Paul de Leeuw Is het geheugen slecht, 40 jaar na De Punt? Analyse 19 Simone draait zich om en daar staat ze als Annie. Ze steelt de show Het spannendste mo ment van een black fïe-première is wan neer je je smoking- hemd aantrekt. Past-ie en knelt je strikje niet? Dan het jasje aantrekken in de hoop dat dat ook als gegoten zit. Godzijdank gaat alles gemakke lijk dicht en duiken we de taxi in om Simone Kleinsma te zien in Was getekend, Annie M.G. Schmidt. Het is haar eerste musical na het overlijden van haar man Guus Verstraete. Ik ben nerveus. Komen de mensen echt voor de show of is het ramptoerisme? Mijn man en ik verschijnen op de rode loper en spreken af op de foto te gaan. Maar er staat een rij wachtende BN'ers die uitgebreid poseren. Dus we besluiten erlangs te lo pen, wat weer leidt tot bozige blikken van fotografen. De AD- fotograaf zegt me later dat hij een foto heeft van mij, rennend op de loper. Ik lijk wel een sjokkende hippo met uitpuilende nek van wege het knellende strikje. We begroeten links en rechts bekenden. De aardige verslag geefster van Shownieuws vraagt of ik iets over de voorstelling wil zeggen. „Maar ik heb de voorstel ling nog niet gezien", antwoord ik. In de pauze dan? Nee, liever na afloop als ik haar helemaal heb gezien. Als je eenmaal iemand begroet met een zoen, dan ben je bezig om het halve bekende publiek af te lebberen. Toen ik als excuus te gen een lieve vrouwelijke collega zei alleen homo's te zoenen, was haar antwoord: „Dan ben je nog wel even bezig!" Het premièrepubliek heeft zin in een fijne middag. We zien in het donker Simone direct staan. Paars vestje, bruine broek en platte schoenen. Met haar rug naar het publiek toe. Ze draait zich om en daar staat ze als Annie. Overdag gehuld in verdriet, maar nu knop om en stralen! Ze steelt de show. Het dramatisch hoogtepunt is het afscheid van Annie en haar man Dick. Ze zingt het lied De wereld is zo wonderlijk leeg zonder jou en ik hou me goed. Totdat ze aan het eind van het lied uit de volgspot loopt met zo'n gevoel: Nu alleen verder... De tranen komen. Wat een ge weldige musical met een gewel dige cast en wat ben ik trots op Simone. Een uur later verschijnt ze met haar collega's op de trap. Ze heeft het smokingstrikje van haar man om en loopt via een sluiproute, om niet te veel men sen te woord te hoeven staan, naar een plek waar haar dierba ren zijn. Het hoogtepunt van de black f/'e-première is de thuiskomst. Dan gaat een van ons op de brommert naar de snackbar om patat, frikandel speciaal en kro ketten te halen om die vervol gens in onze smokings aan de keukentafel op te eten. Alleen deze premièreavond niet. We hebben, in gedachten verzonken, toastjes kaas gegeten en geproost op Simone. Het was een indruk wekkende avond met één gemis. Wat had Guus de voorstelling mooi gevonden! Voor de mariniers voelt het alsof ze 40 jaar na dato in de beklaag denbank worden gezet. Ze voelen zich onbegrepen, benadrukken de ex treme omstandigheden in de gekaapte trein: de chaos, de stank, de rook en de dreiging. Teruggaan naar gebeurtenissen ruim 40 jaar geleden is een aanslag op het ge heugen. Anderzijds is de treinkaping, uniek in de Nederlandse terreurge- schiedenis, een ervaring die je als (jonge) marinier niet snel zult vergeten. Sommige details kunnen de mari niers zich levendig herinneren. Maar als de rechters doorvragen of hen confron teren met bewijsstukken, laat het ge heugen hen in de steek. De mariniers leggen tegenstrijdige verklaringen af. Behalve als het gaat om de geweldsin- structie. Hun taak was gijzelaars bevrij den en terroristen uitschakelen. Als ze zich waarneembaar overgeven, volgt aanhouding. Bij verzet mag geschoten worden. Woorden als 'genadeschot' of'kapot geschoten' die te horen zijn op de ge luidsbanden roepen geen herinnerin gen op. Dat er een geheime opdracht van de regering zou zijn om alle kapers te doden, doen ze af als 'absolute onzin'. Toch hebben twee mariniers verklaard dat ze blind het vuur hebben geopend op een toilet en coupé, zonder dat ze za gen of iemand zich verzette of overgaf. Dat roept de vraag op of de geweldsin- structie in zulke stresssituaties niet meer is dan een papieren