De stoel van Nouri is er altijd Typisch staaltje euforiemanagement in aanloop naar 'walk-over' Willem II Huntelaar geniet ook in de eredivisie van zijn 26 Klaas-Jan Huntelaar keert morgen met Ajax (in crisissfeer) terug bij Heerenveen. Daar waar zulke mooie herinneringen liggen. De liefde voor de eredivisie bracht hem sowieso terug. Column S JOERD MOSSOU De kleedkamerstoel van Abdelhak Nouri is rood. Hij is eenvoudig van vorm als een LEGO-stoeltje, stevig bevestigd op chic eikenhout. Het is de plek tussen Lasse Schone en André Onana in. Wanneer je de thuiskleedkamer van de Johan Cruijff Arena binnenkomt, is het de achtste stoel rechts van de deur. Boven de stoeltjes kun je de na men van de spelers lezen, geprojecteerd in een modern soort lichtbak. De naam van Nouri is eenvoudig weg te halen, door gewoon het naamplaatje te verwisselen, zoals vaak genoeg gebeurt wanneer spelers van club ver anderen. Wat langer geleden zat hier Ricardo van Rhijn, maar dit zal voor altijd de stoel van Abdel hak Nouri blijven, met of zonder naambordje. Hij zal hier altijd zijn, ook als hij er niet is. Dat is niet eens sentimenteel bedoeld, het is bijna letterlijk zo. Elke keer als de spelers van Ajax de kleedkamer binnenlopen, en ze zien die stoel rechts, dan is dat de stoel van Nouri. Je kunt er een andere speler neerzetten. Je kunt het stoeltje groen verven, of wit, of blauw. Je kunt het ook weghalen - maar het zal niets veranderen. In het verhaal dat Daniël Dwarswaard gisteren in deze krant schreef over Nouri en Ajax, bleek nog maar eens hoe complex het is erover te praten of schrij ven, zelfs na twee a drie maanden. Sterker nog: het wordt alleen nog maar in gewikkelder. Vorige week nog haalde trainer Marcel Keizer het onderwerp aan, voorzich tig, doch in heldere be woordingen. Toen bleek maar weer, het is haast niet te doen. Het punt is steeds: het verdriet om Nouri mag geen excuus zijn in top sport, en zo wil je het als coach ook vooral niet benoemen. Maar je hoeft zijn naam maar te laten vallen, of je wekt al de sugges tie van een excuus. Onherroepelijk zijn er ook mensen die een ze kere Nouri-moeheid ervaren, na al die eerbetui gingen, na al die verhalen, na al dat massale, collec tieve verdriet. En los daarvan: Ajax voetbalt honds- beroerd. Je kunt moeilijk beweren dat er in elke slechte pass een vleugje Nouri-verdriet zit opge sloten. Dat zou ook onzin zijn. Heel veel is ongrijpbaar, onverklaarbaar, niet aan te raken. Behalve dan die ene lege rode stoel in de kleed kamer. Die stoel waar niemand wil zitten. De stoel waar je niet te lang naar wilt kijken, maar die je te gelijk niet zou kunnen missen, omdat alles dan zo definitief wordt, zo pijnlijk. De stoel die er altijd is. De stoel waar de ene voetballer verdrietig van wordt, de ander boos, en waar de volgende niet voortdurend bij stilstaat. De stoel waar niemand op mag zitten. De stoel die dienstdoet als een gedenkplek, maar voor een jon gen die nog leeft. Een simpele stoel in de kleedkamer, als meest tastbare bewijs dat het verhaal van Nouri onmoge lijk valt af te sluiten - bij lange na nog niet. Je kunt moelijk beweren dat in elke slechte pass Nouri- verdriet zit Younes bij selectie Duitsland Kluivert bij Jong Oranje In huize Huntelaar hebben de twee oudsten van de vier kin deren, Seb (8) en Axel (6), een alternatief bedacht voor het traditionele voorlezen voor het slapen gaan. Het spelletje is eigen lijk vrij simpel, legt Huntelaar uit. „Dan zeg ik: de nummer 4 van FC Barcelona. En dan zij: Rakitic!" Huntelaar grijnst en zegt: „Ze zijn er echt zelf mee gekomen, hoor. Ik heb het hen niet opgelegd of zo. Is toch genieten? Ik herken mezelf dan in die twee. Helemaal verslaafd aan voetbal. Ze willen al les zien en volgen. En spelletjes spe len dus. Dat is puur geluk. Kost niks en geeft zo veel plezier. Soms word ik ook overhoord. Ze doen het na tuurlijk