Het College voor de Rechten van de Mens bestaat op i oktober vijf jaar. Er is al veel bereikt, maar er moet ook nog veel gebeuren. Mensenrechten in Nederland? De situatie in ons land is niet slecht, maar kan wel beter, aldus Adriana van Dooijeweert, voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens. ,,Op de arbeidsmarkt wordt nog geregeld gediscrimineerd, er heerst nog steeds armoede in Nederland en er zijn nog heel veel mensen met een beperking die niet volwaardig aan de samenleving kunnen meedoen." U bent sinds i september 2015 voorzitter van het College voor de Rechten van de Mens. Wat hebt u met mensenrechten? „Gezien mijn loopbaan als rechter was het voorzitter schap voor mij een logische stap. Ik ben al vanaf mijn studietijd bezig met de positie van mensen en groepen mensen in kwetsba re situaties. Als rechter heb je automatisch veel te maken met mensenrechten, bijvoorbeeld als de rechten van kinderen in het geding komen. Ik ben ook vreem delingenrechter geweest; dan praat je over echt heel kwetsbare mensen. Mensenrechten gaan over ieder mens, zonder uitzon dering. Dat spreekt me erg aan. En discriminatie is een onder werp dat me aan het hart gaat. Zo ben ik bezig geweest met pensioenrechten van vrouwen. Het element gelijke behande ling boeit mij al heel lang. Mijn vader zei vroeger al tegen mij: 'Je behandelt de koffiejuffrouw gelijk als de koningin'. Dat is me altijd bijgebleven." Heeft u zelf wel eens mee gemaakt dat uw rechten werden geschonden of dat u werd gediscrimineerd? VIJF JAAR COLLEGE VOOR DE RECHTEN VAN DE MENS „Ja, als werkende vrouw en moeder ben ik ooit door een werkgever gediscrimineerd. Mijn eerste baan was bij een uitgever. Ik had toen al één kind. Het werk was heel erg leuk en het klikte goed met mijn werkgever. Eens per jaar hadden we natuurlijk een soort evaluatiegesprek. En daar bracht ik naar voren dat ik het niet eerlijk vond dat een mannelijke collega, die later bij ons was komen werken, een hogere rang had, een hoger salaris, in een grotere auto reed en een grotere kamer had dan ik. Mijn werkgever gaf me direct gelijk en wilde daar verandering in brengen. Maar in ruil daar voor moest ik wel beloven dat ik geen tweede kind zou nemen. Ik heb er destijds geen werk van gemaakt, maar ben na een tijdje gewoon vertrokken." Welk mensenrecht spreekt u persoonlijk het meeste aan? „Het recht op gelijke behan deling zie ik als de motor van de mensenrechten. Op papier klinkt dat heel erg mooi, maar daar heb je als burger niks aan als het niet in de praktijk wordt gebracht. Dat geldt ook voor migranten. Zij horen er net zo goed bij, hebben het recht om net zoveel mee te kunnen doen in de maatschappij als ande ren. Maar ook het recht op een menswaardig bestaan vind ik erg belangrijk, dat je niet onder de armoedegrens zakt. Weet je, we zijn er als College voor iedereen en we nemen iedereen serieus." Hoe gaat het eigenlijk met de mensenrechten in Nederland? „In Nederland is heel veel goed geregeld. Je kunt niet spreken van een slechte situatie, maar er is zeker nog heel wat te doen. Ik noem maar een paar onderwerpen: ouderenzorg, armoede, dakloosheid (zelfs kin deren). Maar ook de situatie in Groningen rond de aardbevingen is zorgelijk, er is veel onzekerheid of men wel veilig kan wonen. En in Nederland wonen ander half miljoen mensen met enige vorm van beperking en veel van hen kunnen nog niet volwaardig meedoen. En tot slot hebben we nog veel stappen te zetten in de overzeese gemeenten Saba, St. Eustatius en Bonaire. Vooral als het gaat om armoede, de positie van vrouwen, homo's en kinde ren die niet naar school kunnen." Als ik dakloos ben, kan ik als individu niet naar het College voor de Rechten van de Mens, dat kan alleen als iemand zich gediscrimi neerd voelt. Hoe zit dat? „Het klopt dat we in het geval van mensenrechten indivi duele gevallen niet behandelen. We zijn bevoegd oordelen uit te spreken in individuele situa ties die vallen binnen de wetten voor gelijke behandeling, zoals discriminatie op grond van leef tijd of godsdienst. Dakloosheid valt daar niet onder. Wat we wel kunnen doen, is alle signalen en meldingen die we krijgen over allerlei onderwerpen en situaties van mensen, verzamelen. Zijn dat er heel veel dan kan dat voor ons aanleiding zijn onderzoek te gaan doen. Wij kregen bij voorbeeld veel meldingen van rolstoelgebruikers, voor wie bus sen niet toegankelijk waren. We krijgen ook klachten van mensen die in de bijstand zitten en een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 116