O m DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 20 D ui IWM AMG Sligro HELPDESK TOPDRUKTE Guy Verhofstadt is het vlees geworden anti-Europa sentiment. Die gedachte schiet direct door mijn hoofd bij zijn lezing hier in Londen. Werke lijk alles aan die man ademt Eu ropa. Met zo'n fanatische eurofiel maak je het de anti-Europa- partijen wel heel erg makkelijk. Beetje alternatief. Vettige bril. Zijn Engels is net niet van steen kool, maar globish genoeg om de uitpuilende zaal van jonge slimme econoompjes die aan de London School of Economics stu deren, aangehaakt te houden. Hij lardeert zijn betoog met Franse zinnen die niemand verstaat, en met Vlaamse moppen die al hele maal niemand begrijpt. Maar wat vooral opvalt is het religieus fana tisme waarmee hij in één Euro pese samenleving gelooft. Het maakt me kriegel. Deze man ziet Brussel als de controlekamer van een betere wereld. In alles ziet hij een teken van meer Europa. Zegje: brexit maakt toch duidelijk dat mensen Europa niet willen? Dan zegt hij: 'Nee joh, brexit heeft Europeanen de ogen juist geopend. Ze zagen voor het eerst dat het Europese project ook echt kapot kan en toen gingen mensen massaal pro-Eu ropa stemmen. Kijk maar, in Ne derland is het Rutte geworden, in Frankrijk Macron en in Duitsland lil Merkel. Alle populisten die May achterna wilden, zijn een kopje kleiner gemaakt. Dat zijn alle maal stemmen van pro-Europese redelijkheid.' Ahum. Als je Guy erop wijst dat Europa ook veel kiezers niet aanspreekt, dan komt dat volgens Guy omdat er niet genoeg Europa is. 'Als Eu ropa georganiseerd zou zijn zoals Amerika, met één gekozen presi dent die beslissingen neemt over leger, pensioenstelsel en arbeids markt en vluchtelingenbeleid, dan zou het niet meer stroperig zijn.' Met zo'n fanatische eurofiel maak je het de anti-Europa partijen wel heel erg makkelijk Amerika kwam veel sneller uit de crisis dan Europa omdat Obama besloot de banken hun verlies te laten nemen en nieuw kapitaal op te halen bij de aandeelhouder, niet bij de belastingbetaler. In Eu ropa knutselen we nog steeds aan een bankenunie en ontspringen de kleine risicovolle Italiaanse banken de dans door een goede lobby. Een sterke leider als Mer kel zou korte metten kunnen maken met dit soort spelletjes. nu toe geen faire kans heeft gehad om onze harten te winnen? Ik weet niet of het fanatisme van Guy me toch grijpt of de vrolijk heid van het zonnige lunchter- rasje in Notting Hill waar deze laatste alinea wordt geprodu ceerd, maar ik zie zo'n Europees leven ineens wel zitten. ABN Amro Galapagos Ouderen zijn massaal op zoek naar hun vergeten pensioen. Maar wie niet kan aantonen dat er tientallen jaren geleden premie is betaald, kan vaak fluiten naar zijn geld. En wie het wel krijgt, moet soms de helft aan de fiscus afdragen. Het is topdrukte bij de helpdesk vergeten pensioenen van mijn- pensioenoverzicht.nl. Acht mensen hande len momenteel zo'n 400 telefoon tjes per dag af. Afgelopen week be richtte deze krant dat alleen al bij de drie grootste fondsen 100.000 nooit opgevraagde pensioenen lig gen. Het gaat hierbij om mensen die wel pensioen hebben opge bouwd, maar niet te traceren zijn door het pensioenfonds. „De meeste mensen bellen ons uit een impuls", zegt Niels Arnold, verantwoordelijk voor de helpdesk. „Ze hebben gelezen of gehoord dat er nog heel veel vergeten pensioen geld ligt. 'Kunt u kijken of ik daar ook bij zit?' willen ze weten." Die vraag kan de helpdesk nu net niet beantwoorden. „Wij hebben geen lijst met namen en pensioe nen", verduidelijkt Arnold. „Als mensen zich melden, verwijzen wij ze door naar het betreffende pensioenfonds of de verzekeraar." Het is vaak onduidelijk of een claim terecht is. „Mensen vertellen bijvoorbeeld dat ze van hun zes tiende tot hun achttiende daar en daar hebben gewerkt. Maar op die leeftijd bouwde je vaak nog geen pensioen op", zegt Arnold. De verwachtingen stroken lang niet altijd met de werkelijkheid. „Er waren vroeger bijvoorbeeld veel regelingen waarbij vrouwen later pensioen opbouwden dan mannen. Veel kleine pensioenen zijn in de loop van de tijd ook afge kocht of overgedragen." Bloemetje Arnold weet niet hoeveel mensen dankzij de helpdesk hun vergeten pensioen kregen. „Soms zeggen ze wel: 'Als er een pensioen voor me ligt, stuur ik een bloemetje.' Som mige mensen moeten van weinig rondkomen, dus een extraatje is dan welkom." Maar het lukt lang niet altijd. „We kregen bijvoorbeeld een boos telefoontje van een vrouw. Het pensioenfonds had gevraagd om een loonstrook uit de tijd dat ze werkte. Om te verifiëren dat ze pensioen had opgebouwd. Maar die had ze niet meer." José de Lange uit La Coruna in Spanje overkwam hetzelfde toen ze een Spanjaard bijstond die in Veel kleine pensioenen zijn afgekochtof overgedragen @sandraphlippen were a O m De metaalreus heeft zijn productie na een brand weer op orde. De Brabantse grootgrutter was een van de uit blinkers op een groen Damrak. zaterdag 30 september 2017 Duidelijk een intellectueel. a Low cost, lower cost, Ryanair. Ryanair heeft duidelijk de ondergrens van goedkoop zijn be reikt nu het personeel wegloopt. Amsterdammers kla gen steen en been over de rolkoffertjes, maar voor elke euro extra gooien ze hun huis weer open voor de volgende Airbnb toerist. Daar heeft hij wel een punt. Zou het kunnen dat Europa tot Sandra Phlippen is chef van de redactie economie m De bank kreeg een aantal koop adviezen van grote beleggers. De farmaceut was een van de weinige verliezers in hoofdindex AEX. E o Peet Vogels Amstelveen —Niels Arnold, helpdesk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20