IfiJ Kijk voor de Als er een hemel beslaat uoor hondendan ligt die in Rotterdam Noord. 'Wat de Efteling is uoor kinderen, is hondenspeeltuin Bello uoor uieruoeters! Reportage et is het kleine hondenuurtje bij Bello. Op een terrein vlak langs de Aio staat een arse naal aan speeltoestellen te lonken in de zon. Zo is er een knalblauwe brug (de Porto Bello), en een wipwap (de Altena Bello), een naamloos stuk pijpleiding, en felge kleurde spartelbadjes tjokvol fris vocht. Klaar voor de komst van de keffende meute. Klokslag 12 uur zwaait het toegangshek open en een hele trits puppy's spurt de speelplaats op. In eerste instantie zonder al die klim- en klauterattributen een blik waardig te keuren; ze hebben slechts oog voor elkaar. Er wordt gehold, gerold, gedold, gebokst en gesprongen, maar vooral gesnuffeld aan eikaars achterste. En de eigenaren van het speelse spul zien dat het goed is. Hondje gelukkig, baasje gelukkig. Ingrid Wuijts (63), trotse eigenaar van Welsh terriër Bas (8 maanden), kan het beamen. „Hier zijn de dieren vrij. Hier zijn ze hond. Echt hond." Bello is niet minder dan een hondeneldorado. „Dit is zo geweldig", zegt ze, „en ideaal voor de hondenbezitters, want de beestjes kunnen niet weg. Van die speeltoestellen moet Bas niet zoveel hebben. Die gebruikt-ie hooguit om tegenaan te pissen. Regels zijn hier alleen voor de baasjes. Dat we de poep opruimen, bijvoorbeeld." Vier jaar bestaat Bello nu, en de hondenspeeltuin is een regelrechte hit. Wat de Efte ling is voor kinderen, is Bello voor viervoeters. Van heinde en verre komen de bezoekers naar dit voormalige opslag terrein van de gemeente Rot terdam om hun huisdieren de vrije loop te laten. Onder de bezielende leiding van Anne- miek Mans (32) draait de at tractie als een tierelier. „We zijn zelfs bezig met een dag opvang voor honden." Een feest dus voor de recht geaarde blaffer, maar Bello heeft óók een sociale functie. Volk van allerlei pluimage strijkt neer langs de rand van de zandvlakte, en slaat ter stond aan het keuvelen. De koffie in kartonnen bekertjes is niet aan te slepen. „We zien hier zelfs eenzame ouderen opduiken die helemaal geen hond hebben", zegt Mans. „Die komen puur voor de aanspraak en een bakkie pleuah." Tuurlijk zijn er wel eens inci dentjes. Dat een hond niet kan aarden en soortgenoten het bloed onder de nagels vandaan haalt. En dan is er nog het zogeheten rijgedrag. „Dat dieren op elkaar gaan rijen, dat hoort niet. Het heeft niets met seksueel te maken, maar meer welke hond hoger staat in de hiërarchie. Som mige mensen moeten er niets van hebben, dat hun hond een ander berijdt." Evenbeeld Zo de hond is, zo zijn baasje. Neem Arthur van Lokhorst (63) en zijn Westie Knut (4). Sneeuwwitte vacht, net als de beroemde, in 2011 overleden ijsbeer in Berlijn. Het duo is eikaars evenbeeld. Hij wat loom met de handen diep in de broekzakken, z'n krul- harige mattie in de ruststand. Om de paar seconden klinkt geblaf. Steevast gevolgd door de correctie: „Knut, nü even stil!" Knut is een einzelganger, zo'n beetje de enige Bello-ganger die zich afzijdig houdt. Net als zijn baas, de ogen verscholen achter een blitse zonnebril. „Ja joh", bekt hij in sappig Rotterdams, „ik sta graag al leen. Ik hou niet zo van slap gelul." Chihuahua's, Maltezer bor derterriërs, shih-tzu's, dwerg pinchers - bijna alles raast in de rondte. John van Engelen burg (62) rolt over de grond, met wel vier honden als speelmaatje. Bello is voor hem helemaal het einde. „Weet je wat het is", zegt hij terwijl hij het zand van z'n broek slaat, „met een beetje mazzel wordt een hond 16 jaar. Da's maar kort, hè? Dus reden te meer om elke dag te vullen met ple zier voor zo'n diertje." Tekst MARCEL POTTERS I toto''s SANNE DONDERS I Iw. video op ad.nl WG magazine 47

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 110