ook om tijd te rekken, om dat ze niet willen slapen. Seb en Axel liggen op dezelfde kamer. En dan is het: 'ah pap, nog ééntje'. Soms val ik ook met hen in slaap. Dan moet mijn vrouw me roepen of word ik midden in de nacht wak ker naast die jongens." Huntelaar ziet er dus soms zich zelf in. Op verjaardagen vroeger deed hij ook voetbalquizjes met een oom. Hij keek naar Match of the Day op de BBC en naar de samen vatting van AC Milan met Marco van Basten, Frank Rijkaard en Ruud Gullit. De club waar hij later zelf zou voetballen. Net als bij Real Ma drid, zo'n andere klassieke topclub in het mondiale voetbal. Rode stoeltjes Maar zijn keuze om afgelopen zo mer na het voetballeven in Spanje, Italië en Duitsland (Schalke 04) te rug te keren in de eredivisie was een heel bewuste. De pure liefde voor het spel als leidraad. Huntelaar is ook zo'n type die kan genieten van de nieuwe rode stoeltjes in de Arena of de karakteristieke trap van De Koel. „Maar uit hebben we al leen nog maar op kunstgras ge speeld. Daar gaat mijn hart nou niet sneller van kloppen." Van het Abe Lenstra Stadion wél. 'Vaarwel Go denzoon' stond er ooit op een span doek. Tijdens zijn laatste wedstrijd voor Heerenveen was dat. Decem ber 2005. Tegen Ajax, saillant ge noeg zijn nieuwe club. De beelden op YouTube zijn mooi. Sneeuwvlokken in het haar boven dat jeugdige bekkie. Hunte laar, beschikkend over een fotogra fisch voetbalgeheugen, in staccato: „We wonnen 4-2. Stonden 4-0 voor. Eén goal van mij. Oranje bal. Gert jan Verbeek gunde me een pu- bliekswissel. Het veld was zwaar en Omgaan met verlies is soms moei lijk, omgaan met winst kan voor een jonge ploeg minstens zo lastig zijn. Trainer Phillip Cocu vertelt regelmatig dat voetbal ook met het hoofd wordt gespeeld en waar schuwde gisteren alvast zijn spe lersgroep voor het thuisduel met Willem II van vandaag. „Wij zijn geen team dat het op 70 of 80 procent kan doen en ook niet op 99 procent. Alleen als wij honderd procent geven in elke wedstrijd hebben we een goede ploeg en kunnen we iets berei ken." Een typisch staaltje euforie- i PSV scoort tot nu toe twee keer zo vaak als vorig jaar voor de winterstop management na een krankzinnig eredivisie-weekeinde. Tegen Willem II moet Cocu het wel stellen zonder Derrick Luckas- sen, die zijn vorige week opgelo pen knieblessure kan laten gene zen en er mogelijk over twee we ken (VW-uit) weer bij is. Luuk de Jong keert wel terug in de wed strijdselectie en dat is eerder dan verwacht. Voorlopig blijft zijn in breng beperkt tot die van een mo gelijke pinchhitter, nu Jtirgen Lo- cadia eerste spits is. PSV had vorig seizoen regelma tig moeite met wedstrijden tegen compact opererende tegenstan ders, maar scoort dit jaar ogen schijnlijk makkelijker. Vorig sei zoen vielen voor de winterstop maar 25 goals in zeventien duels en was er gemiddeld nog geen an derhalve goal in een wedstrijd te zien. Nu heeft PSV na zes duels al zeventien treffers te pakken. zaterdag 30 september 2017 @sjoerd mossou VOETBAL Amin Younes is opgeroe pen voor de WK-kwalifica- tieduels tegen Noord- lerland en Azerbeidzjan. De Ajax-aan- valler heeft tot nu toe vier interlands ge speeld. Hij scoorde daarin twee keer. De Duit sers hebben nog slechts een punt nodig om zich te plaatsen voor het WK in Rusland. VOETBAL Justin Klui vert zit voor de eerste keer bij de selectie van Jong Oranje, dat 6 oktober tegen Letland speelt. Vier dagen later vervolgt de formatie de cyclus rich ting de Euro pese titel strijd van 2019 in Oe kraïne. Eerder werd gelijkge speeld tegen Engeland en verloren van Schotland. O fi. (0 'Voor je het weet ben je voetballer' Daniël Dwarswaard Amsterdam PSV kan tegen Willem II vertrou wen op zijn doeltreffende elftal, maar waakt vooral voor onder schatting na de knappe zege bij FC Utrecht, vorige week. Rik Elfrink Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26