H Zonnepanelen in binnenstad Hulst blijven nog heet hangijzer 0 2 korpsen in 1 7 BRANDWEER SAMENWERKING MET NIEUW NAMEN VERLOOPT GOED Het korps van Kieldrecht (B), waar ook Nieuw Namen bij hoort, is in een nieuwe kazerne getrokken. „Het oude gebouw was zonder Nieuw Namen al te krap." Raad morrend akkoord met hoogbouw Schilderij van vijftien meter in kerk zv art Van Mieghem stapt de kazerne binnen. Brandschoon is het er, et gebouw heeft nog die typische geur van 'nieuw'. „We zijn met de laatste dingen bezig", vertelt de officier. Hij wijst naar de hoek. „Daar komt nog een parkoers waar de brand weermannen noodsituaties kun nen oefenen." In het team zitten sinds twee jaar ook acht brandweerlieden uit Nieuw Namen. De korpsen kamp ten aan beide kanten van de grens met een tekort aan vrijwilligers, waarop Kieldrecht en Nieuw Na men samensmolten. De eerste grensoverschrijdende brandweer post van Nederland (en België) was geboren. Het probleem van onder- bemande korpsen was daarmee ge tackeld, maar direct diende zich een nieuw obstakel aan. Van Mieg hem: „Onze kazerne aan de Beu kenlaan was al krap zónder 'Nieuw Namen' en dat werd alleen maar erger. Er waren niet genoeg kleed kamers en de uitrit voor onze wa gens was veel te smal." De leeg staande voormalige weverij aan de Kouterstraat bood uitkomst. Daar is de brandweerkazerne nu gevestigd. De Hulpverleningszone (HVZ) Waasland heeft er niet het minste materieel staan. Neem de multi functionele wagen. „Daarmee kun nen we 6ooo liter per minuut weg pompen; genoeg voor een hele pol der." Daarnaast staat een kar met PLAATS ROOK- SAMEN Een echte brandweerman onderhoudt zijn voertuig goed drie kilometer aan nieuwe slangen, die al aan elkaar gekoppeld zijn. „In de polder is een waterbron niet al tijd in de buurt, daarom zijn ze zo lang." Ook het zogeheten haak-aan- voertuig springt in het oog. Die kan een container met 10.000 liter schuimvormend middel vervoeren: van cruciaal belang wanneer er brand uitbreekt in een van de vele fabrieken die het Waasland rijk is. „Voor de petrochemische industrie is schuim de enige manier om een brand te blussen", weet Van Mieg hem. De post Kieldrecht kan ook in ac tie komen als er iets loos is in de kerncentrale van Doel. Net als om liggende korpsen heeft het daarom een hypermoderne ademlucht- compressor van de kerncentrale ge- kregen. Zodat de brandweerman nen altijd voorzien zijn van zuur stof, mocht het goed fout gaan. De machine is gloednieuw en ook het wagenpark lijkt net uit de ver pakking gekomen. Schijn bedriegt echter. Van Mieghem: „De meeste wagens hadden we in de vorige ka zerne ook al staan. Een echte brand weerman onderhoudt zijn voertuig goed." TERNEUZEN De Terneuzense ge meenteraad heeft donderdag met gemengde gevoelens ingestemd (19 voor, 5 tegen) met de bouw van een acht verdiepingen hoog apparte mentengebouw aan de Terneu zense Scheldekade. Verschillende fracties en twee leden van Top/Ge meentebelangen bleven van me ning dat acht verdiepingen te veel is voor de Scheldekade en vreesden voor toekomstige ontwikkelingen. Peter de Kraker (D66) kondigde aan met een motie te komen waarin verzocht wordt om een beeldkwa liteitsplan. „Want, waar willen we heen met de Scheldekade, wat wil len we graag behouden?" De PvdA diende een initiatief voorstel in om de panelen die al op de daken liggen te gedogen, maar geen nieuwe meer