l r iEF4 33 5,?" v w m,. 3 Tropisch hardhout: noway Kinderkookschort Lichtje voor de nacht T- vs Avv 0 rasverwarmer en andere tuinparafer- nalia. Als op zo'n verharde tuin een plensbui valt, kan het water moeilijk wegzakken. Het stroomt naar het riool, dat al dat water niet aankan, waar door de straten en pleinen blank komen te staan. Sommige landen, zoals Duitsland en België, hebben maatregelen genomen tegen de tuinverstening. In Duitsland be taal je meer belasting naarmate je meer water op het riool loost; in Vlaanderen is het bij nieuwbouw verboden om meer dan 40 procent van je tuin te plaveien. Tegeltaks In ons land worden veel tegeltaks- achtige plannen gemaakt, maar tot dusver weinig maatregelen geno men. Het initiatief ligt bij particulie ren, zoals de activisten van de Opera tie Steenbreek die burgers willen en thousiasmeren voor een groene tuin. Nu kun je zeggen dat de verant woordelijkheid voor het onderlopen van de openbare ruimte bij de over heid ligt, en sommige gemeenten zijn ook heel actief: ze stimuleren het maken van een plensbuibestendige tuin. Daartoe subsidiëren ze de aan schaf van regentonnen en het loskop pelen van de regenafvoer van het ri ool. In Tilburg wordt een onder gronds waterafVoersysteem van Ro meinse allure aangelegd. Ook kun je beweren dat het effect van één dag minder vlees eten vele malen groter is dan het massaal aanleggen van plensbuibestendige tuinen, maar je moet ergens beginnen. J Wie een plat dak heeft kan dat beplanten, of laten beplanten als hij geen tijd heeft. Beplante daken bufferen het regenwater. Maar niet elk dak is sterk genoeg en je wilt planten en gebufferd water natuur lijk niet op je hoofd krijgen. Daar naast zijn de meeste Nederlandse da ken schuin. We kunnen de regenpijp afsluiten van het rioolsysteem. Het hemelwater vangen we in eerste in stantie op in een regenton, die na elke plensbui overloopt in de tuin. In de tuin kunnen gras en beplanting veel water opnemen en ook een vijver zorgt voor extra opvang. In de openbare ruimte is de wadi in zwang. Bij scholen en in plantsoenen zie je tegen woordig steeds vaker diepe kuilen die na een regenbui vol water staan. Dat zijn polderwadi's, want de klas sieke wadi is een meestentijds droge rivierbedding in een woestijn. Zo'n wadi zou je ook in je eigen tuin kun nen maken. Het mes snijdt dan aan twee kanten: je vangt regenwater op, en door het niveauverschil wordt je tuin interessanter. Daarnaast schep je gunstige omstandigheden voor plan ten die graag een tijdje onder water staan, zoals moeraswolfsmelk, de kievitsbloem, de daglelie en het zo merklokje. Het mes snijdt aan drie kanten, dus. Wat zeg ik - aan vier kanten. Want de vochtige bodem van de wadi vormt een uitstekende kweekplaats voor waterkers, een plant die meestal in stromend water groeit, maar die je Laat een wadi niet aflopen in de richting van de tuin van de buren ook heel goed in vochtige grond kunt planten. Koop een bosje waterkers, zet een paar stengels in een glas wa ter, wacht tot er wortels aan groeien, en plant de waterkers in de wadi. Succes gegarandeerd, anders dan bij die stomme moestuintjes. Laat zo'n wadi niet aflopen in de richting van de tuin van de buren. 3 Wie het opvangen van he melwater als een serieuze taak ziet, zou een cisterne kunnen bouwen. Niet zoals de Ro meinen of de Tilburgers, maar op be scheiden schaal. Zo'n ondergrondse wateropvang zou kunnen bestaan uit wat ingegraven plastic kratten, afge dekt met waterdoorlatend grond- doek. Hoewel - plastic kratten, dat is natuurlijk vloeken in de milieukerk. Misschien is het beter om drainage gaten te boren: je koopt of leent een grondboor en boort een gat van een meter diep. Dat gat vul je met grove kiezels, waardoor het water snel kan wegzakken. Behalve natuurlijk als je in een plaats als Gouda woont waar het grondwater minder dan een me ter onder het maaiveld staat. Ik heb niet de illusie dat ik iedere lezer heb overtuigd - ik herken dove mansoren zonder ze te zien - maar voor wie toch zo nodig zijn tuin wil verharden, heb ik een compromis voorstel: verhard de tuin, maar laat tussen de tegels een halve centimeter tussenruimte. Het water kan weg en in de voegen zal een tuin ontstaan van allerlei planten die juist graag tussen stenen groeien. En zeg nu zelf: barbecueën tussen de stokrozen is toch een stuk leuker dan op een parkeerplaats? vrijdag 29 september 2017 A Een plensbui- bestendige tuin heeft grind, een wadi en een vijver, illustratie marieke van der heide Romke van de Kaa Planten en cactus sen, maar eigenlijk alles wat maar een tropische look heeft: je ziet ze op dit moment veel in onze interieurs. Daar past een vloer met een exotische uitstraling natuurlijk prima bij. Vloerfabrikant Modu- leo heeft exemplaren in de collectie die eruitzien alsof ze zijn gemaakt van tropi sche houtsoorten, maar die in werkelijk heid bestaan uit duurzaam pvc. Een tropisch bos is er dus niet voor omgehakt én de vloeren kunnen tegen krassen, vlek ken en water, belooft de fabrikant. Niets zo gezellig als samen met mama of papa kokkerellen. En dat is nog leuker als je allebei hetzelfde schort draagt. In de nieuwe lijn van by Sorcia zitten katoenen kinderkook- schorten (14,95 euro). Er staan insecten, vlinders of lieveheers- V beestjes op, getekend door Sorcia Gelauff- y Madge. Hetzelfde - V exemplaar voor pa of ma kost 27,95 euro. Als je 's nachts je bed uit moet, is het behelpen. Óf je moet in het don ker allerlei obsta kels ontwijken, óf je maakt je huisge noten wakker door het licht aan te doen. Met de MyLight van Bedaffair (vanaf 43,50 euro) is dat opgelost. De strip met ledlichtjes plak je onder je bed. Een sensor zorgt voor zacht licht zodra jij in beweging komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 47