L 17 Kom op Jesse. Geef me gewoon je lijstje Aan het strand Maar ondertussen is Pechtold ook ge pikeerd. Rutte heeft tegen elf uur 's avonds voor de camera's van de NOS gezegd dat hij samen met CDA- leider Buma vindt dat er tóch met de vier partijen gepraat moet worden. Pechtold voelt zich geschoffeerd. Hij ziet het bericht en belt Rutte. Hij is toch zeker geen klein kind, fulmi neert de D66-voorman. Hij weet zelf wel wat hij wil. En met Christen- Unie: dat wil hij niet. „Wat is dit?" bijt hij Rutte door de telefoon toe. „Dit kun je niet bij mij doen... Dit is het, we doen het niet." Maar Rutte bindt niet in. Sterker, volgens een betrokkene gaat hij 'he lemaal uit zijn plaat'. De premier ver moedt dat Pechtold de optie met Christenunie opzettelijk én onhan dig heeft getorpedeerd. De twee hangen - ieder aan de ei gen kant van de lijn - mokkend op. Toch toont Rutte de volgende och tend weer z'n pragmatische kant. Hij smst druk met Pechtold: laten we een kop koffie wil drinken. Ze ontmoeten elkaar heimelijk in de ochtend bij strandpaviljoen Werelds in Scheve- ningen, vlakbij de pied-a-terre van Pechtold. Terwijl in Den Haag wordt gesproken dat het 'motorblok' van WD, CDA en D66 op instorten staat, wordt er daar gelijmd. Althans, dat wil Rutte. Een paar uur lang praat hij op Pechtold in om toch met CU te gaan onderhandelen. Eerst vragend: „Kom op z'n minst aan tafel, Alexander." Verderop in het gesprek bijna gebiedend: „We gaan toch aan tafel!" Pechtold wil er niet van weten: „Nee, dit is het!" De D66-leider weet dat de poging met GroenLinks niet alleen op in houdelijke gronden is mislukt, maar ook omdat de optie met Christen- Unie altijd boven de markt is blijven hangen. Pechtold denkt dat de route met GroenLinks te reanimeren is, maar dan moest Segers van de forma tietafel verjaagd worden. Dat is nu een feit. Toch GroenLinks? Niet dat GroenLinks-leider Jesse Kla ver daar op rekent. Die staat tijdens het gesprek van Segers met Pechtold in een Haags reisbureau een vakantie naar Zuid-Spanje te boeken. Hij wil even weg: door de formatie en het overlijden van zijn moeder is Klaver oververmoeid. De vakantieoptie belt hij echter toch af als Pechtold een gezamenlijk etentje voorstelt. Daar moet hij op z'n minst voor open staan, denkt Klaver. In het Haagse restaurant Da Brac- cini aan de Regentesselaan dringt Pechtold er bij hem op aan het nog eens te proberen met GroenLinks aan de onderhandelingstafel. Klaver is ei genlijk sceptisch. In de eerste, mislukte formatiepo ging heeft Klaver nooit het gevoel ge kregen dat Pechtold als progressieve partij samen optrok tegen het conser vatievere CDA en VVD. Nooit eens was het 'twee tegen twee'. Altijd 3-1, zo voelde Klaver het. Op momenten dat GroenLinks op steun hoopte van D66, zat Pechtold ongeïnteresseerd met zijn telefoon te spelen, klinkt het zelfs. Tegelijk steekt het Klaver dat de poging is mislukt. Dus is hij toegeef lijk. „Wij willen wel, maar dan moet jij méér aan mijn kant komen staan." Pechtold stemt in. „We staan aan jullie kant." Zelfs CDA-voorman Sybrand Buma doet z'n best, als hij Klaver kort daarna belt. „Wij willen jullie er echt bij." Toch zegt Buma terloops dat Klaver op het punt van migratie wel het een en ander zal moeten slik ken. Klaver vreest dat hij terug bij af is. In zijn optiek is de formatiepoging met