Punt voor De Cloedt Onrust over kap groen achter Stoof boogerd AOHeil,K&H MM pecnyBAHK Zonnepanelen op dak van melkveehouders Chic LUXURY MAAND ST 1 fff! 2 REBEL PASCAL HILLEBRAND KOOPZONDAG SHOPPING „Als ik dit overleef, overleef ik alles." Pascal Hillebrand uit Axel zei het vlak voor hij in maart dit jaar met vrouw en kinderen naar Donbas vertrok, in Oost-Oekraïne. Commentaar De Hertogin Hedwigepolder gaat onder water. Dat is onaf wendbaar. Maar de ultieme poging van de Belgische eige naar Gery De Cloedt om nog een beetje greep op het gebied te houden, krijgt steun. Zijn laatste strohalm is zélf de dijken door steken. Het nieuwe natuurgebied, compensatie voor de verdieping van de Westerschelde, zou dan zijn eigendom blijven. De Recht bank Middelburg heeft deze laatste, schijnbaar wanhopige variant van De Cloedt te gemakkelijk afgewezen. De advocaat-generaal van de Hoge Raad adviseert nu dat besluit te vernietigen. Hij vindt dat er pas mag worden onteigend als een serieuze verkenning van het voorstel van De Cloedt tot niets leidt. Zo'n verkenning is nog niet gedaan. De Hoge Raad beslist waarschijnlijk begin volgend jaar of dat alsnog moet gebeuren. In deze juridische strijd lijkt veel theater te zitten. Is De Cloedt alleen maar uit op vertraging? Wat is het eigendom van de Hedwige waard als je nooit meer iets met het natuurgebied mag doen? Grijpt Nederland te gemakkelijk naar onteigening? Waarom neemt ons land geen genoegen met eeuwige erfpacht, waarbij de polder ge woon onder water gaat? De Cloedt lijkt vooralsnog veel behendiger in de overschakeling van een gevecht om ontpoldering naar een ge vecht om eigendom dan de Nederlandse Staat. Uiteindelijk gaat het niet om lenigheid. De adviseur van de Hoge Raad meldt niet voor niets dat de Hedwigekwestie zonder precedent is. Het komt dus meer dan anders aan op rechtvaardigheidsgevoel. Dat schrijft voor dat we iemands eigendom maximaal eerbiedigen. Ook al blijft het gissen naar de echte motieven van De Cloedt, ook al had hij het veel gemakkelijker kunnen maken door vanaf het begin wat begrip te tonen voor ontpoldering, onteigenen doen we pas als het echt niet anders kan. Pas als het echt niet anders kan onteigenen we de Hedwigepolder Opeens lag-ie er. De brief van de gemeente Kapelle waarin werd aangekondigd dat de bomen en struiken achter de huizen in de Stoofboogerd weggehaald zouden worden. Eén van de bewoners deed vervolgens via Twitter een beroep op de wethouder en zie; de plannen worden in de wacht gezet. „We doen even twee stappen te rug", meldt wethouder Jon Hersel- man. „Dit hebben we niet goed aangepakt. We gaan nu eerst in ge sprek met de bewoners." Volgens de wethouder is er echter in de pro cedure officieel niks verkeerd ge gaan. „Het besluit heeft ter inzage gelegen en daar hadden ook ziens wijzen tegen ingediend kunnen worden. Maar het is niet netjes om het daarom maar door te zetten." Overigens zijn niet alle bewoners blij dat het groen nu (voorlopig) Ik heb hier een boom staan die mijn dakgoot steeds vult met bladeren blijft staan. „Dat groen is gewoon waardeloos", vindt de heer Otte. „Ik heb hier een boom die mijn dak goot steeds vult met bladeren. Het is een puinhoop bij ons achter. Een van de buren was het zat en heeft zelf alles kort en klein gezaagd." ALMANAK Een schip van vijf miljoen be zocht ze, de journaliste die ver slag deed van de Boat Show in Breskens. Het zit vol luxe, had ze al op internet gezien. Niet voor niets had ze zich net wat chiquer aangekleed dan anders. Dat ze binnen haar schoenen uit moest doen, daar had ze echter niet op gerekend. Toen ze met de foto graaf het dure, hoogpolige tapijt bewonderde, bleef diens blik net wat te lang op de grond gericht. In zijn ogen verschenen licht spottende pretlichtjes. Het enorme gat in de voorzijde van haar sok, minstens twee tenen groot, gaapte hun tegemoet. Stephan Goedee Gepromoveerd Natuurgebieden in nieuwe GroenGids B en W: Bouwplan is niet te groot 1 OKTOBER 12:00 TOT 17:00 UUR Opeens was daar dat filmpje, op de Russische nieuwssite Federal News Agency. Pascal Hillebrand, een 38- jarige