Bejaarde in te water geraakte taxi met de schrik vrij 5 GASTLES RECHTER Alles mochten ze aan haar vragen. En rech ter Nicolette van der Ploeg gaf ook overal antwoord op. „Ik ver dien een ton per jaar. Ik kan er goed van leven hoor, maar veel advoca ten doen het er niet voor. En men sen uit het bedrijfsleven vinden het gezien het afbreukrisico ook te weinig." Van der Ploeg gaf gisteren - van wege de week van de rechtspraak - gastlessen op de scholengemeen schap Nehalennia in Middelburg. Docent maatschappijleer Peter Dieleman stond zijn plekje graag aan haar af. „Het is belangrijk voor de leerlingen. Het hoort bij hun examenstof En wanneer komen ze anders voor een rechter?" Natuurlijk kwam haar salaris even ter sprake. Maar de vragen waren vooral juridisch en scherp. Hoe beoordeel je of sprake is van opzet?, wilde Wies Mondeel we ten. „Dat is heel moeilijk", be aamde Van der Ploeg. „Vaak kun je het afleiden uit de omstandighe den. Kijk, inbreken doe je nooit per ongeluk, daar kies je voor. Maar tij dens het autorijden kun je iets niet gezien hebben. Het gaat erom of iets verwijtbaar is: had je ervoor kunnen kiezen het anders te doen? Maar mensen zijn feilbaar. De offi cier van justitie moet het bewijs le veren. Is dat er niet, of is er te veel twijfel, dan ga je vrijtuit." En uiteindelijk stelde Sem van Eisen haar ook die gewetensvraag: hebt u zelf ooit de wet overtreden? Van der Ploeg antwoordde zonder omhaal: „Ja zeker wel. Rechters zijn ook mensen. Ik ben wel eens door rood licht gefietst en ik heb wel Ik ben wel eens door rood licht gefietst en ik heb wel eens te hard gereden eens te hard gereden. Dat zijn over tredingen, en daar betaal je voor. Maar dat is iets anders dan een mis drijf Dronken rijden - of met te veel alcohol op - zal ik nooit doen. Ik heb gezien wat het met je doet als je een dodelijk ongeval op je ge weten hebt. Dan ben je dader én slachtoffer van je eigen daad." Bovendien is ze dan dan haar baan kwijt, merkte zij op. „Want hoe kan ik daarna nog iemand be rechten? En ik vind mijn baan veel te leuk. Ik verdien dus een ton, maar het plezier in mijn werk is ook een deel van mijn salaris." Lars Zuidinga: Martha Alserda (59) zat met haar collega's van Wijkverplegingsteam Boulevard van Zorgstroom om streeks twee uur te vergaderen in het kantoor aan de Leliënlaan toen zij een taxi vanaf de Rozengracht langzaam de Vlissingse Watergang, de officiële naam van de Schuit- vaartgracht, in zag sukkelen. „Ik dacht nog, die bestuurder mag wel eens achteruit rijden als hij wil ke ren. Maar vervolgens reed de taxi langzaam het water in." Alserda bedacht zich geen mo ment en schoot de kamer uit met een aantal collega's in haar kielzog. Buiten gekomen bleek de auto ge heel onder water te liggen, maar aan de passagierskant stak een oudere dame haar hoofd en een hand boven water. Martha en Franca Somers (55) sprongen zonder nadenken het wa ter in. Somers hielp de dame de auto uit, terwijl Alserda naar de bestuur derskant van de auto zwom. Een passant, die ook meteen te water ging toen hij zag dat er een auto in de gracht lag, kwam haar helpen. „Gelukkig maar, want an ders had ik het portier niet zo mak kelijk open gekregen. De man tastte rond in de auto maar voelde niets. Ook achterin bleken geen passagiers meer te zijn." Franca Somers was in tussen met de bejaarde dame aan de waterkant beland. Collega Corry Berrevoets (61) sprong het water in om samen met Somers de onfor tuinlijke taxipassagiere de oever op te tillen. Daar waren genoeg wijkverpleeg kundigen om de oudere dame op haar zij op een kleed te leggen. „De dame was weliswaar flink geschrok ken, maar goed aanspreekbaar." Op de oever stond ook de taxichauffeur. Hij was de praktijk van de fysiothe rapeuten binnengegaan om nog een klant op te halen. De oudere dame bleef zo lang in de langs de kant van de weg geparkeerde auto zitten. Over de oorzaak van het ongeval liet hij zich niet uit. De politie kon gis teren ook nog geen uitsluitsel geven. „We hebben het onderzoek naar de toedracht van het ongeval nog niet afkunnen ronden", verklaarde een woordvoerster. Toen ik weer op