Dappere meiden halen man uit de sloot: 'Zoiets dóe je gewoon' 7 Agenten boos om regeling PRET MET POPCORN Weiten (62) vertrekt op 1 maart 2018 als adviseur van de korpslei ding. Hij blijft nog wel drie dagen per maand advies geven, voor een tarief dat kan oplopen tot 225 euro per uur. Met zijn vrijwillige ont slag bespaart de politie 700.000 euro. De oud-hoofdcommissaris van de politie in Amsterdam ruimt het veld na ophef over zijn salaris. Weiten incasseerde in zijn tijd als hoofdcommissaris van de hoofd stad zo'n 255.000 euro per jaar. Dat bedrag bleef hij ontvangen toen hij in 2011 stopte, maar wel 'bui tengewoon adviseur' bleef. Dat had hij destijds zo afgesproken met de Amsterdamse burgemees ter Job Cohen. manier te verrichten", laat Weiten via een persbericht weten. De vertrekregeling leidt tot een stroom woedende reacties van agenten op het intranet van de po litie. „Doe mij ook zo'n regeling", schrijft een agent. „Treurig voor de mensen die bij de politie meer dan 40 jaar hebben rondgelopen en hun bijdrage hebben geleverd. Zij moeten met lede ogen aanzien dat er altijd weer met twee maten wordt gemeten", stelt een ander. Een politiemedewerker rekent Het is en het was graaigedrag. Waarom krijgt hij meer dan de gemiddelde diender voor dat Weiten met zijn inhuur- advies 5.400 euro kan gaan verdie nen voor drie dagen werk per maand. „Het is en het was graai gedrag. Ik ben blij dat hij de eer aan zichzelf houdt, maar waarom krijgt hij meer dan de gemiddelde diender?", vraagt ook een Amster dams or-lid zich af. Politievakbonden ANPV en NPB sluiten zich aan bij de kritiek. „Dit is een goudgerande vertrek regeling", zegt ANPV-voorzitter Geert Priem. „Extra pijnlijk, want we voeren op dit moment actie voor betere pensioenen voor 65.000 politiemedewerkers. Als Weiten de afgelopen jaren zó veel heeft verdiend, waarom pakt hij dan ook nog eens die 15.000 euro mee? Dat voelt als een trap na." Ook NPB-voorzitter Jan Struijs is kritisch. „Ik krijg net een e-mail van een agent die al 42 jaar in hartje Amsterdam werkt. Net als veel anderen vraagt hij zich af: 'En ik dan?' Collega's zijn blij dat Weiten opstapt. Maar zij zouden aan het einde van hun carrière ook wel zo'n mooie deal willen." Deze krant berichtte geregeld over het topsalaris van Weiten. Een jaar geleden bleek dat hij voor zijn loon voornamelijk spreek beurten en adviezen buiten het politiekorps geeft. Weiten wil ook nu niet reageren op vragen van deze krant. Bloemen, cadeaubonnen, lovende toespraken. Zelfs een handge schreven brief van de burgemees ter: „Met meiden zoals jullie ben ik dik tevreden." De presentjes bleven gisteren maar komen tij dens de huldiging op het politie bureau. De wijkagenten zijn trots, de moeders nog trotser. De meiden zijn minder van zichzelf onder de indruk. Want: zoiets dóe je gewoon. „Zo zijn we opgevoed", licht Demi Boomsma toe. Ze fietste deze week met zusje Djeda naar handbal. De twee stop pen wanneer ze een meisje, Mar garet Klusenko, langs een sloot zien staan. In het water ligt een bloedende man, die zichzelf niet meer op de kant krijgt. Margaret ziet dat ook: „Ik dacht: waarom ligt hij daar? Waarom bloedt hij zo? Ik zag een fiets in het gras liggen." Het drietal is niet sterk genoeg om de man uit het water te halen. Demi belt het alarmnummer, de anderen proberen omstanders te laten stoppen. Verschillende pas santen fietsen door. Demi: „Een mevrouw keek ons aan, maar stopte niet. Ik schreeuwde: kunt u ons misschien helpen? Toen keerde ze alsnog om." Twee automobilisten stoppen en weten het slachtoffer op het droge te krijgen. De 54-jarige man, die al fietsend zijn evenwicht had verlo ren, is inmiddels uit het zieken huis ontslagen. Eén oog is gehecht, de snee op zijn hoofd is groot. Djeda schrok van de wond. „Het is gevaarlijk als je iets aan je hoofd hebt." Van het bloed had ze min der last. „Ik ben ook wel eens op mijn knie gevallen en vorig jaar is mijn vinger gehecht." Op school is ze deze week als heldin onthaald. „Ik kreeg een staande ovatie. Ze vonden me een topper. Thuis noemden ze me de heldin van de wijk." Leuk, maar ook wel 'een beetje gek'. Ze blijven hun heldendaad de normaalste zaak van de wereld vinden. Demi: „Je stopt gewoon. Wat als iedereen was doorgereden? Dan had hij er nog gelegen." Compensatie Sinds vorig jaar onderhandelde Weiten met het ministerie over loonsverlaging. Als hij vol gend jaar vertrekt, krijgt hij een malig 15.000 euro mee als com pensatie voor pensioenverlies. „Dit besluit stelt mij in staat om de komende jaren met veel ener gie mijn werkzaamhe den op een andere n vrijdag 29 september 2017 Weiten vertrekt met zak geld toe Margaret (links) en Djeda krijgen een warm onthaal van wijkagent Goran Oos terhuis. De derde heldin, Demi, wilde niet op de foto. FOTO FRANK DEROO Bernard Weiten, de grootver diener van de Nationale Politie, ruimt het veld. Na publicaties in deze krant en politieke druk kiest hij voor een vertrekrege- ling. Die regeling is goudge rand, vinden boze agenten. ANPV-voorzitter Geert Priem spreekt van 'een trap na'. Peter Winterman Amsterdam —Agent Amsterdamse politie Bernhard Weiten stapt vrijwillig op. fotoanp Het zijn heldinnen uit Vlaardin- gen: Margaret (10), Djeda (11) en Demi (14). Ze vonden een bloe dende man in een sloot, stapten van hun fiets en schreeuwden om hulp. „Ik dacht: waarom bloedt die man zo?" Eric Oosterom Vlaardingen Topbloemen.nl' Zit je gezellig aan je popcorn te knabbelen, doet je 2-jarige buurvrouw onverhoeds een greep in het zakje. De Britse prins Harry kon er de humor wel van inzien en maakte er een ge zellig onderonsje van met peuter Emily Henson. De prins was in Toronto tijdens de door hem in het leven geroe pen Invictus Games, een sportevenement voor gehandicapt geraakte militairen. Emily's vader neemt deel aan het toernooi, foto reuters; hh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7