'Het recht op gelijke behan deling zie ik als de motor van de mensenrechten' V Het College bestaat nu vijf jaar. In 2012 ging de Commis sie Gelijke Behandeling op in het College voor de Rechten van de Mens. Wat is er be reikt de afgelopen vijfjaar? Er is veel bereikt, maar er is ook nog veel te doen. Nog niet zo lang geleden hebben we een rapport uitgebracht over ouderen zorg in verpleeghuizen. Daar is veel publiciteit over geweest. Het onderwerp staat op de agenda. Wat me bijbleef: tijdens een onder zoek was er een mevrouw in een verpleeghuis, die veel hulp nodig had. Daar was ze zich sterk van be wust en klaagde er niet over. Maar haar gevoel kwam in opstand toen door het 'huis' werd gezegd dat iedereen wit beddengoed moest gaan gebruiken. Deze mevrouw had altijd een gebloemd dekbed hoes, daar hield ze erg van, het gaf haar een gevoel van thuis. Toen dat niet meer mocht, kreeg ze het COMMERCIËLE BIJLAGE BIJ DEZE KRANT bepaalde tegenprestatie moeten leveren. Dat op zich is niet erg, maar die tegenprestatie mag niet zodanig zij dat het op echt werk gaat lijken, waar je vervol gens niet fatsoenlijk voor wordt betaald." Als ik aan (schending van) mensenrechten denk, denk ik eerder aan lan den als China, Rusland en Noord-Korea. Zijn wij Nederlanders ons wel be wust genoeg van onze eigen mensenrechten? ,,Veel Nederlanders weten er inderdaad niet veel van en uit onderzoek blijkt dat de meeste mensen, behalve de vrijheid van meningsuiting, nauwelijks een mensenrecht kunnen noemen. Wij vinden het belangrijk om die mensenrechten meer onder de aandacht te brengen. Want het is zaak dat we die mensenrechten behouden en bewaken, ervoor zorgen dat ze niet zomaar opzij worden geschoven. Dat is een van de redenen waarom wij plei ten voor mensenrechteneducatie in het primair en voortgezet onderwijs. Kinderen moeten de kennis over hun mensenrechten al van jongs af aan meekrijgen. Toen ik aantrad als voorzitter, kenden de meeste mensen onze organisatie niet. Maar burgers moeten wel weten dat ze bij ons terecht kunnen. Daarom voeren we campagne rond het vijfjarig bestaan, houden we geregeld bewustwordingscampagnes en moeten we er zeker ook voor zor gen dat we meer de taal van jon geren gaan spreken. Ook moeten we onze publicaties toeganke lijker maken voor bijvoorbeeld laaggeletterden. En zoals ik al zei: we dringen er bij de regering op aan om mensenrechteneducatie in het onderwijs te krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 117