Axelaar, verklaart niet meer te willen leven in een maatschappij waarin (verborgen) fascisme re geert. Hij heeft een helm op en ca mouflagekleding aan. Want Hille brand vecht in het rebellenleger van de Volksrepubliek Donetsk (DNR), aan de kant van de pro- Russische separatisten. Nog maar een jaar geleden woonde hij in Axel. Hij heeft het goed: een huis, een vrouw, twee kinderen en een hond, een vaste baan als chauffeur bij Transport Vooruit in Breskens. Maar lang zaam groeit het ongenoegen en rijpt een plan. Hillebrand neemt ontslag, koopt een busje en vertrekt in maart. Vrouw, kinderen en hond gaan mee. „Ik ben gewoon weg ge gaan. Ze zijn nu hier bij mij", zegt hij in het filmpje. 'Hier' is dus Donbas ofwel het Donetsbekken. Sinds maart 2014 vechten in dit gebied separatisten, die het Donetsbekken onafhanke lijk van Oekraïne proberen te ma ken, tegen het leger van Oekraïne. Het is ook het gebied van de vlieg ramp met vlucht MH-17 van Malay sia Airlines, waarbij op 17 juli 2014 alle 298 inzittenden overleden, on der wie 196 Nederlanders. De be woners leven er onder armoedige omstandigheden. Ook het klimaat is hard: 's winters dalen de tempe raturen onder de -20, 's zomers is het er boven de dertig graden. De separatisten waarmee Hillebrand vecht, verblijven tijdens de strijd soms in de bossen, maar ze hebben ook hotels ingenomen in Donetsk ïfgf; Zeven Zeeuwse melkveehouders doen mee aan het zonnepanelen project van zuivelverwerker Fries- landCampina. Op hun bedrijfsda- ken is plek voor ro.452 zonnepane len, waarmee ze samen 2,7 mega watt elektriciteit kunnen opwek ken. Dat is genoeg om 780 huishou dens van groene stroom te voor zien. Landelijk stappen 310 leden van de zuivelcoöperatie in het Solar- project dat wordt uitgevoerd door GroenLeven uit Heerenveen. Giste ren werd her eerste zonnepaneel in Friesland geplaatst. Het totaal aan zonnepanelen beslaat zo'n honderd voetbalvelden. De melkveebedrij ven produceren straks stroom voor 33.000 huishoudens. Het ministerie van Economische Zaken steunt het Solar-project met 200 miljoen euro subsidie. FrieslandCampina huurt dakop pervlak van de melkveehouder die daarvoor jaarlijks een vergoeding van 3 rot 4 euro per zonnepaneel ontvangt. De melkveehouder kan ook jaar lijks besluiten om de zonnepanelen en rijkssubsidie over te nemen. De zuivelcoöperatie zegt ook een op lossing te hebben voor kleine schuurdaken van minder dan dui zend vierkante meter. zaterdag 30 september 2017 ii Een brief over de aangekon digde kap van groen zorgt voor onrust aan de Stoofboogerd in Kapelle. De gemeente trekt de plannen nu in. Willem Adriaansens Kapelle - Otte, bewoner Tip? redactie@pzc.nl GOES Stephan Goedee uit Goes is deze week ge promoveerd tot doctor met een proefschrift over een methode om patro nen te ontdekken bij mensen met zenuwaan doeningen. Na de universitaire oplei ding Geneeskunde in Maastricht, koos hij voor specialisatie tot neuro loog in Tilburg en Utrecht. Goedee werkt als neuroloog bij het Uni versitair Medisch Cen trum in Utrecht. KAPELLE Maandag overhandigt burgemeester Anton Sta pelkamp (foto) van Ka pelle het eerste exem plaar van de GroenGids aan gedeputeerde Carla Schönknecht. In de nieuwe gids staan na tuurgebieden in de om geving van Kapelle be schreven. KRUININGEN Het plan om een oude boerderij aan de Slag veldstraat in Kruiningen te vervangen door vier nieuwe huizen leidt niet tot een 'onaanvaardbare woonsituatie' voor een buurtbewoner. Dat zegt het Reimerswaalse col lege. De vrouw vindt dat de nieuwe huizen ten op zichte van de bestaande bebouwing te hoog wor den en te dichtbij haar woning komen te staan. VAN LANGE MODE BREDA Een fles champagne cadeau bij besteding vanaf €500,- Driegangenlunch of diner voor twee personen bij besteding vanaf €900,- Wilhelminastraat 5-7 Breda 'Axelaar met Ondine van der Vleuten Axel S£il De vlag van de Donetskaja Narodnaja Respoeblika (Volksrepu bliek Donetsk, afgekort DNR). De tweekoppige adelaar is van Rus land, waarmee de mensen in het Donetsbekken zich het meest identificeren. Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 144