eer dan negentig honden kreeg Isabella Rozendaal afgelopen jaar voor haar camera. Al die tijd werkte ze aan haar boek Animalia Amsterdam. Daarin spelen, de naam zegt het al, dieren de hoofdrol. In Rozendaals beleving zijn dieren heel belangrijk - mensen houden van ze, ze zijn nuttig of gewoon ontzettend mooi. „En toch worden ze vaak gezien als bijzaak." Een hond fotograferen is leuk, zegt Rozendaal. „Tenminste, als ze er zin in hebben." Dat is niet altijd het geval. „Ik heb weieens een hond gehad die me absoluut niet wilde aankijken, bijvoorbeeld." Zomaar een camera onder hun snuit duwen, werkt niet. „Honden vinden camera's vaak akelig." Eerst praat Rozendaal uitgebreid met de baas, zonder de harige huisgenoot zelfs maar aan te kijken. Na een tijdje komt de hond dan vaak vanzelf naar haar toe, zegt ze. „Dan zijn ze nieuwsgierig geworden. Ik knuffel en stoei wat met ze en als ze aan me gewend zijn, begin ik met foto's maken." Sommige honden zijn speels en hebben er echt zin in. Die gaan zelfs liggen voor de fo tograaf. Wat er zo mooi is aan dieren fotograferen? „Mensen hebben vaak een masker op als ze op de foto moeten, een bepaald ongemak. Dieren leg je gemakkelijker spontaan en natuurlijk vast." Lastiger is dat dieren zich niet laten sturen. „Tegen een mens kun je zeggen: probeer die positie eens, of: misschien moet je even bij het raam staan. Bij honden is het simpel: als het niet lukt, lukt het niet." Eén uitzondering: de windhond. Dat blijken echte topmodel len. „Windhonden zijn heel relaxed en ze bewegen prach tig. Die kun je gewoon niet slecht op de foto zetten." Een aantal shoots maakte grote indruk op Rozendaal. Zo was ze erbij toen het nestje chihuahua's van Corrie Camping ter wereld kwam. „Ontzettend bijzonder om bij zo'n bevalling te mogen zijn." En ook het verhaal van Balou is blijven hangen. Het baasje van Balou neemt de hond vaak mee naar verzorgings huizen. Toen een demente rende bewoonster tegen Balou begon te praten, rolden bij haar dochter tranen over haar wangen. „Bleek dat haar moeder al anderhalfjaar niet gesproken had. Dat zijn ontroerende momenten." II Isabella Fotograaf Isabella Rozendaal wordt bedolven onder zestien miniteckels van teckelkennel Dutch Dapples. Animalia Amster dam, met daarin meer dan honderd dierportretten van Isabella Rozen daal, verscheen deze zomer. Het kost 25 euro en is te bestellen bij de fotograaf. Elke week staat een van de foto's in Het Parool. WG magazine |37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 100