WIM HOFMAN Toverstokken Radio 4 zoekt muziek op locatie Goes 'toegankelijker' voor mensen met beperking 11 Steeds meer parkeerders in garage Centrum Het Zeeuws Museum heeft een paar schilderijen van Frans Ryckhals, een Middel burgse schilder (1602-1647). Het boeiendste schilderij is een Bijbels tafereel waarop heel veel te zien is. Het is een mooie illustratie bij het Bijbelverhaal over Jacob en Laban. Het doek toont een weids landschap met veel groen en heuvels met daarin veel vee: witte en bonte run deren, geitenhokken en schapen en, als je goed kijkt, een zwart schaapje. Er staan zelfs kamelen op. Ryckhals, zoals zoveel Middelburgers, kende de Bijbel waarschijnlijk op zijn duimpje en vooral dat verhaal uit het boek Genesis: het gaat immers over voorspoed en bezittingen en de raadselachtige voorkeur van Jah weh voor bepaalde mensen, in dit geval voor Jacob en zijn vrouwen, slavinnen en kinderen. Op het schilderij zien we Jacob bezig met het plaatsen van een stuk of tien toverstokken in de bron waar het vee komt drinken. Hij verzint namelijk trucs om Laban een loer te draaien. Hij is wat onhandig mis schien, want hij richt zijn ogen ten hemel. Yahweh, zijn god, speelt in het verhaal een duidelijke rol, ziet als het ware de listen van Jacob door de vingers en bemoeit zich recht streeks met de vruchtbaarheid van de vrouwen en van het vee. Ook ka melen spelen een rol in het verhaal. Rachel steelt namelijk de goden beeldjes van haar vader en verbergt die onder haar rokken als ze op haar kameel zit. Als Laban die beeldjes later terugwil, zegt ze dat er bij haar niet gezocht mag worden, omdat ze menstrueert. Ryckhals schilderde drie kamelen met kaneelkleurige kleden erover. Op één ervan zit een Moriaan met een parasolletje. Op het schilderij is veel te zien. Men zegt wel dat in de verte de to rens van Walcherse kerken te zien zijn: Domburg en Meliskerke. Mis schien ligt Middelburg zelfs wel te gen die heuvelrug en staat daar bo ven op de top van de berg niet het fort Rammekens? Zeeland als Het Beloofde Land. Ik heb het niet kun nen controleren, want het schilderij is momenteel niet te zien. En vroe ger hing het hoog, zodat je wel heel goed moest turen. Logisch, want Rychkhals hoorde bij de top. Maar ik zie toch reikhalzend uit naar het moment waarop het schilderij eens op ooghoogte hangt. De zender is op zoek naar de 300 klassieke muziekstukken 'die luis teraars het meest raken, troosten of inspireren'. Samen vormen die uit eindelijk de NPO Radio 4 Hart Ziel Lijst. Gisteren was Goes de plaats van handeling. Het pro gramma De Klassieken werd live vanuit de bus uitgezonden. Men sen druppelden - vanwege de re gen - letterlijk binnen, om te luis teren naar het Kamermuziek En semble Nederland of om te stem men via tablets die buiten op tafel lagen. Koffie en broodjes stonden voor de pak. Of klassieke muziek een beetje leeft in Zeeland? Volgens presenta tor Ab Nieuwdorp, zelf een gebo ren Zeeuw, wel. „We krijgen best veel reacties van mensen uit Zee land en we laten musici als pianist Hannes Minnaar en violist Ma- thieu van Bellen horen. Je hebt hier veel koren en ook een cultuur op het gebied van blaasmuziek." Zeeuwse musici speelden ook live in de uitzending, onder wie trompettist Christiaan Jongepier. De 17-jarige havo-5 scholier uit Se- rooskerke (W) zit in de talenten klas van de Zeeuwse Muziekschool en liet met een feilloos stukje Haydn horen dat dat meer dan te recht is. De oproep van presentator Nieuwdorp om met mooie stuk ken langs te komen, had Guusje Hoogveld uit Middelburg met beide handen aangegrepen. Ze reisde speciaal naar Goes af