tijger. Deze verklaringen zijn een kleine doorbraak. De landsadvocaat is er alles aan gelegen om de schijn van een gere gisseerd verhoorproces te voorkomen. In hoeverre hebben de mariniers vooraf onderling verklaringen op elkaar afge stemd, al dan niet beïnvloed door De fensie? Ze hebben allemaal dezelfde ad vocaat (Geert-Jan Knoops) en zijn ter voorbereiding twee keer collectief bij elkaar geweest. Gisteren kwam daar nog een opvallende verklaring bij van mari nier '5A'. Hij is dit voorjaar samen met twee andere commandanten op het mi nisterie van Defensie uitgenodigd om de geluidsbanden te beluisteren, die tot dan toe voor alle partijen strikt geheim zijn gehouden. De opzet van die sessie kan hij zich niet herinneren. De mariniers zeggen bij die bijeen komsten met geen woord over de actie te hebben gesproken. Ze zien elkaar privé nauwelijks en hebben 40 jaar lang niet met elkaar gesproken over wat er in de trein is gebeurd, ook niet op reünies. De mariniers kunnen niet meer ver volgd worden vanwege verjaring. Maar hun verklaringen beperken zich tot hun eigen handelen en herinnering. Gaat het over het handelen van collega's, dan hebben ze niks gezien of gehoord, of ze herinneren zich niets. Daarmee blijft de door nabestaanden gewenste openheid van zaken uit. Het gaat hen niet om de mariniers, maar om de Nederlandse staat. Want een mari nier handelt altijd in opdracht. Die ver zint hij niet en hij wijkt er niet van af. Exclusieve Lezersreis 3 dagen Winterberg voor een stuntprijs NUWEG/ Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc f) reiskatern.nl zaterdag 30 september 2017 Guus Zes mariniers zijn deze week voor de rechtbank gehoord over de beëindiging van de treinkaping bij De Punt (1977). De getuigenverhoren leveren tot nu toe vooral tegenstrij dige verklaringen en selectieve herinneringen op. Wat is het nut? Tonny van der Mee Hotel der schone Asten V 3 dagen half pension plus In het schitterende Sauerland Hotel der schone Asten 85,- p.p. Hotel Der schone Asten ligt in het hart van het idyllische en romantische berglandschap van het Sauerland, vlakbij de 842 meter hoge berg de Kahler Asten, één van de hoogste bergen in de omgeving. De bekende wintersportplaats Winterberg ligt op 5 kilometer afstand. Een stad waar het ook zonder sneeuw buitengewoon aangenaam toeven is. Overal in de omgeving kunt u eindeloos wandelen door afwisselende landschappen, onbekommerd urenlang fietsen of een spannende tocht maken per mountainbike. De natuur om u heen is in één woord: adembenemend. Met een magnifiek uitzicht op de bergen. Over verwennen gesproken: Veel gasten verblijven urenlang in de Wellness. Neem een duik in het prachtige zwembad, uiterst compleet met waterval- en massagedouche. Zweet u zorgen weg in de Finse sauna, het stoombad of de klimasauna. Geniet van de ijs-fontein of de buitenruimte om verfrissend af te koelen. Voel de energie in uw lichaam stromen. De verschillende huizen van Hotel der schone Asten zijn met elkaar verbonden door een ondergrondse tunnel, zodat u vanuit de sauna of het zwembad altijd warm en droog uw kamer bereikt. Het spreekt welhaast voor zich dat het ontbijt en het diner tot in de puntjes zijn verzorgd. Uw maag en smaak zijn tenslotte ook op vakantie. Proef en geniet. En neem nog een drankje in de gezellige Stube of de bar, voordat u de ogen sluit voor de nieuwe dag van morgen. 2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 2x lunchpakket 1 x koffie met taart 2 x 3-gangenmenu of koud/warm buffet 1 x bezoek Warsteiner Brauerei 2 uur gratis kegelen gratis gebruik zwembad en sauna gastenkaart met diverse kortingen op attracties en gratis openbaar vervoer in de regio Actievoorwaarden Geldig t/m 20 december 2017. Aankomst oktober 89 p.p. Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: max. 2 kinderen 0 t/m 5 jaar gratis en t/m 11 jaar 50% korting. Toeslag 1-persoonskamer: €2,50 per nacht. Toeristenbelasting: €2,20 p.p.p.n., ter plaatse te voldoen (va 15 jaar). Boekingskosten: €15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel der schone Asten naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1749 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19