'Nergens krijg je zoveel warmte' Yerseke ziet plan voor Zanddijk wel zitten Kerken in de Zak werken samen 7 Vijf kerkelijke gemeenten in de Zak van Zuid-Beveland hebben een federatie gevormd. Daarmee worden de kleine kerkgemeen schappen toekomstbestendiger. De nieuwe federatie Rond de Zwake bestaat uit de hervormde kerk Oudelande en de protes tantse kerken 's-Heer Abtskerke, Driewegen-Ellewoutsdij k- O ve- zande, Hoedekenskerke en Nisse. Kerkenraad De samenwerking geeft voorde len op het bestuurlijke vlak, om dat het efficiënter is. Voor de kerkgemeenschappen wordt het steeds lastiger om voldoende mensen te vinden voor bijvoor beeld de kerkenraad. Ook de kerkgangers gaan wat merken, zegt predikant Arie van der Maas. „Meer gezamenlijke acti viteiten en af en toe gezamen lijke diensten." Naast de vorming van deze fe deratie wordt ook gewerkt aan een uitbreiding van federatie De Samenwerking met de protes tantse kerk Nieuwdorp. De Sa menwerking bestaat nu nog uit Lewedorp, 's-Heer Arendskerke en Borssele. Heinkenszand blijft zelfstandig. Het ledental mag dan niet meer zo hoog lig gen als in het begin, de Thoolse afdeling van Sien - die vijftig jaar bestaat - is nog altijd springlevend. Met name de soosavonden zijn erg in trek bij de doelgroep: mensen met een verstandelijke beperking. „Ze hebben elkaar nodig", weet voorzitter Albert Zwerus. „Want hoe hard ze ook op elkaar kunnen foeteren, veel vaker zitten ze met We hebben meegepraat over het behoud van DeAnnewas een arm om elkaar heen." Sien is een belangenvereniging voor mensen met een verstandelijke beperking. De Thoolse afdeling (nu heet dat een commissie) werd vijftig jaar geleden opgericht, toen nog onder de naam Philadel phia. Binnen de kortste keren wa ren er meer dan vijfhonderd le den. Al snel werd naast het behar tigen van de belangen de focus gelegd op het organiseren van ac tiviteiten voor verstandelijk ge handicapten. Daarvoor werd in 1978 een gebouwtje betrokken in Scherpenisse dat de naam 'Ons Huis' kreeg. Het werd voor een symbolisch bedrag overgenomen van de Stichting Sportgemeen- schap Volharding. Tot op de dag van vandaag vinden bijna alle ac tiviteiten er plaats. Op lokaal niveau is het organi seren van activiteiten het belang rijkste speerpunt geworden. De belangenbehartiging wordt met name door de landelijke organisa tie gedaan. Dat betekent niet dat de Thoolse commissie stilzit. „Zo zijn we onlangs nog betrokken geweest bij gesprekken over het behoud van woonvoorziening De Annewas in Sint-Annaland", zegt Zwerus. Verder is de commissie verantwoordelijk voor de cate chesegroep en het houden van aangepaste kerkdiensten en voor- lichtings- en contactavonden. Voor het organiseren van de an dere activiteiten is in 1978 de aparte Stichting Ontspanning Gehandicapten opgericht. De twee organisaties treden nog wel met één gezicht naar buiten. Op het programma staan elk jaar on der meer een rommelmarkt, een uitstapje, een kerstmaaltijd en een boekenmarkt. Maar het po pulairst zijn toch wel de soos avonden, die veertig keer per jaar worden gehouden in Scherpe nisse. Dat alles wordt op poten gezet door ongeveer vijftig en thousiaste vrijwilligers. Zwerus: „Ik heb op veel plekken vrijwilli gerswerk gedaan, maar nergens krijg je zoveel warmte en dank baarheid terug." Sien heeft momenteel 58 leden op Tholen. De voorzitter hoopt dat in de toekomst weer meer mensen lid worden. „Het blijft belangrijk dat de belangen van deze doelgroep worden behar tigd." De ruim honderd