met de cd For Mattia van de Zeeuwse componist Douwe Eisenga. „Dit moet gewoon wereldkundig wor den gemaakt." Hoogveld is opge groeid met klassieke muziek, maar stemmen voor de lijst laat ze ach terwege. „Ik vind zoveel mooi, het hangt af van mijn humeur. Er is volgens mij geen top vast te stellen. Het is wel een leuk initiatief" De gemeente geeft daarmee uit voering aan het VN-verdrag 'be scherming rechten gehandicap ten'. Gemeenten zijn daartoe ver plicht, zegt wethouder André van der Reest. „Het gaat dan bijvoor beeld om de toegankelijkheid van openbare gebouwen en informa tievoorziening. Samen met LFB Goes (een belangenorganisatie voor mensen met een functiebe perking, red.) hebben we gekeken wat wij als organisatie kunnen ver beteren." Voor dit jaar staat al een aantal zaken op het programma. Zo krij gen medewerkers van afdelingen die veel contact hebben met inwo ners, zoals die van Werk, inkomen en zorg (WIZ) dit jaar nog een cur sus 'begrijpelijk taalgebruik'. „Ver der zal de website worden aange past met pictogrammen en zal de centrale hal worden voorzien van stickers op de vloer in de vorm van voetstappen om mensen met een beperking beter de weg te wijzen." Goes trekt 2.000 euro uit voor de eerste maatregelen, maar er kan en moet nog meer gebeuren. Daar voor wordt een plan van aanpak gemaakt. Dat uitvoering geven aan het verdrag niet vrijblijvend is, blijkt uit het feit dat de rijksinspec tie 'mystery guests' langs stuurt. Ook in Goes is dat gebeurd. Die be vindingen moet de gemeente nog ontvangen. Het zijn de meest in het oog sprin gende zaken in de rapportage van het Goese parkeerbedrijf over het eerste halfjaar van 2017. Uit vergelij kingen van de diverse onderdelen met de eerste helft van vorig jaar, is op alle fronten een stijgende lijn te zien. Opvallend is dat het gebruik van de parkeergarage Centrum blijft stijgen. De voorziening kwak kelde de afgelopen jaren behoorlijk, maar steeds meer mensen stallen er hun auto, blijkt uit de 'gemiddelde verhuurde uren per parkeerplaats'. Met name in de avonduren wordt de parkeergarage beter benut, met pieken op vrijdag en zaterdag. Bij het straatparkeren wordt bel- parkeren populairder. Inmiddels wordt 18 procent van de parkeerin- komsten zo verkregen. Twee jaar te rug was dat nog 8 procent. De po pulairste provider is Parkmobile (60 procent), op grote afstand ge volgd door Yellowbrick (26 procent) en Park-line (13 procent). Omdat de bezetting van de afde ling parkeerhandhaving weer op orde is, worden er meer bonnen uitgeschreven. Waar de gemeente voor dit jaar eerst op 220.000 euro aan inkomsten rekende, moet dat bedrag worden bijgesteld naar ruim 370.000 euro. vrijdag 29 september 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Het Kamermuziek Ensemble Nederland speelt in de 'Hart Ziel Bus' op de Grote Markt in Goes, foto mechteld jansen Je hebt de Top 2000, maar NPO Radio 4 trekt dit jaar het land in voor, wat ze zelf noe men, het jaarlijkse feest van de klassieke muziek: de NPO Radio 4 Hart en Ziel Lijst. De 'Hart Ziel Bus', een oude Amerikaanse schoolbus, tourt een week lang door het land om stemmen op te halen. Luc Oggel Goes De lijst wordt uitgezonden van 9 tot en met 13 oktober, dagelijks van 7.00 tot 20.00 uur. Goes komt mensen met een (verstandelijke) beperking meer tegemoet. Zo krijgen me dewerkers van afdelingen met veel klantcontact dit jaar een cursus 'begrijpelijk taalgebruik'. Luc Oggel Goes De parkeergarage Centrum aan de Westwal in Goes wordt steeds beter benut. Ook het bel- parkeren wint aan populariteit. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 66