Adriana van Dooijeweert U zei eerder dat we mensenrechten moeten bewaken om ze te behou den. Wat hoopt u voor de toekomst? Voor de komende jaren heeft het College een aantal onderwerpen tot speerpunt gemaakt: arbeidsmarkdis- criminatie, mensenrech- teneducatie, VN-verdrag handicap en lokaal beleid. Waarom juist die? ,,Arbeidsmarktdiscri mi natie komt nog geregeld voor. Welke belangrijke dingen zijn er nog te doen? VIJF )AAR COLLEGE VOOR DE RECHTEN VAN DE MENS gevoel: doe ik er nog wel toe? Dat raakte mij. Dit soort gevoelens van mensen moeten worden gerespec teerd. Net als privacy. Een verzor ger hoort eerst te kloppen voordat hij of zij bij iemand naar binnen gaat. Het zijn kleine dingen, maar wel heel belangrijk. Ook zwangerschapsdiscrimina tie hebben we hoog op de politie ke agenda gekregen en we hebben een belangrijke rol gespeeld in de weg naar erkenning door de overheid van de zorgplicht voor mensen zonder verblijfsstatus. Ook uitgeprocedeerde asielzoe kers die nog in Nederland zijn, mag je niet laten creperen! En we hebben mede voor elkaar gekre gen dat asielzoekers met kinderen niet meer mogen worden vastge zet. Ook hebben we sterk gelob byd om te zorgen dat in het MBO mensenrechten zijn opgenomen in het verplichte vak Loopbaan en Burgerschap." Ik hoop dat mensenrechten blijven leven in de maatschap pelijke discussie. Dat kan door het er vooral op scholen over te hebben. Maar mensen moeten zich ook in hun werk realiseren dat ze met mensenrechten bezig zijn. Denk aan verpleeghuizen, denk aan mensen die werken in gevangenissen. En kijk als maatschappij uit met te zeggen: 'veiligheid is het belangrijkste', je hoort dat geregeld, nu er veel aanslagen worden gepleegd en er soms zomaar huiszoekingen worden gedaan. Voor je het weet komen vanwege die veiligheid de mensenrechten in het gedrang. Men moet zich bijvoorbeeld realiseren dat je ook op een positieve manier kunt voorkomen dat mensen radicaliseren. Door ze vanaf het begin af aan te laten meedoen en niet uit te sluiten." Kijk maar naar sollicitaties door mensen met een allochtone achtergrond. Ook zwanger schapsdiscriminatie (minder kans op een baan of verlenging contract bij zwangerschap) komt nog veel voor en neemt niet af. Veel werkgevers weten vaak niet wat ze wel en niet mogen. Als ze zeggen dat ze een tijdelijke aanstelling niet verlengen omdat iemand zwanger is, beseffen ze niet dat ze discrimineren. Dat kan gewoon niet. Overigens is het meestal eerder onwetendheid dan opzet. Ook vrouwen weten vaak niet wat hun rechten zijn. Toen wij een meldpunt openden over dit onderwerp, kregen we in een week vijfhonderd meldingen. Dat werden niet allemaal zaken, maar er zijn dus hierover nog heel veel vragen. Ik heb al gezegd hoe be langrijk we mensenrechten- educatie vinden, dus ook dat is een speerpunt. Evenals het VN-verdrag handicap. Sinds de inwerkingtreding op 14 juli 2016, zijn wij toezichthouder op dat verdrag. Betaald werk, regulier onderwijs en zelfstandig wonen zijn voor veel mensen met een beperking nog onbereikbaar. Daarmee hebben deze mensen een aanzienlijke achterstand in de samenleving. Dit onderwerp blijft dus hoog op de agenda van het College. Lokaal beleid heeft betrekking op zaken als jeugdzorg, aanpak van huiselijk geweld en bestrij ding van armoede. Dit zijn taken die op het bord van individuele gemeenten zijn gekomen. Al deze onderwerpen hebben met mensenrechten te maken. Wij denken gemeenten te kunnen ondersteunen door hen te laten zien wat een mensenrechtelijke aanpak inhoudt. Het betekent bijvoorbeeld dat je de burgers om wie het gaat, betrekt in het maken en uitvoeren van beleid." In Caribisch Nederland had den we al veel eerder willen in vesteren. Maar er was tot nu toe niet genoeg geld en mankracht. De komende jaren gaan we dat zeker wel doen. Waar we ons nog zorgen over maken is dat het aantal klachten over discriminatie, die vervol gens leiden tot een procedure, niet stijgt. Terwijl we aanvoelen dat discriminatie nog geregeld voorkomt. We kregen in 2016 ruim drieduizend vragen en meldingen over discriminatie. Er gebeurt dus van alles. Maar mensen denken vaak dat het geen zin heeft om er werk van te maken. Zo komt het veel voor dat mensen met een niet-westerse naam minder kans maken bij sollicitaties. Als je tweemaal met hetzelfde cv op dezelfde vacature solliciteert onder twee verschil lende namen, een Hollandse en een Marokkaanse, dan krijgt de Hollandse naam meestal de voorkeur." I Geboren: 19 augustus 1953, Den Haag Loopbaan: Studie rechten in Leiden. Specifieke aandacht voor publiek recht en de verhouding tussen burger en overheid. Werkzaam bij juridische uitgeverij en de Raad van State. Rechter geworden in 1987. Incidenteel nog werkzaam als rechter, als plaatsvervanger in vreemdelingenzaken en zaken van mensen die met een rechterlijke machtiging in een psychiatrische inrichting zijn opgeno men. Voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens sinds 2015. Privé: Getrouwd, twee kinderen, vier kleinkinderen. Opvallend: Sinds kort in de Opzij Top too van meest invloedrijke vrouwen, op de 7de plaats in de categorie Justitie en Openbare Orde. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 118