*2 Brimstone breekt Kalverenrecord rULTUUR 25 Belangrijkste winnaars Gouden Kalveren Op een bepaald moment, zegt ze, ac cepteerde ze 'volkomen murw en moedeloos' dat ze nooit meer een plaat zou opnemen of op het podium zou staan. „Ik was emotioneel vol strekt ontwricht. Mijn instrument, mijn expressie was verdwenen. Ik ben door jaren van diepe rouw ge gaan en bereidde me geestelijk voor op de next bestnummers schrijven voor anderen." Maar het verlies van het volume van haar (zang) stem bleef knagen. „Je wilt weten waarom jou dat in vredesnaam overkomt." Diagnose Ze maakte zich, wederom, op voor een uitgebreide tournee door het medische circuit. Deze keer trof ze een oncologisch chirurg, gespeciali seerd in het hoofd- en halsgebied. „Zijn diagnose: je hebt een neurolo gisch probleem. En zo kwam ik bij de neuroloog terecht. Die plantte vijf lange naalden in mijn strottenhoofd, die de zenuwfunctie van de stem banden meten. Pijnlijk? Ach, het was niet comfortabel." Uit het onderzoek bleek dat Shania Twain beginnende atrofie had, een afname van weefsel van haar stem banden. Of ze ooit geschopt en gesla gen was in dat gebied? Wanneer haar amandelen waren verwijderd? Of ze een ernstige ziekte had gehad? „Op die laatste vraag antwoordde ik ach teloos: ja, de ziekte van Lyme, maar daar ben ik van hersteld. 'Dan is dat de boosdoener geweest', zei de arts beslist. Ik stond perplex. En ik werd ronduit emotioneel toen hij zei dat ik met deze diagnose naar alle waar schijnlijkheid mijn stem weer terug zou krijgen." Twee jaar lang ging Shania Twain intensief in stemtherapie. „Noem het voice gym in combinatie met het fitnesssysteem Pilates. Ik moest mijn stem terugveroveren. Dat voelde alsof je tegen een voetballer, die re valideert na een zware knieblessure, zegt: We gaan je weer leren schie ten." De behandeling bleek succes vol, al laat ze erop volgen 'dat ik nooit meer zal zingen zoals ik ooit zong'. Shania Twain: „Toch boorde ik nieuwe kwaliteiten en nuances in mijn stemgeluid aan, waarvan ik niet eens wist dat ik ze had. Je hoort nog steeds Shania, maar in mijn stem klinkt meer melancholie door. Het is in elk geval het meest soulvolle al bum uit mijn loopbaan. Want ik heb Now weliswaar met heel mijn hart gemaakt, maar het album gaat eigen lijk over mijn ziel." Je hoort nog steeds Shania, maar in mijn stem klinkt nu meer melancholie en soul door Nooit eerder heeft een Neder landse speelfilm de uitreiking van de Gouden Kalveren zo gedomi neerd als de western Brimstone van regisseur Martin Koolhoven gis teravond. Met zes onderscheidin gen verpulverde de internationale coproductie eerdere winnaars die vier Gouden Kalveren wonnen: Phileine Zegt Sorry (2003), Gluckauf (2015), Joy (2010) en Lek (2000). De film van Koolhoven won in de categorieën Beste Film, Beste Regie, Beste Muziek (Tom Holken- borg, alias Junkie XL), Beste Sound Design (Herman Pieëte), Beste Ca mera (Rogier Stoffers) en Beste Production Design (Floris Vos). Van de genomineerde films scoorde Brimstone ook verreweg de meeste bezoekers: 193.552. Tonio, de grote verliezer van de avond met maar één prijs (Beste Mon tage), trok 152.743 bezoekers. Layla M„ twee keer gekroond, moest het doen met 44.858 belangstellenden. Nog slechter scoorde Bram Fi scher, ook twee keer in de prijzen gevallen, met 23.986 kijkers. Verrassing De enige acteernominatie van Brimstone - Carice van Houten voor de Beste Vrouwelijke Bijrol - werd niet verzilverd. Als Van Hou ten, die zonder haar vriend Guy Pearce op de rode loper verscheen, de prijs had gewonnen, was zij met zes Gouden Kalveren record houder geworden. De laatste keer dat Van Houten een Kalf won was in 2011 voor haar rol in Black But terflies. De grootste verrassing tijdens het Filmgala was de toekenning in de categorie Beste Acteur. Niet de gedoodverfde favoriet Pierre Bokma voor zijn rol van schrijver A. F. Th. van der Heijden in Tonio werd bekroond, maar zijn collega Peter Paul Muller voor zijn titelrol in Bram Fischer, als de gelijkna mige advocaat die Nelson Mandela verdedigde. Muller liet dit jaar zijn gezicht wel bij de uitreiking zien. In te genstelling tot zes jaar geleden, toen hij niet op kwam dagen om het Kalf voor Beste Mannelijke Bij rol als zanger Martin Morero in Gooische Vrouwen in ontvangst te nemen. Zijn regisseur Will Koop man nam toen de honneurs waar. Het Kalf werd vervolgens ge schonken aan het Emma Kinder ziekenhuis in Amsterdam. Eerder dit jaar zei Muller daarover in deze krant: „Gelukkig is het stemsy- steem van de Gouden Kalveren veranderd. Maar hoe dan ook: ik hou mij er helemaal niet mee be zig. Ik voel me er ongemakkelijk bij. Ik kan niet genieten van al dat gedoe eromheen." Dit jaar accepteerde Muller zijn Gouden Kalf wel. „Hij is van mij", riep hij toen hij de trofee in ont vangst nam. „Maar vrienden we ten dat ik niet van de prijzen ben. Maar ik ben zo trots op deze film, waar we twee maanden in Zuid- Afrika aan hebben gewerkt. Ik wil de prijs dan ook geven van mijn regisseur, Jean van de Velde." zaterdag 30 september 2017 44 T De Canadese zange res maakt een come back met een mix van country, rock en pop. FOTO AP De Gouden Kalf-winnaars met regisseur Martin Koolhoven, fotoanp De western Brimstone van regis seur Martin Koolhoven is gister avond de grote winnaar gewor den bij de uitreiking van de Gou den Kalveren. De film werd zes keer bekroond, een record voor de Nederlandse filmwereld. Ab Zagt Televisiedrama De Zaak Menten Actrice Televisiedrama Abbey Hoes Petticoat Acteur Televisiedrama George Tobal en Majd Mardo Jungle Vrouwelijke Bijrol Marie-Louise Stheins Waldstille Mannelijke Bijrol Mohammed Azaay (Layla M.) Actrice Nora El Koussour (Layla M.) Acteur Peter Paul Muller (Bram Fischer) Scenario Jean van de Velde (Bram Fischer) Regie Martin Koolhoven (Brimstone) Film Brimstone Lange Documentaire De kinderen van Juf Kiet Gouden Kalf van het Publiek Mees Kees langs de lijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25