■f* Wr M >1 A 9 S vf." ''rf >r 1 4S8*n 1' PLAYBOY - 35 J1 1 zijn 22ste maagd was. Van de man die bij zijn geboorteplaats Chicago en in de Californische heuvels bij Beverly Hills eigen mansions had, compleet met een grot, dierentuin en keuken brigade die 24/7 gereed stond om zijn lieve lingskostjes te bereiden. Van de man die zich op rabiate wijze ontworstelde aan het diepge lovige, puriteinse milieu waar zijn wortels lagen en waar voor genegenheid, emoties en intimiteit geen enkele plek was. Zijn vader Glenn was de eerste accountant van Playboy, maar bezwoer dat hij nooit naar de plaatjes van blote vrouwen in het magazine van zijn zoon had gekeken. Zijn werk moest volgens Hefner niet alleen gezien worden als een poging om zijn verstikkende jeugd achter zich te laten: hij wilde Amerika en de rest van de wereld 'seksueel bevrijden'. Hij heeft zich altijd opgesteld als een groot pleitbezorger van het Eerste Amendement uit de Amerikaanse grond wet, dat vrijheid in alle opzichten bepleit. Voor Hefner betekende dat niet alleen vrijheid in seksu aliteit, maar ook in godsdienst, in meningsuiting, in morele kwesties als abortus. Hefner is daar meerdere malen voor onderscheiden. Tegelijkertijd lekten vanuit de mansions al sinds de jaren 60 verhalen uit over grootschalig drugs- en drankmisbruik door Hefner en de jonge vrou wen om zich heen, min of meer verplichte dage lijkse vrijpartijen met de 'Hef onder (psychische) dwang, gedrogeerde vrouwen die werden aange rand, kinderen die veelvuldig in aanraking kwa men met orgies en seksspeeltjes. Cisca Dresselhuys „Ik kijk daar totaal niet van op. Het is echt een man die alleen maar bezig was met zijn eigen gerief, op alle mogelijke manieren. Wat iedereen nu ook mag zeggen, deze man gaf echt nul om het verheffen van de vrouwelijke seksualiteit. Kom nou toch", sputtert Cisca Dresselhuys, oud hoofdredacteur van Opzij en als feminist fel gekant tegen een blad als Playboy. „Ik heb ooit zelfs een advertentie geweigerd van dat blad. Dat was een verregaande beslissing, hoor. Al kon ik me wel wat permitteren, omdat we destijds nog genoeg advertenties hadden. Enfin, ik wilde niet dat wij geld zouden verdienen aan een blad dat vrouwen als lustobject wegzet. Ik heb me wel ooit la ten interviewen voor een jubileumnummer van dat blad, door Frénk van der Linden. In dat interview heb ik wel even duidelijk ge- S maakt wat ik van Playboy vond. Wat ik toen droeg? Een coltrui! Nee hoor, ze hebben me ook niet geprobeerd te verleiden om ook maar één kledingstuk uit te trekken. Ze zouden ook niet goed snik geweest zijn, want ik was toen al niet zo mooi meer." Een jaar of zeven geleden was Jan Heemskerk te gast in de Playboy Mansion in Californië. „Ik heb geen idee hoeveel Nederlanders mij voorgingen", zegt Heemskerk, die wel een dubbel gevoel aan het bezoek en het observeren van Hefner overhield. „Want ergens voel je toch wel aan: dit klopt niet helemaal. Zo'n hoogbejaarde man met allemaal strakke 23-jarige meiden om zich heen, die het toch echt niet met hem doen omdat ze hem zo aantrekkelijk vinden. Waarom hij dat deed? Ik heb er niet voor gestudeerd, maar wellicht is hij gaan geloven in zijn eigen mythe. Als niemand je ooit zegt dat het anders zit, ga je misschien geloven dat je aantrekkelijk blijft, dat je tijd niet voorbij gaat. Anderzijds, misschien wist hij precies hoe het zat, was hij gewoon een slecht mens en dacht hij: krijgen jullie allemaal de tering maar, ik ga hier lekker mee door. Wat zeker is: de meeste mensen groeien een beetje mee met hun leeftijd. Hefner deed dat niet." vrijdag 29 september 2017 van het eigen gerief V^'I. A Van boven naar beneden: Hefner en een bunny in 1961, Hefner in 2008 met de Neder landse playmate Mai Lan en Hefner zoals hij zichzelf het liefst zag: omringd door vrouwelijk schoon. FOTO PHOTO NEWS AP ENTERTAINMENT FOR Hugh Hefner bracht in 1953 de eerste Playboy op de markt, met daarin een blote Marilyn Monroe. Het bleek een schot in de roos. FOTO PHOTO NEWS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9