GroenLinks deels mislukt van wege een 'cultureel verschil' tussen zijn partij en de anderen. Een genera tiekloof misschien ook. Rutte, Buma en Pechtold verwijten hem wispelturigheid, omdat Klaver soms gemakkelijk zijn eigen voorstel len van tafel haalt. Klaver ziet dat an ders: hij heeft einddoelen. Aan de maatregelen om daar te komen, hecht hij minder waarde. Zo botste het bij inkomensverdeling en op klimaat. Buma verzuchtte zelfs eens open lijk aan de onderhandelingstafel: „Kom op Jesse. Geef me gewoon je lijstje!" Maar Klaver zit op een totaal andere golflengte. „Maar die heb ik niet! Ik heb einddoelen." Toch wil hij nog één poging wagen. Al is het begin direct stroef. In de wo ning van de nieuwe informateur Herman Tjeenk Willink, noemt die terloops de Christenunie toch weer als 'terugvaloptie'. Klaver weet niet wat hij hoort. Het geeft hem het ge voel inwisselbaar te zijn. Toch wordt een serieuze poging gewaagd om tot een kabinet te komen. Twaalf dagen later blijkt het hoofd stuk migratie opnieuw een onover komelijk struikelblok. Klaver hekelt wéér 'Turkije-achtige deals'. Hij wil niet in een kabinet bui ten Europa de vluchtelingen selec teert die uiteindelijk hier asiel kun nen krijgen. Dat kan bij de Turkije- deal weliswaar praktijk zijn met Syri sche vluchtelingen, het gaat door Klavers 'principiële ondergrens' dit in de toekomst vaker te doen. De andere onderhandelaars zien er het bewijs in dat Klaver een slecht onderhandelaar is. Hij heeft binnens kamers gezegd met delen van het mi gratieplan te kunnen leven. Nu trekt hij het weer in. Onberekenbaar, vin den zij. Hoe dan ook, weet Pechtold: een herkansing met Christenunie is nu onvermijdelijk. Er zijn simpelweg geen alternatieven meer. Hij moet met hangende pootjes terug. Uiteten Dus grijpt Pechtold de telefoon om Segers uit te nodigen voor een diner- tje in het Haagse Garoeda. Segers stelt voor om zijn adjudant Carola Schouten mee te nemen. Net als Wouter Koolmees, de financiële man van D66. De twee kennen elkaar goed uit de commissie Financiën. Bo vendien hebben ze feeling met el kaar, ze reizen soms samen vanuit hun woonplaats Rotterdam naar Den Haag. Segers: „Zet die Rotterdamse as in." Van D66 mag de hereniging uitge meten worden: media worden op de hoogte gebracht zodat het etentje wordt geregistreerd. Als de fotogra fen weg zijn, neemt Segers het woord. „Ik snap dat je eerst nog een keer met GroenLinks wilde," zegt hij tegen Pechtold. „Maar je had het ge sprek op 23 mei niet zo hoeven aan pakken. Dat hele circus was niet no dig geweest." Alexander Pechtold toont begrip voor dat gevoel. Ze moeten immers door. De formatie heeft al lang ge noeg geduurd. Dit verhaal is gebaseerd op gesprekken met diverse betrokkenen. zaterdag 30 september 2017 11**171*1 -Sybrand Buma (CDA) VVD-leider Mark Rutte en Pechtold proberen in het ge heim te overleggen over de breuk, maar van hun gesprek op het strand van Sche- veningen verschij nen al snel foto's. Onder leiding van de nieuwe informateur Herman Tjeenk Wil link wordt toch nog een poging gewacht om te formeren met GroenLinks, maar ook deze poging strandt. Toch weer met Chris tenunie! Pechtold en Segers doen een ver zoeningsdiner bij het Haagse Garoeda. Hierna wordt de for matie hervat met VVD, CDA, D66 en Christen- Unie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17