„Gert-Jan, houd je rustig!" „Kom op z'n minst aan tafel, Alexander. deformatie 15 Wat in het voorjaar nog 'onmogelijk' werd genoemd, is nu bijna een feit: VVD, CDA, D66 en Christenunie gaan een regering vormen. D66-leider Alexander Pechtold moest daarvoor een draai maken. Een reconstructie. n de statige fractiekamer van D66 neemt Pia Dijkstra het woord. De andere D66-Ka- merleden vallen stil. Dijkstra zegt niet vaak iets, dus als ze spreekt, luistert men. Het is eind mei, de eerste formatiepoging met Groen- Links is mislukt. Daarom wordt nu nadrukkelijk naar Christenunie gekeken. Met die partij zou een - zij het krappe - meerderheid in de Tweede Kamer gehaald kunnen worden. Maar ideologisch is het juist een probleem. Voor Dijkstra staat er persoonlijk veel op het spel. De Christenunie moet niets hebben van haar plan om eutha nasie mogelijk te maken voor mensen die hun leven voltooid vinden. Dikke kans dat haar kindje sneuvelt als er een kabinet met Christenunie komt. Maar Dijkstra verrast haar achttien collega's door juist vóór een coalitie met WD, CDA, D66 en Christenunie te pleiten. „Als je deze vier partijen bij elkaar optelt, zullen we onze eigen din gen moeten bevechten", zegt ze. „Maar anders dan de SP en Groenlinks zijn wij een inhoudelijke, verantwoorde lijke en constructieve partij. Wij gaan dat niet uit de weg." Haar speech is een gamechanger. Even ervoor heeft fractieleider Alexan der Pechtold gevraagd of zijn partijge noten voor een verkennend gesprek voelen met Christenunie. Zelf ont houdt hij zich eerst van commentaar. Hij wil de anderen horen. Zeker omdat een eventuele coalitie met CU op 76 zetels in de Tweede Kamer gaat leunen. Iedereen moet zich er senang bij voe len, want eenieder kan straks de meer derheid bij het kabinet wegnemen. „Dus ik wil van jullie allemaal weten hoe je erin staat. En of je het echt wil." De fractie telt liefst negen nieuwe Kamerleden, dus voor de fractietop is het extra spannend om te zien hoe de bal rolt. Zij stellen vooral vragen. Wat gaat het beoogde kabinet doen met on derzoek naar embryo's? Wat doen we met euthanasie? Met homorechten? Pechtold noteert. Soms verdedigt hij zichzelf voor het mislukken met GroenLinks. „Ik heb er echt alles aan gedaan om er een progressieve partij bij te krijgen, maar ze hebben allemaal 'nee' gezegd." Het rondje wordt afgemaakt, totdat Dijkstra aan de beurt is. Niemand heeft uiteindelijk een 'nee' uitgesproken, al zijn er wel bezwaren geuit. Het 'ja' van Dijkstra en het fiat van de ervaren Wouter Koolmees geven de doorslag: ze gaan een gesprek met Segers aan. Een nietsvermoedende Segers Elders in het Binnenhofcomplex heeft de Christenunie een soortgelijke frac tievergadering. Ook de fractie van die partij moet instemmen met een ver kennend gesprek. Er zijn wel vragen bij de Kamerleden. De belangrijkste: wil D66 wel echt? In het weekend hebben promi- zaterdag 30 september 2017 Hoe Pechtold tóch de bocht naar Segers nam Tobias den Hartog Jan Hoedeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15