toe te laten. „Om het authentieke beeld van de binnenstad te behouden", aldus fractievoorzitter Frank Smits. Hij zei meer te zien in het plan voor een groot zonnepark, dat Gwen ter Horst onlangs lanceerde. Behalve de PvdA stemde nie mand met het verbod in. Gino De- pauw van Algemeen Belang Groot Hulst vond het discriminerend voor mensen die in het centrum wonen, vooral huurders van Woonstichting Hulst. Die zouden gratis zonnepanelen op het dak krijgen. „De huurders verdienen dat." René van Domburg (Progres sief Hulst), Ger van Unen (SP) en onafhankelijk raadslid Jos van Eek bezigden min of meer dezelfde taal. Volgens CDA'er Karei Martinet geldt in geen enkele historische binnenstad een totaalverbod. Groot Hontenisse en CDA willen afwachten welk voorstel het col lege heeft over panelen in het cen trum. Ook Clen de Kraker (VVD) stemde niet in, maar was wel blij met het voorstel. „Hopelijk is het een prikkel voor het college. Hoe lang praten we hier al over?" Hij kreeg bijval van indiener Smits. „We zouden het voor de zomerva kantie bespreken. Nu wordt het november, december. Ga eens aan de slag!" Verantwoordelijk wet houder Jean-Paul Hageman kon niet reageren. Hij was op vakantie naar de zon. RETRANCHEMENT In d'Ouwe Kerke in Retranchement is vanaf dinsdag een schilderij van vijf tien meter lang te zien. Eric van Rootselaar verbeeldde '500 mil joen jaar evolutie van het leven op aarde'. Het werk, waar allerlei oerdie ren op te zien zijn, is opgesplitst in Jura (175 miljoen jaar geleden) en Krijt (100 miljoen jaar gele den). De expositie is van dinsdag tot en met zondag te zien van 11.00 tot 17.00 uur. Kinderen worden woensdag, zaterdag en zondag van 15.00 tot 16.00 uur uitgenodigd om te ko men tekenen. zaterdag 30 september 2017 Nieuwe stek voor korps Kieldrecht Bob Maes LAAT JE LEVEN NIET IN ROOK OPOAANI Officier Bart Van Mieghem (links) en eerste sergeant Paul Deckers zijn content met de nieuwe brand weerkazerne aan de Kouterstraat. foto peter nicolai - Bart Van Mieghem, brandweer De vrijwilligers van Nieuw Namen rukken nu zo'n twee ënhalf jaar samen uit met die van Kieldrecht. De samenwer king verloopt 'super', aldus of ficier Bart Van Mieghem. Al was het in het begin best wennen. „De Nederlandse op leiding is iets anders. De Bel gen deden sommige dingen anders, maar we hebben ook veel van de Nederlanders ge leerd, bijvoorbeeld met com municeren." Inmiddels zijn de verschillen vrijwel verdwenen. Sommige brandweermannen uit Nieuw Namen zijn nog te herkennen aan hun helm. „Er staat nog een sticker van de Veiligheidsregio Zeeland op. De helmen worden pas ver vangen als ze afgeschreven zijn." De post Kieldrecht komt aan beide kanten van de landsgrens in actie. Als in Em- madorp brand uitbreekt, wordt Kieldrecht nog vóór de post Hulst opgeroepen. De dekkingszone beslaat verder Kieldrecht, Verrebroek, Meer- donk, Doel en een gedeelte van de Waaslandhaven. Twintig leden telt het korps, van wie acht uit Nieuw Namen. Van Mieghem wil dat aantal uitbreiden tot pakweg 25. „Niet dat we nu krap zit ten, maar een aantal zal bin nenkort stoppen vanwege pensioen. Je kunt niet heel je leven brandweerman zijn." Het laatste woord over zonne panelen op de daken in de bin nenstad van Hulst is nog niet gesproken. Dat bleek donder dag tijdens een gemeente raadsvergadering. Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 153