I 23 „Wij willen wel, maar dan moet jij méér aan mijn kant komen staan" 16 deformatie mei We komen praten als we nodig en gewenst zijn nente D66'ers nog uitgehaald naar de CU. Amsterdams loco-burgemeester Kasja Ollongren heeft in Nieuwsuur gezegd dat onderhandelingen 'geen zin hebben'. „Geen kans van slagen", heeft ze zelfs gezegd. Gert-Jan Segers belt met zijn ver trouweling Carola Schouten: „Wat is hier aan de hand?" Die avond hangt WD-leider Mark Rutte bij Segers aan de lijn. Zijn boodschap: trek je er niets van aan. Pechtold beslist uiteindelijk. „En Alexander is de bocht aan het ne men." Maar de volgende ochtend schaart D66-corryfee Jan Terlouw zich in Buitenhof juist achter Ollongren. Segers twijfelt nu. Speelt D66 met hem? Rutte sust opnieuw als hij die avond weer belt met Segers. Hij zegt dat hij vanuit D66 heeft begrepen dat Ollongren zich 'niet aan de woord- voerderslijn' heeft gehouden. „Gert- Jan, houd je rustig." De premier weet ook te vertellen dat Pechtold de volgende dag nog een coalitie van VVD, CDA, D66 en SP én PvdA gaat voorstellen. Het is kans loos omdat die laatste twee partijen niet willen, maar dan kan Pechtold zeggen dat hij alle mogelijk opties voor een linkse partner heeft doorlo pen. Segers neemt de woorden van Rutte ter harte. Hij blijft rustig. Zijn mantra voor de komende dagen: „We komen praten als we nodig en gewenst zijn." Ook zijn fractie houdt hij dat man tra voor. De Kamerleden stemmen daarmee in. Dus belt Segers die dins dagochtend met Pechtold. Die is al klaar met zijn fractieover- leg, maar heeft de D66-Kamerleden nog even 'binnen' gehouden, terwijl de pers op de uitkomst wacht. Pech told wil echter niet voor paal staan. Als hij naar buiten komt met de boodschap dat z'n partij wil 'verken nen' met CU, moet Segers daarna niet ineens kunnen zeggen dat hij daar andersom niets voor voelt. Maar het lijkt beklonken. Die mid dag nog zullen ze aanschuiven bij in formateur Schippers. De breuk Een paar uur later staart Segers ver slagen voor zich uit. Hij kan nog nau welijks bevatten wat hem zojuist is overkomen. Aan tafel bij informateur Edith Schippers is het verkennende overleg tussen Pechtold en Segers over een mogelijke coalitie compleet uit de rails gelopen. Waar iedereen een be leefdheidsgesprekje verwachtte, heeft Pechtold vooral bezwaren ge uit. De D66-leider heeft in het week end het verkiezingsprogramma van de Christenunie doorgepluisd. Tus sen de ito pagina's heeft hij gele post- it briefjes geplakt bij standpunten waar hij 'botsing' verwacht met die van zijn partij. Nu, aan tafel, wil hij weten 'welke politieke ruimte' Segers ziet op medisch-ethisch vlak. Welke onderwerpen hij wil 'parkeren' als het kabinet er komt? Welke onder werpen aan de Tweede Kamer over laten kunnen worden? Welke com promissen mogelijk zijn?. Pechtold heeft in de ogen van Se gers een 'boodschappenlijst' meege nomen vol ideologische verschillen tussen de partijen. Ruim achttien punten staan erop. Door er nu al zo veel te vragen van Segers, zet de D66- leider het gesprek op scherp. Informateur Edith Schippers is als zorgminister 'toevallig' thuis in de materie. Soms geeft de gespreksleid ster zelfs college. Het zijn echt inge wikkelde onderwerpen, lijkt ze te willen benadrukken. „We kunnen dit niet nu even in een half uur aftik ken, Alexander." Segers ziet het optreden van Pech told als het torpederen van de route met CU. Blijkbaar wil D66 toch nog een tweede poging met Groenlinks. De ChristenUnie-leider is zelf'onge wapend' gekomen. „Maar er was geen houden aan", zal hij later zeg gen tegen een naaste medewerker. Na 3,5 uur van soebatten, trekt Se gers zijn conclusie: „Zo heeft het geen zin om verder te praten." Pechtold lijkt te hebben gewacht op die woorden, want hij stelt direct voor hoe dit zo aan de pers moet wor den verteld. Dat ze dat 'samen heb ben besloten' Segers maakt geen be zwaar. Een fout, constateert hij buiten al snel, de twee samen hij voor de tv- camera's staan. Segers voelt zich be donderd, maar zo komt dat nu niet over in de media. De D66-leider is nu eenmaal een meer geslepen politicus dan hij, be denkt hij als hij terugloopt naar de fractiekamer van de Christenunie. Daar is zijn team bijeen. Van woede is geen sprake. Iedereen is vooral overrompeld. Dan belt WD- leider Halbe Zijlstra. Segers loopt de kamer van zijn secretaresse in. Zijl stra is boos. Nee, woedend op Pech told. Segers hoort het bedaard aan. Ook CDA-voorman Sybrand Buma belt. Die is teleurgesteld. Op dat moment verschijnt op in ternet een bericht dat de breuk de schuld is van de Christenunie, al thans zo leest Segers het. Zijn woord voerders komen direct in actie. Er is een 'duidingsoorlog' te winnen. Ze trommelen de pers op. Segers slaat nu in het openbaar terug: „Alleen als ik ter plekke zo ongeveer het D66- verkiezingsprogramma onderte kende, zou de Christenunie plaats mogen nemen aan de formatietafel." Aan het eind van de avond belt Rutte met Segers. De premier heeft in een debat bij de Eerste Kamer ge zeten en is not amused. Hij vraagt of de ChristenUnie-leider niet wil te rugslaan naar Pechtold, misschien is het nog te lijmen. Segers stelt Rutte gerust. Dat was hij toch al niet van plan. ochtend middag/avond zaterdag 30 september 2017 - Gert-Jan Segers (Christenunie) Na ruim acht weken onderhandelen loopt de formatiepoging tussen VVD, CDA, D66 en GroenLinks voor het eerst mis. Het onderwerp mi gratie is het struikel blok. Nu de formatiepoging met Groen Links is mislukt, blijkt Christen- Unie de enige partij die het trio kan aanvullen. Zowel Christenunie als D66 houden beladen fractie- overleg en besluiten tot 'verken nende gesprekken'. Het verkennende gesprek tussen D66-leider Alexander Pechtold en Gert-Jan Segers draait tegen ie ders verwachting uit op een zeer inhoudelijk gesprek. De slotcon clusie is dat de partijen toch niet met elkaar gaan onderhandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16