Aan de slag met de kweepeer •v 'A 2 ROMKE VAN DE KAA "SS Tuin Die regenbuien van tegenwoordig zijn niet mals - binnen de kortste keren staat je tuin(tje) blank. Tenzij je de tips van Romke van de Kaa ter harte neemt. y* Snoeien zonder gevaar Column Appels, peren en kweeperen - allemaal rijpen ze in september. Dit jaar valt de oogst tegen. De appelbloesem is voor het grootste deel bevroren, dus appels zijn er niet veel. En peren al helemaal niet, tenminste: niet in mijn tuin. Maar de takken van de kweepeer zijn zo zwaar beladen dat ze op de grond rusten. Gelukkig heeft een kweepeer taai hout: het buigt wel, maar breekt nooit. Bij appelbomen is dat wel anders. Met vijf kweeperen kan je leuke dingen doen. Om te beginnen kun je ze op de fruitschaal leggen om van de geur te genieten. Ten tweede kun je naar een kookprogramma kijken, of 'recept kweepeer' op YouTube intikken, en de blogkoks staan voor je in de rij. Kies dan niet het recept van de VPRO-kok; ze gebruikt over rijpe vruchten, te veel suiker, te veel water, en laat de kweeperen te lang koken. Een kweeperen- boompje is de ideale vruchtboom voor de kleinere tuin. Het wordt maar een meter of vier hoog en als het te breed wordt kun je het snoeien. Het draagt vruchten op jonge leeftijd, en je hebt nog eens wat exclusiefs in de tuin. Daarnaast is een boom vol kweeperen prachtig om te zien; hij doet denken aan een opgetuigde kerstboom; alsof de vruchten er allemaal met zorg in zijn opge hangen. De boom doet denken aan een opgetuigde kerstboom Als je een kweepeer hebt geplant, oogst je na een paar jaar geen vijf vruchten, maar wel vijftig, en weer een paar jaar later misschien wel vijfhonderd. En het is leuk om te leren hoe je een farngipanetaart met kweeperen en rode bessen bakt, want dat doe je ook niet iedere dag. Hier komt de 'entsafter' in beeld. Ontsapper in het Nederlands, maar ontsappen is typisch Duits en de benodigde pan wordt bij mijn weten alleen in Duitsland gefabriceerd. Hier koop je hem in een kookwinkel, of bij de betere tuincentra. Neem er een van roestvrij staal. Die gaat vele generaties mee. De ontsappan, om hem dan toch maar zo te noemen, bestaat uit drie delen: een waterreser voir, een daarin passende pan waarin het sap wordt opgevangen, en een daar weer in passende geperforeerde trechter waarin je het fruit depo neert. En een deksel. Je kunt er alle fruit in ents aften, maar ik heb het nu over kweeperen. Schillen hoeft niet. Snijd ze in stukken en gooi ze met klokhuis en al in de entsafter. Vul het re servoir met water en zet de pannentoren op het fornuis. Met een rubber slangetje tap je na ver loop van tijd het sap af. Je maakt er gelei van, maar je kunt het ook in dikken, in een pan met een brede bodem. Voeg 500 gram halfzoete geleisuiker toe per 1,5 liter sap, en roer. Blijf anderhalf uur roeren, totdat je een lamme arm hebt. Stort uit op een stuk vetvrij papier. De gestolde massa snijd je in stukjes. Voor deze gestolde gelei hebben we geen woord; in het Duits heet het quittenpaste, in het Frans paté de coing. Je kan het jaren bewaren. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN r: pa vertelt. Het lijkt nog maar zo kort geleden dat we als kind samen onder de douche moesten om water te besparen, en dat we daarvoor een baksteen in de spoelbak van de wc moesten laten zakken. Nu breken we ons het hoofd over de mogelijkheden om de schade van plensbuien te beperken. Want plenzen doet het steeds harder, tegenwoordig. Tien jaar geleden was 'klimaatscep ticus' nog een respectabel etiket. Nu word je weggezet bij zotten en zon- Het lijkt nog maar zo kort geleden dat we samen douchten om water te besparen derlingen als je nog ontkent dat ons klimaat verandert. Alleen over de oorzaken van die verandering wordt hier en daar in een achterhoek van de wereld nog een discussie gevoerd. De feiten staan vast en kunnen niet als nepfeiten worden weggezet: een vuistregel binnen de meteorologie zegt dat de atmosfeer bij één graad opwarming zeven procent meer vocht kan bevatten. Sinds 1950 is de atmosfeer met 1,5 graden Celsius op gewarmd. Sinds die tijd kan onze lucht dus ruim 10 procent meer vocht bevatten. Dat vocht komt in de vorm van plensbuien naar beneden. f Versteend Die plensbuien vallen in meren en sloten, op weilanden en bossen, maar ook op straten, daken, terras sen en tuinen. En sinds 1950 is niet alleen onze atmosfeer opge warmd, maar zijn ook onze tuinen voor een groot deel versteend. Vóór rgso bestonden tuinen nog uit gras, bloemperken en vaak ook nog een moestuintje. Nu hebben we de tweeverdie- nerstuin. In een tijd waarin de straten niet meer als veilig worden ervaren en kinderen per auto van hockey naar vioolles naar de klim wand worden gebracht - en weer op gehaald - en er bovendien meer tijd wordt besteed aan social media dan aan het zaaien van afrikaantjes en het opbinden van riddersporen, is het niet gek dat de tuin steeds vaker ge plaveid raakt. Planten en gazonnetjes maken plaats voor verharde oppervlakken die, naast ruimte voor een zitje, ook plaats bieden aan de barbecue, de ter- T- TIPS NIEUWS vrijdag 29 september 2017 GO Wat doe je met liters kweeperensap? Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl EROTIPUE CHIC Erotique Chic is een sexy interieurboek vol vintage huizen met een glamou- reuze vibe. (Lannoo, €45) Hoe werkt dat? geeft antwoord op vragen over hightech uitvin dingen (bijvoor beeld onderwa terhotels). (Van Holkema, €20) Scandinavisch Comfort Food: de naam zegt het al. (Terra, €29,99) 3 o Deze tuin kan tegen eenbui *4 - —Romke van de Kaa Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum Tuiniers opgelet: acrobatische toeren met ladders of wan kele trapjes zijn verleden tijd. Met de nieuwe StarCut boomschaar van Gardena kun je een hoge boom snoeien, terwijl je met beide voeten op de grond blijft staan. De StarCut (te koop vanaf 89,99 euro) heeft een lange steel met een scherpe schaar bovenin, waarmee je via een speciaal treksysteem kunt snoeien. En als de gesnoeide taken in de boom blij ven hangen, kun je die met de 'haak' naar beneden trek ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46