Jf Kustvisie geldt nog niet voor Zeeuwse Lagune ZEELAND Analyse van waaruit ze opereren. Ook gaan ze er wel 'gewoon' vanuit huis op uit. Wel even wat anders dan het huisje-boompje-beestje-leven dat het gezin in Axel leidde. Maar voor Hillebrand geen probleem, zegt zijn vriend Kurt de Laet. Hillebrand zat onder meer als Navo-soldaat in Bosnië. „Het is een harde." Hille- brands 33-jarige vriendin Ilse Kraamwinkel, die hem met hun twee jonge kinderen volgde, is vol gens De Laet 'geen alledaagse dame'. „Die twee zijn aan elkaar ge waagd. Het zijn twee handen op één buik. De kinderen spreken in tussen al de taal." De vrachtwagen chauffeur, die zelf in Duitsland woont met vrouw en kinderen, heeft regelmatig contact met zijn vriend Pascal via Facebook Messen ger. De Laet is ervan overtuigd dat het gezin niet meer terugkomt. „Ze zijn gewoon gelukkig daar. Daar is geen corruptie, zegt hij. Iedereen helpt iedereen. Terwijl je in Neder land je eigen buurman niet meer kent. Lichamelijk en geestelijk is Pascal daar opgeknapt. Hij is min der gestresst, zonder die druk van moeten, moeten moeten. Hij is zo'n vijftien kilo kwijtgeraakt omdat al les daar uit de natuur komt, er zit geen rotzooi in de voeding. Hij fokt zelf kippen en konijnen om te eten. En hij gaat honden trainen daar", weet De Laet, die negen jaar met Hillebrand samenwerkte bij Trans port Vooruit in Breskens. In het filmpje uit de voormalige Navo-soldaat zijn teleurstelling over het westerse optreden in lan den als Libië, Irak en Syrië. Mensen die hem kennen omschrijven Hil lebrand allemaal als een man met een hart van goud, iemand die niet tegen onrecht kan, iemand die dat onrecht wil bevechten. Carolien Wattel, die in 1996 tege lijk met hem de mavo afrondde op Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Middelburg: „Je had daar allemaal subcultuurtjes. Ik was een aparte, een beetje punk, terwijl de meesten gabber waren. Pascal leek aan de buitenkant ook zo'n op- Pascal maakte het niet uit waar je bij hoorde. Hij was met iedereen begaan, kon met iedereen opschieten genoeg om op eigen benen te staan. Wees genoeg jezelf om je eigen weg te gaan. Maar wees verstandig ge noeg om samen op te trekken als het moment daar is." Carolien Wat tel is - gezien Pascals persoonlijk heid - niet verbaasd dat haar oude klasgenoot nu opduikt als strijder in een rebellenleger. „En toch, ik word hier best een beetje verdrietig van. Wat is er gebeurd, vraag ik me af. Wat is er gebeurd, dat hij deze keuze heeft gemaakt?" Pascal is een harde vliegend gozertje met zijn Nikes, spijkerbroek en Cavallo-jas. Maar als je met hem ging praten dacht je: verrek, die is heel rustig. Qua intel ligentie zat hij ook wel een tandje boven de rest. Hij was vooral ver baal sterk en kwam voor je op als hij dat nodig vond. Pascal maakte het niet uit waar je bij hoorde. Hij was met iedereen begaan, kon met ie dereen opschieten." Op zijn face bookpagina een post met een tekst die zijn lijfspreuk lijkt: 'Wees sterk Het afgelopen jaar hebben re- creatie-ondernemers, milieu organisaties en overheden hard gewerkt aan een Zeeuwse Kust visie. Daarin is afgesproken welke kustbebouwing nog wel en welke niet meer is toegestaan. Op de Veerse Dam wordt geen ver dere bebouwing toegelaten. De af spraak is dat de openheid en de vrije blik op Veere gewaarborgd moeten blijven. Het plan voor de Zeeuwse Lagune, waarover de gemeenteraad van Noord-Beveland woensdag een besluit neemt, spoort daar niet mee. Ondernemer Marco Doeleman wil vier eilanden aanleggen in het Veerse Meer, pal naast de Veerse Dam. Op 1,7 hectare opgespoten land moeten 100 hotel- en recreatieappartementen, recreatiewoningen en een restaurant komen. Tegen het plan bestaat veel weerstand. In tegenstelling tot het al even omstreden Brouwerseiland is de Zeeuwse Lagune niet als uitzon dering opgenomen in de Zeeuwse Kustvisie. Maandag 9 oktober onder tekenen partijen die elkaar in het ver leden over dit onderwerp nogal eens in de haren vlogen hun gezamenlijke kustvisie. „Hoe kan het dat vlak voor het ondertekenen nog een plan wordt ingeleverd?", wilde Statenlid Rutger Schonis (D66) gisteren weten van verantwoordelijk gedeputeerde Carla Schönknecht. „Bent u het met mij eens dat de Zeeuwse bevolking op het verkeerde been is gezet? Had den we er niet vanuit mogen gaan dat de kustvisie dit op voorhand zou te genhouden?" Net als de SP is D66 bang dat het draagvlak onder de kustvisie wegvalt als de aanleg van de Zeeuwse Lagune nog snel wordt toegestaan. Dat klinkt logisch. 'Alle betrokkenen in Zeeland zijn er tegen dat we gaan bouwen op de Veerse Dam, waarom zouden we dan toe staan dat er gebouwd wordt op de Veerse Dam?' Toch zouden SP en D66 beter moeten weten. Schön knecht legde het gisteren nog een keer uit. „De kustvisie an sich is geen verordening. Het is een afspraak die we in beleid moeten vertalen. Wij nemen het op in een nieuw omge vingsplan. In februari is er een ont- werp-omgevingsplan. Vanaf dat mo ment gaan we ernaar handelen. Toet sen aan de kustvisie is nu niet aan de orde." Nog afgezien van het feit dat hij al vijftien jaar bezig is met de Zeeuwse Lagune, kan Doeleman moeilijk kwalijk worden genomen dat hij die nog vóór februari probeert gerealiseerd te krijgen. Stel dat vanaf 1 januari de subsidie op zonnepane len zou worden afgeschaft. Dan staat het iedereen vrij tot en met 31 de cember die nog aan te vragen. Voor nemens zijn nog geen beleid. Als de Zeeuwse Lagune wordt afgeschoten moet dat op basis van de huidige re gels, niet op basis van de kustvisie. I zaterdag 30 september 2017 gouden hart' pakt wapens op Op zijn facebookpagina komt Pascal Hillebrand naar voren als een 'lone wolf', iemand die niet tegen onrecht kan en bereid is te vechten voor zijn overtuigin gen, desnoods tegen de stroom in. - Carolien Wattel, oud-klasgenote AXEL - Kurt de Laet, oud-collega NIET OP LIJST J Hillebrand is niet op één lijn te stellen met bijvoorbeeld een Syriëganger. Woordvoerder Anna Posthumus van het minis terie van Veiligheid en Justitie: „Als je je aansluit bij een organi satie die op de Europese ter- reurlijst staat, is dat strafbaar. Bij terugkeer in Nederland kun je worden vastgezet en na on derzoek wordt een passende straf opgelegd." Het separatis- tenleger staat echter niet op de lijst van verboden groeperingen. Op 9 oktober wordt de Zeeuwse Kustvisie onderte kend. Dat maakt hem niet meteen tot wet. Vandaar dat de Zeeuwse Lagune nog kan sen ziet. Ernst Jan Rozendaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 151