Pastoor wijkt voor even van filosofie af lol 30 VOLLEYBAL EK VROUWEN Van lersel en Sinnemagaan duo vormen Teleurstelling levert in feite niks op, weet Kirsten Knip. Ze werd er niet sterker door, raakte niet gemoti veerder. „Ja, je leert de les dat top sport hard is. Dat is de afgelopen periode duidelijker geworden." Soms zien mensen de 25-jarige li bero lopen in haar teamkleding en dan vragen ze: „Ben je volleybal ster? En was je dan ook in Rio?" Voorheen vertelde Knip haar ver haal, beantwoorde ze alle vragen. Over dat ze eerst de sterren van de hemel speelde toen ze moest inval len bij de Grand Prix, dat ze die dag euforisch werd vanwege de derde plaats, totdat ze direct daarna hoorde dat ze de Spelen niet zou halen. „Huilen, huilen, glimlach opzetten om de medaille op te ha len, en weer huilen." Tegenwoordig heeft ze een vaste reactie als men sen vragen naar het olympisch toernooi: „Ik was de nummer der tien, er gingen er maar twaalf." Basisplaats Wat er nodig is om de pijn van het missen van die ervaring te verdrij ven? Ze weet het niet. Het zou zo maar een EK-titel kunnen zijn, hier in Bakoe, waar Nederland vandaag de halve finale speelt. Het is het eer ste grote internationale senioren- toernooi waarin ze een basisplaats heeft. ational Toen ik hoorde dat ik het voor dit EK werd, was ik door het dolle heen Jarenlang was Knip de nummer drie, achter routinier Debby Stam en Myrthe Schoot. Nadat Stam stopte, wisselde ze met Schoot stui vertje op de liberopositie, omdat bondscoach Jamie Morrison nog geen vaste keuze kon maken. „Toen ik hoorde dat ik het voor dit EK werd, was ik door het dolle heen." Ze zou nog brutaler kunnen wor den in het veld. Waarschijnlijk is dat een kwestie van zelfvertrou wen, denkt ze. In Aken, bij haar club, heeft Knip nooit moeite om te zeggen wat ze denkt, delegeert ze moeiteloos. Het past ook bij haar karakter: bijdehand, een grote EK VOLLEYBAL mond, veel praten. Bij haar club speelt ze met jonge, onervaren vrouwen. „Maar hier in Oranje zit ten meiden die in hoge competities spelen in Turkije, Italië en Brazilië. Kom ik dan, met een club net over de Nederlandse grens." 'Vet goede libero' Knip ziet zichzelf ook niet als 'vet goede libero die groot zou kunnen worden en later in Italië kan spe len'. Maar misschien is het tijd om dat toch eens te doen, vraagt ze zichzelf af. „Anders blijf ik in Aken, wat ik héél leuk vind, maar toch zou ik graag eens écht hoog spelen." Nu is dat in haar positie niet zo een voudig als voor een aanvaller. Als li bero, de specialist in verdedigen, is ze blij dat ze een club heeft. In Italië mag een club een maximum aantal buitenlanders hebben. „Van een li bero is er maar één nodig, dan kie zen ze eerder een goede aanvaller die het verschil kan maken, de li bero halen ze wel uit eigen land." Het maakt haar positie eigenlijk heel ondankbaar, zegt ze lachend. Maar tegelijkertijd: „Als je heel mooie ballen van de grond haalt en dat uiteindelijk wordt beloond doordat een teamgenoot een punt maakt, dat is het mooiste dat er is." Het is het dilemma van elke coach: hoe een team ontwikkelen én punten halen? In beide aspecten laat Sparta veel steken vallen. Ga maar na: het spel is wisselvallig, de opstelling vaak verschillend. En met een oogst van vijf punten is van een buffer met de gevaren zone evenmin sprake. Kortom, de ploeg van Alex Pastoor moet tegen Roda JC winnen. „Zo zien wij dat zelf ook", is Pastoor realistisch. „Winnen gaat zondag voor alles." Voor zijn vriendschap met Roda JC-trainer Robert Molenaar bij- voorbeeld. Daarover zegt hij: „Met vriendschap is het net zoals in de liefde. Het is de dood of de gladio len. Vriendschap of niet; zondag is het afrekendag." Maar winst gaat vooral ook voor de verfijnde voet balfilosofie die Pastoor voor ogen heeft. Op momenten de lange bal hanteren is geen schande tegen Roda. „We zijn geen FC Barcelona toch? En bovendien: dat soort top clubs durft ook gerust van een be paalde filosofie af te wijken. Voor ons is het zaak om afstand te ne men van Roda JC. Op welke ma nier dan ook." Dat gebeurt waarschijnlijk op nieuw met Thomas Verhaar in de basis. Simpelweg omdat Pastoor niet om de Rotterdammer heen kan na zijn prima optreden tegen ADO Den Haag, waarin hij aan de basis stond van vier mogelijkhe den. Publiekslieveling De vraag voor Pastoor is: kan de publiekslieveling ook tegen Roda JC laten zien hoe goed hij is? „Want zou hij dat regelmatig laten zien, zou ik hem natuurlijk altijd opstellen. Het punt is: die regel maat heeft Thomas nog te weinig. En in feite geldt dit ook voor Craig Goodwin, Ilias Alhaft en Loris Brogno. Dat maakt het soms lastig keuzes maken." Regelmaat creëren dus. En dat in een tijd dat de puntenklok al lang en breed is gaan tikken. Aan Ver haar morgen dus de opdracht weer die 'regelmatige' speler te zijn die hij was in Spartas topseizoen in de eerste divisie. Pastoor: „Een Tho mas op dreef laat de grijze massa achter zich." Marleen van lersel en Jo- lien Sinnema gaan samen een beachvolleybalteam vormen. Tweevoudig olympiër Van lersel moest op zoek naar een nieuwe partner nadat teamgenoot Manon Flier vorige maand was gestopt met beachvolleybal. In be- achvolleybalster Sinnema heeft Van lersel nu dan ook een nieuwe partner gevonden. Van lersel en Sinnema, die een duo vormde met Joy Stubbe, willen tijdens het World Tour-toernooi in Aalsmeer eind oktober hun debuut maken. zaterdag 30 september 2017 'Ik was nummer dertien, er gingen er maar twaalf' Voor libero Kirsten Knip was het vaak nét niet: voor de Spelen in Rio viel ze af, bij het eerste WK- kwalificatietoernooi moest ze toekijken. Maar nu staat ze tij dens het EK eindelijk in de basis. En het gaat goed. Lisette van der Geest Bakoe - Kirsten Knip Kwartfinales Donderdag Italië - Nederland (A) 0-3 Servië - Wit-Rusland (B) 3-0 Gisteren Azerbeidzjan - Duitsland (C) 3-0 Turkije - Rusland (D) 3-0 Halve finales Vandaag 16.00 uur Nederland - Azerbeidzjan 18.30 uur Servië - Turkije Wedstrijd om derde plaats Morgen, 14.00 uur Finale Morgen, 17.00 uur Kirsten Knip (tweede van rechts) viert een punt met de rest van de Oranjevrouwen. Het is nog vroeg in het seizoen. Toch wacht Sparta morgenmid dag tegen Roda JC een vrij cru ciale wedstrijd. Winst op de puntloze hekkensluiter is nood zakelijk om aansluiting te vinden met de middenmoot. Dennis van Bergen Rotterdam Sm ii hp ii" M Alex Pastoor speelt morgen met Sparta tegen hekken sluiter Roda JC. FOTO PRO SHOTS BEACHVOLLEYBAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30