J K I 11 EUWS 11 i W) WIE IS ISMAIL? „De rol maakt niet uit." Ze spreken af dat hij in oktober op auditie mag, een die het thema 'Hunks' heeft. Maar, zegt Betty Post, er is ook plaats voor anderen. Ismail zit op de leuning van een bank, hij kijkt naar zijn bellende neef. „Ik kom nu niet. Schat je, ik ben nog bezig. Niet nu, schat je. La ter." Ismail: „Dit is waarom ik geen vriendin heb, neef." Izzy is geen ladies man, zegt Neef. „Ik wel. Mijn vriendinnetje was jong toen ik haar leerde ken nen, dat is beter, dan zijn meisjes nog schoon." Ismail wil ook een schoon meisje: een meisje dat niet met andere mannen naar bed is geweest, maar ze moet wel doelen hebben. YouT\ibe-ster Anna Nooshin is mooi. Collega Monica Geuze niet. Neef: „En ze heeft te veel make up. Wacht, ik laat een foto zien. Monica Geuze zonder make-up. Weet je wat je moet doen, bro, als je wilt weten of een meisje mooi is? Ga met haar zwemmen. Dan gaat de make-up eraf." Ismails gebiedsverbod voor de Vomar - de plek waar ze vroeger hingen - is teruggedraaid. Hangen met een groep is er niet meer bij. „Veel jongens zijn toen gearres teerd en hun ouders zeggen: niet meer met die Ismail omgaan." Hij snapt het niet, want hij fokt niet meer. Ook niet met de politie. Die heeft hem gevraagd om voor lichting te geven. In november gaat hij met wijkagent Tanairo naar het bureau om uit te leggen waarom jongens als hij wel met Tanairo kunnen opschieten en niet met anderen. „Die Tanairo spreekt onze taal, hij geeft ons een boks als hij ons ziet." Ismail noemt veel mannen neef, maar Neefis een echte. „Onze opa kwam naar Zaandam om te wer ken en nam veel familie mee. Je weet toch dat ze Poelenburg Tur kenburg noemen?" In de zomer zien de familiele den elkaar soms weer in Turkije, in Gülpinar, het geboortedorp van opa. Ismail laat een foto op zijn mobiel zien: „Kijk die huizen, hoe mooi. Ik moet bijna huilen." Er stopt een wit bestelbusje. Een vriend die wel werk heeft: vergeten Schiphol-koffers bij mensen thuisbrengen. De vriend rolt een joint. Of Ismail nog van die nacht weet dat ze de trein uit Amsterdam misten? „We hebben vier uur naar Zaandam gelopen. Ik was helemaal spaced, ik zweer." Ismail wordt net zo beroemd als Lil' Kleine, dat weet Neef zeker, want Lil' Kleine is niet zo sterk als Ismail, die heeft maar één afleve ring van Expeditie Robinson ge haald. Ismail: „Als ik aan zoiets meedoe, maak ik de anderen ka pot, ik zweer op alles wat ik heb. Weten jullie wat die vijfde zuil van de islam is?" Een van zijn vrienden scrollt door zijn mobiel. Wanneer Ismail rijk is, koopt hij een zaak voor Neef. Neef: „Met een coffeeshop kan je miljonair worden, wollah." Ismail schuift aan de eettafel aan. Twee schalen ijsbergsla, bonen en fijngesneden augurk, de vorkjes ernaast. Hij zwijgt, zijn zusje zwijgt, zijn moeder - kort haar, bloes, piercing met kraaltjes in haar oren - brengt soep. „Iz, waarom belde je pas vanmiddag dat er mensen kwamen? Nu moest ik heel snel lamsgehakt ha len voor köfte." Zusje en moeder willen niet op de foto. Moeder: „In die tijd dat al les slecht met Ismail ging, zeiden de mensen hier niks, maar ze ke ken wel. Ik vond dat niet leuk." Haar zoon heeft twee dingen gedaan die hij niet had moeten doen: raadslid Juliette Rot bedrei gen en die man filmen die van zijn fiets getrokken werd. „Maar ik begrijp niet waarom hij van alles de schuld kreeg." Ze zag nooit kwaad in het vlog- gen, ze is wel altijd bang geweest voor criminaliteit. „Als je iets doet wat illegaal is, geef ik je aan, zei ik. Toen hij jong was, stal hij snoep bij de Kruidvat, ik liet hem dat te rugbrengen. Op een dag vond ik een neppistool in zijn kamer. De politie deed er niks mee." Ismail: „Mama, dat was een luchtdrukpistool. Niemand ge looft me, maar ik had het gevon den. Ik gebruikte het toen een vriend werd bedreigd. Toen heb ik het tegen het hoofd van die be dreiger gezet, een kickbokser." Ze vindt Ismail een grappig kind. „Ik moest hem eens laten testen op ADHD, dat had hij niet, wel een laag IQ en dat zie ik soms wel, hij vindt het lastig om dingen te plannen." Ismail antwoordt: „Maar alles gaat beter nu ik niet meer blow." Zij: „Dat deed je toch niet zoveel?" Ze heeft Ismail, zijn zusje en hun oudere zus, die al het huis uit is, alleen opgevoed. Haar man ver liet haar toen de kinderen jong waren. Contact met hem heeft ze niet, hoewel hij ook in Poelenburg woont. „Ik was in paniek na mijn scheiding. Ik had het een tijd erg moeilijk maar inmiddels heb ik werk dat ik met mijn uitkering mag doen: receptionist bij het zorgcentrum." Ismail: „Zij was mijn vader en moeder. Als ik mijn vader nu zie lopen, zeg ik: wegwezen. Die man liet ons stikken." Zij: „Ismail had wel een vader kunnen gebruiken. Iz, heb jij wel ontbijt voor deze mensen gemaakt, vanochtend?" Hij: „Ik heb koffie voor ze ge maakt." Neef, de echte, kijkt door de vi trage voor de open achterdeur. „Kom je Iz? We gaan chillen." zaterdag 30 september 2017 Voormalig treitervlogger Ismail zit vol plannen. Zijn management bereidt hem voor op zijn TEDx-talk (links). Ook is hij in gesprek met castingbureaus (rechtsonder). Aan het eind van de dag hangt hij met vrienden in het park. fotosariekievit Vorig jaar tekende Ismail llgun een contract bij Top Notch, waarvoor hij vlogs maakt. Een serie over probleemwijken staat op de site van deze krant. Op popfestival Lowlands vertelde hij vorige maand het publiek wat het met hem deed dat zo'n beetje het hele land over hem heen viel als treitervlogger (woord van het jaar 2016!). Binnenkort houdt hij in Amersfoort zijn eerste 'TEDxtalk'. BIJ DE JEU-DE- BOULESBAAN, Nv POELENBURG ZAANDAM IN DE WOON KAMER VAN l J ISMAIL, ZAANDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11