de oever stond, kwamen de emoties wel even boven Met handdoeken van Fysiothera pie Rozengracht werden geredde én redders enigszins drooggewreven en warm gehouden. Intussen kwa men de gealarmeerde hulpdiensten met een groot aantal ambulances, brandweer- én politievoertuigen ter plaatse. Op zowel de Rozen- als de Schuitvaartgracht waren vele tien tallen bezoekers toegestroomd, die elkaar de gekste verhalen over de toedracht van het ongeluk vertelden. De in het water gesprongen red ders konden zich op de oever zelf redden en de te water geraakte be jaarde dame werd wel in een ambu lance onderzocht, maar zij bleek geen lichamelijke klachten aan de onvrijwillige duik te hebben overge houden. Martha Alserda, tegen vijven al weer goedlachs: „Toen ik weer op de oever stond, kwamen de emoties wel even boven en was ik even wat huilerig. Maar ik hang nu al tijden aan de telefoon, omdat iedereen mijn verhaal wil horen. Morgen zijn we gewoon aan het werk hoor." Manon Soukup: Tijdens de week van de rechtspraak geeft Nicolette van der Ploeg gastlessen aan scholieren in Middelburg. „Wij straffen strenger dan in andere landen, maar de gevangenis is ook iets beschaafder." Jeroen de Meer: vrijdag 29 september 2017 BE 'Hebt u zelf ooit de wet overtreden?' Maurits Sep Middelburg - Nicolette van der Ploeg, rechter Wat was uw moeilijkste zaak? „Een man die zijn schoonouders met messteken om het leven heeft gebracht. Een psychopaat, hij be speelde je. De rillingen liepen soms over mijn lijf. De eis was levenslang. Dat betekende dat hij tot zijn dood in de gevangenis zou moeten blijven. Zo'n straf wordt niet vaak uitgesproken. Een alternatief is een lange gevangenisstraf en behandeling in een tbs-kliniek. Maar de deskundige zei dat dat geen zin had. Het was een ongelooflijk griezelige en gevaar lijke mijnheer. Dat gevoel probeer je wel uit te scha kelen als rechter. De angst dat iemand je na zijn vrij lating iets zou kunnen aandoen mag geen rol spe len. Het vonnis is uiteindelijk nooit uitgesproken. Op de bewuste ochtend pleegde hij zelfmoord. Ik moet bekennen dat ik toen wel opgelucht was dat ik geen uitspraak meer hoefde te doen." Bent u wel eens bedreigd? „Nee. Maar dat heeft ook helemaal geen zin. Want ik zit er toch en doe mijn werk zoals het moet. Twee weken geleden ben ik nog wel flink uitge scholden. Tja, daar kan ik niks mee. Maar meestal bedanken mensen me juist, terwijl ze toch net ver oordeeld zijn. Waarom? Omdat ik naar ze luister en serieus met ze in gesprek ga. De officier van justitie komt dan met een forse eis en vaak zeggen de verdachten dan zelf ook al: 'ja, ik heb het eigenlijk ook wel verdiend'. Soms kom ik dan met een ander vonnis, of met een lagere straf. En dan blijkt uiteindelijk dat ze toch heel tevreden zijn. En dan gaan ze weg en zeggen: 'dank u wel'. Ik heb iemand wel eens gevraagd waarom hij me bedankte. Zijn antwoord was: 'Omdat het eerlijk is gegaan'." FOTO'S RUBEN OREEL Een hoogbejaarde passagiere kwam gistermiddag met de schrik vrij, nadat de taxi waarin zij zat te water raakte in de Schuitvaart- gracht in Vlissingen. Door kordaat ingrijpen van enkele wijkverpleeg kundigen en een passant lag de dame binnen de kortste keren weer op de kant. René Hoonhorst Vlissingen - Martha Alserda, redster Bent u betrokken geweest bij een zaak die landelijke aandacht trok? „Ja, en daar was ik niet zo trots op. Het ging over mogelijke eerwraak. Een vrouw wilde scheiden maar haar man niet. Ze had gehoord dat hij een pistool had en haar en haar kinderen zou doden. Een pi stool werd niet gevonden. En het leek verder ook een kansloze zaak. We hebben er met drie rechters naar gekeken en hem toch vrijgelaten. Hij moest wel een enkelband om, kreeg een contact- en straatver bod en dergelijke. Maar drie dagen later schoot hij zijn vrouw en dochter dood in het bijzijn van hun zoontje. Het was dus toch waar. Toen ik het 's avonds op tv zag, schrok ik. 'Oh nee!' Toen heb ik slecht geslapen. Maar ja, we hadden niks in handen om hem langer vast te houden. Dus ik zou het nu toch weer hetzelfde doen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 72