rotterdam, dat weet je gewoon." Maar het probleem is, dat het mag. „In de wet is vastgelegd dat ie dereen tot tien kilo kokkels mag ra pen per dag. Of dat nou kinderen zijn of volwassenen. Er is echter niemand die tien kilo kokkels op een dag eet. Kinderen al helemaal niet." Dus zou het quotum omlaag moeten. „En de leeftijd omhoog", zegt Beekman. „We overwegen al les. We praten erover met de pro vincie, want we zitten allemaal met hetzelfde gevoel." Echter, de wet is niet gebaseerd op gevoel van onrechtvaardigheid, maar op de natuur. Mensen mogen kilo's kokkels meenemen, zolang er maar genoeg overblijft voor de vo gels. En dat is vooralsnog het geval. „Mensen die de kokkels meene men, hoeven ze niet eens te consu meren. Je ziet ze ook steeds vaker als vulsel voor hekwerken. Het mag allemaal." En omdat het quotum zo hoog is, wordt het bijna nooit overtreden. Er is niemand die tien kilo kokkels op een dag eet. Kinderen al helemaal niet „Daar controleren drie van onze in specteurs met grote regelmaat op. Ze kijken niet op een kilootje, maar exorbitante hoeveelheden worden wel in beslag genomen en zonodig teruggegooid. Dat gebeurt wel eens, maar niet zo vaak. Mensen staan er niet voor niets met hele families." Alleen als er weer een ziekte on der schelpdieren opdoemt, zoals af gelopen jaar, wordt er strenger ge controleerd. Beekman: „Dan kunnen we mis schien ook de hoeveelheden beper ken. Dan wordt het weer leuk. Het is natuurlijk ook een cultuur, je maaltje mosselen bij elkaar rapen. Net als een de Franse kust. Dan is het zonde als overheden zeggen dat het niet mag. Alleen is het hier uit de klauwen gelopen. We snappen heel goed dat mensen daar veront waardigd naar staan te kijken. Dat doen wij ook. Wij zouden ook graag zien dat de regels worden aangepast." zaterdag 30 september 2017 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELANBh ZEELAND 20 Strenger tegen kokkelrapers Wendy Wagenmakers Grevelingendam - Kees Beekman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37