'Nu profiteren anderen van mijn strijddat is ook belangrijk' Parttime conducteur Peter Weijgertze wil dezelfde rechten als fulltimers NS-conducteur Peter Weijgertze klopt aan bij het College voor de Rechten van de Mens omdat hij niet dezelfde rechten kreeg als zijn fulltime werkende collega's. 'Dat voelde als heel oneerlijk'. COMMERCIËLE BIJLAGE BIJ DEZE KRANT Peter Weijgertze (6iis nog steeds een beetje verbaasd. Zijn klacht over discriminatie van deeltijders, ingediend bij het College voor de Rechten van de Mens, werd onlangs volledig gegrond verklaard. „Dit voor mij positieve oordeel had ik nooit verwacht." Weijgertze, treinconducteur van beroep, werkte tot 1 december vorig jaar 32 uur per week. In zijn CAO is een ouderenregeling opge nomen, waarin staat dat werkne mers van 61 jaar en ouder mogen kiezen voor een werkpatroon van drie om vier dagen van 8 uur (de ene week drie dagen, de andere week vier dagen werken), met inzet van verlofrechten. Alleen mensen met een fulltime baan kunnen hier gebruik van maken, aldus de CAO. „Maar ik wilde dat ook graag. Bij fulltimers wordt in de week van drie werkdagen dan een vaste roostervrije dag ingeroosterd. Maar mijn werkge ver stond mij dat niet toe." De treinconducteur kwam dus in de situatie dat een fulltimer iets wel mag en hij als parttimer niet. „Het voelde heel oneerlijk. Ik voelde me gediscrimineerd." Weijgertze koos er uiteindelijk voor om dan maar zijn werkweek te verlagen naar 30 uur per week om toch tot het gewenste werk patroon te komen. Toch zat het hem niet lekker. „Ik vond het raar. Ik ben me toen een beetje gaan verdiepen in de regels en het staat gewoon in de Grondwet dat parttimers en fulltimers dezelfde rechten moeten hebben. Maar ja, hoe dan verder, dacht ik. Ik over woog een rechtszaak aan te span nen, maar kwam bij het 'googlen op discriminatie' vanzelfbij het College voor de Rechten van de Mens terecht. Die zijn er voor dit soort zaken en de procedure is ook nog gratis." Om kort te gaan: Weijgertze legde zijn klacht neer bij het College, die de zaak ontvankelijk verklaarde en een onderzoek startte. Vervolgens kwam er een zitting waar NS en Weijgertze werden gehoord. Weijgertze ging er naartoe in zijn uniform, als een trotse conducteur, die het als een David opnam tegen Goliath. Hij werkte tenslotte al sinds 1984 bij de NS en doet dat nog steeds met veel plezier. „Het werk kent steeds nieuwe uitdagingen. Van het routineuze controleren van vervoersbewijzen, het optreden als gastheer tot handhaven van regels. Het mooie van deze baan is de omgang met mensen, reizi gers weten dat er momenten zijn dat je het verschil kan maken." De voor Weijgertze positieve uitspraak door het College had hij bepaald niet verwacht. „Dit is een heel mooie overwinning." Uiteindelijk is de NS met de vak bonden aan de slag gegaan om dit probleem in de CAO te bespreken. „Bij de FNV staat het nu al op de agenda. En inmiddels staat de NS toe dat iedereen 'drie om vier' kan werken, ook parttimers. Op mijn werk ondervind ik gelukkig geen enkel nadeel van mijn actie. Ik maak de NS dan ook geen verwijt, het probleem zit 'm in de CAO. Ik ben tevreden over hoe het nu gaat. Ik werk echter nog wel 30 uur. Dat scheelt me iets aan inkom sten en iets van mijn pensioen, maar ik laat het erbij, de grootste slag is binnen. Nu profiteren vooral anderen van mijn strijd en dat vind ik ook belangrijk." I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 119