Yersekenaren die woensdagavond de plannen voor de aanpak van de Zanddijk en de Mo lendijk bekijken, zitten vol kritische vragen. Desondanks zijn de mees ten positief over het voornemen om eindelijk eens iets aan de smalle, bochtige toegangsweg naar hun dorp te doen. „Veel mensen willen dat we in één keer de hele dijk aanpakken. Maar als je uitlegt dat het dan veel duurder wordt en het nog vele jaren zou duren, tonen ze begrip", zegt wethouder Jaap Sinke. De politici en ambtenaren die het plan verdedigen, benadrukken dat alle opties voor fase 2 richting de A58 nog open staan. „We gaan nu niets doen waar we straks spijt van kunnen krijgen." Het idee is dat het gros van het vrachtverkeer vanaf het kruispunt Zanddijk-Molendijk-Olzendedijk via drie nieuwe rotondes door de Olzendepolder rijdt. De huidige route over de Molendijk wordt on mogelijk gemaakt door de Molen- dijkseweg af te sluiten voor vracht verkeer. „Maar voor ons is er niks er- gers dan veel rotondes achter el kaar", reageert een trucker, die zich ook zorgen maakt over kruisend fietsverkeer. Volgens een ambtenaar komen er extra grote rotondes, waar zelfs de grootste combinaties moeiteloos overheen kunnen. „En de fietsers hebben geen voorrang, omdat het buiten de bebouwde kom is. De er varing elders in de provincie is dat dit een veilige oplossing is." Fiets- tunnels zijn wel overwogen, maar zijn zeker gezien het geringe aantal fietsers (100 per dag) duur. De dijk doorboren is onwenselijk, omdat het een secundaire waterkering is. Naar aanleiding van de reacties wordt het plan eventueel op een aantal kleine punten aangepast. In november gaat een voorstel om het tracé vast te stellen en de aankoop van gronden voor te financieren naar de raad en Provinciale Staten. We gaan nu niets doen waar we straks spijt van kunnen krijgen Veel vaker zitten ze meteen arm om elkaar heen vrijdag 29 september 2017 GOES Het is nu nog een grote kale vlakte, maar daar komt snel verandering in. Op het terrein van het voormalige Goese Lyceum aan de Van Dusseldorpstraat in Goes wordt sinds enkele weken ge werkt aan de nieuwbouw van gezondheidscentrum De Pij lers. De afgelopen weken is veel grondwerk verricht, deze week zijn de eerste palen de grond in gegaan. In het nieuwe centrum komen onder meer de huisartsen, fysiotherapeuten en tandartsen die nu nog aan de overkant van de straat wer ken. Op het andere deel van het terrein komen op termijn ruim dertig woningen. Negen tien daarvan worden gebouwd door woningcorporatie RWS. Een woordvoerder zegt te ver wachten dat de bouw in het tweede kwartaal van volgend jaar begint. Een jaar later moe ten de huurhuizen klaar zijn. Het worden allemaal zogehe ten nul op de meter-woningen, waardoor toekomstige huur ders geen energielasten heb ben. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Melita Lanting Nisse Rob Paardekam Tholen - Albert Zwerus Samen muziek maken. ARCHIEFFOTO MECHTELD JANSEN Kan er geen fietstunneltje onder de Zanddijk komen? Jaag je met drie rotondes achter elkaar de vrachtauto's niet alsnog over de oude route? En denken de plan nenmakers wel aan het woonge not van de bewoners van de Kreeft, die straks een drukke weg in hun voortuin krijgen? Joeri Wisse Yerseke - Jaap Sinke, wethouder De vijftigste verjaardag wordt morgen gevierd met een optre den van de Jostiband in Meul- vliet in Tholen. Aanvang: 19.30 uur. Kaarten bestellen via mmoerland@zeelandnet.nl. - Albert Zwerus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74