Aqua Valley als centrum van de aquacultuur Zeeuwse biograaf verkoopt deel boekencollectie Martinus Nijhoff 3 'Ze willen van ons af' MOET DOOR HET RIJK WORDEN OVERGENOMENA PERSONEEL houders zitten daar nu in gevangen. Uytdewilligen: „Wat de aandeel houders willen, is ook onze bedrijfs- strategie. We gaan niet wachten, maar handelen. We zullen een ma nier moeten vinden om onderdelen te verkopen. Het ontrafelen van PZEM hoeft niet negatief te zijn. Met nieuwe eigenaren kun je de werkge legenheid voor Zeeland beter bor gen, denk ik." PZEM moet wel een flinke horde nemen. Het Rijk zal zich moeten ontfermen over de kerncentrale, want als het groothandelsbedrijf Het ontrafelen van PZEM hoeft niet negatief te zijn (wholesale), de gasactiviteiten en de biomassacentrale in Moerdijk zijn verkocht, is er geen moederbedrijf meer van EPZ, de exploitant van de kerncentrale. Het Rijk staat echter niet te trappelen. Klimaatafspraken „We zijn in gesprek. Misschien kijkt een nieuwe minister van Economi sche Zaken anders tegen overname van de kerncentrale aan. De kern centrale nu sluiten kost veel geld. Het zou ook niet slim zijn om een C02-neutrale energiebron te slui ten. Het Rijk moet aan de klimaataf spraken van Parijs voldoen. Daaraan kan Borssele zijn steentje bijdra gen." Ook de verkoop van de Sloecen- trale is door afspraken met partner EDF niet eenvoudig. Verkoop lijkt Uytdewilligen wel mogelijk. „EON is dichtbij de verkoop van Uniper, waarin het zijn gas- en kolencentra les heeft ondergebracht. Het Finse bedrijf Fortum heeft een overname bod gedaan. Er zijn altijd bedrijven die een centrale uit strategische overwegingen kopen." Antiquariaat Fokas Holthuis in Den Haag biedt in totaal 155 boe ken aan. Het gaat onder meer om werken van favoriete auteurs van Nijhoff en zijn eerste vrouw Netty Wind, maar ook exemplaren met opdrachten. Diverse boeken be vatten knipsels, brieven en hand geschreven gedichten tussen de bladzijden. De Nijhoffs hadden een zomer huis onder aan de duinen bij Big gekerke. Oosthoek, die de familie persoonlijk kende, heeft het in de jaren zeventig aangekocht. Na het overlijden van Nijhoffs zoon Faan in 1986 kreeg hij het archief toege wezen, waaronder een deel van de boekencollectie. De nu aangeboden verzameling betreft volgens Oosthoek 'margi nalia'. „Ik kom daar zo ongeveer in om. Maar het is niet zo dat ik met een opruiming bezig ben. De grote collectie-Nijhoff blijft", aldus Oosthoek. Hij heeft de boeken eerst aangeboden bij het Letter kundig Museum in Den Haag, maar dat had geen interesse. In 2014 heeft Oosthoek daarom een deel van de verzameling in handen gegeven van Fokas Holthuis. De deze week gepresenteerde Nij- hoff-catalogus van het antiquari aat bevat ook werken uit zijn bezit. Oosthoek, tot 2006 hoofdredac teur van de PZC, kreeg in 1989 op dracht voor het schrijven van de biografie van Nijhoff Die is nog al tijd niet verschenen. Oosthoek hoopt het werk binnen afzienbare termijn af te ronden, maar ver bindt er geen datum aan. „Als mijn gezondheid meewerkt en ik er niet te veel dingen tussendoor doe, komt het wel goed." Aqua Valley is een project waarbij bedrijven in de aquacultuur sa menwerken. Die samenwerking richt zich vooral op het delen van kennis. Op die manier kan de hele sector grote stappen maken, is de gedachte. Na afloop van het project (in 2022) wordt alle vergaarde ken nis namelijk kosteloos gedeeld met de rest van de sector. Het project bestaat uit Stichting Zeeschelp, Seafarm, Kingfish Zeeland, Aqua Marine en Green Shrimp Farming Foundation. Deze bedrijven werken samen met HZ University of Applied Sciences en Wageningen Univer sity Research, meldt de site van het project. Overigens blijft Aqua Valley niet beperkt tot de huidige deelnemers. 'Het is uitdrukkelijk de bedoeling om andere bedrijven te inspireren om deel te nemen aan het Aqua Valley cluster.' Het project wordt deels betaald met subsidie van OP-Zuid en de Provincie, met een cofinanciering vanuit het Europees Fonds. vrijdag 29 september 2017 van PZEM is stap dichtbij Het is lunchtijd. Aan de Poe- lendaelesingel in Middelburg stromen de mannen en vrou wen het gebouw van Delta/ PZEM uit. Het merendeel werkt bij Delta, de Zeeuwse le verancier van energie en multi media. Zo nu en dan stapt er een werknemer van PZEM naar buiten. De meesten willen niet praten over de laatste be richten in de media. De baas leest mee, immers, geeft een werknemer die anoniem nog wel iets wil zeggen te kennen. Nee, verbaasd is hij niet over de boodschap die de aandeel houders naar buiten brachten. „Een paar jaar geleden zeiden ze al dat ze van ons af wilden." Hij zegt 'ons': Delta/PZEM, het bedrijf waarvan hij nu al tien jaar deel uitmaakt, dat voelt als familie. De vraag is hoe lang nog. „Ik moet nog twintig jaar tot mijn pensioen. Hoe dit mij gaat raken weet ik niet." Hij haalt zijn schouders op. „Laat maar komen. Het is allemaal politiek. Je doet er niets aan." verbindt DELTA DELTA A Donkere wolken pakken zich samen boven PZEM. foto ruben oreel - Gerard Uytdewilligen, algemeen directeur van PZEM De boekencollectie van dichter Martinus Nijhoff (1894-1953) en diens familie wordt deels ver kocht. De verzameling bevond zich sinds de jaren tachtig in Biggekerke bij Andreas Oost hoek, biograaf van Nijhoff. Rolf Bosboom Biggekerke Noord-Beveland moet het klop pend hart van de aquacultuur worden. Niet alleen van Zeeland, maar van heel Nederland. Of zelfs, als het aan de initiatiefne mers van Aqua Valley ligt, van de hele wereld. Willem Adriaansens Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80