I 14 ZE Rob Vrolijk was stuurman, zanger, toneelschrijver en koerier Hij wilde als jongen de zee op, maar koos andere vaarwateren. Udenaar Rob Vrolijk (57) bleef bakens verzetten. Hij ging schrijven om de warboel in zijn hoofd te ordenen, maar komt daar nu pas aan toe. e afgelopen maanden interviewde Rob Vro lijk voor het boek MIST dat vorige week werd gepresenteerd, partners van jonge mensen met dementie. Hij schreef over verwarde geesten, maar in zijn eigen hoofd spookt het ook nogal. Maar hij kon zijn leven goed op de rit houden, ook al bleef hij steeds van koers veranderen. Hij bleef zoeken, maar vond nooit defini tief wat hij zocht. Behalve dan zijn grote liefde Isabelle. „Als ik haar niet ontmoet had, was ik altijd alleen ge bleven." Vrolijk was al over de vijftig toen hij de diagnose ADHD kreeg. Toen begreep hij het. „Ik las boeken zoals 'Met Pieter Pik- mans het zeegat uit' en 'De Scheeps jongens van Bontekoe'. Boeken waarin de vader dood was. Het leek wel alsof ik onbewust op zoek was naar mijn vader, die op mijn achtste overleed. Door die verhalen raakte ik gefascineerd door de zee. Ik was slim genoeg voor atheneum, maar zat op de mavo. Voor de zeevaartschool moest je havo hebben. Alleen het Ma ritiem Instituut De Ruyter in Vlis- singen had een vóórklas. Als 16-jarige kwam ik daar in een internaat. Al in het tweede jaar wist ik dat ik er niet geschikt voor was. De verantwoorde lijkheid en structuur waren het te genovergestelde van vrijheid." „Ik hield het vol dankzij een goede vriend die me in het ritme hield. Ik heb geen georganiseerde geest en als stuurman heb je complexe taken. Dat gaat niet samen. Die twee jaar zee vaartschool hebben me wel ge vormd." „Ik deed havo en even natuur- en wiskunde aan de Gelderse Leergan gen. Ik wilde iets creatiefs en speelde drie akkoorden op m'n gitaar. Daar mee schreef ik een rockopera. Ook schreef ik mijn eerste toneelstuk 'Paul de Wever, geen gezever.' En ik volgde toneelles om van dat intro verte af te komen. Uiteindelijk bleef ik in dat wereldje hangen." „Ik kwam in contact met Ton Hen driks, René Jagers en Hedy Grüne- i wald die me stimuleerden serieus door te gaan. We begonnen ONS Theaterproducties en met mijn stuk 'De Honden in m'n hoofd', werden we tweede in een landelijke wed strijd. We zijn een tijd lang als semi- professionals de bühne op gegaan." „Ik kwam erachter dat ik geen Shakespeare was. Bovendien bleven we veelbelovend in een te kleine eli taire kring. Ik was als 17-jarige gek op Herman Brood, mocht een keer met hem op het podium. Ik ben toen lied jes gaan schrijven. Blijkbaar verkocht ik het goed, want ik kreeg goede mu zikanten om me heen. Het werd de Rob Vrolijkband, helemaal niet be scheiden. Dat wilde ik weer." „Blue Ltd en ik was de zanger en en tertainer. Maar er kwam veel drank aan te pas. Ik heb geen rem, dus dat was niet goed voor mij. Ik stopte en ging werken achter de bar bij mijn oom Henk Ancher in club Olympus bij zwembad De Wel." „Of ik ook een brochure over bestek en serviezen kon schrijven, vroeg een reclameman. Ik ging wat zitten zwammen over bestek, en werd terug gevraagd. Ik heb zelfs voor Wehkamp gewerkt. Ik dacht wel eens, hé grap pig, nu zit ik weer hier. En dit gaat nog lukken ook. Ik verdiende veel geld in die tijd, maar dat boeide me ROB VROLIJK niet. Ik kan wel zo erg betrokken raken bij iets, dat het beklemmend wordt. Dan is het weer tijd om te stoppen." „In 2001 begon ik samen met Isabelle 'De Toestand' voor conceptontwik keling, teksten en vormgeving. Maakte niet uit als ik iets nog nooit gedaan had. Ik vind het juist moeilijk als ik iets al langer doe." „Ik ben het meest constant bezig ge weest in die jaren dat ik het gratis magazine over sportvrijwilligers in de regio Uden uitgaf. Ik ontdekte dat ik goed was in gesprekken voeren. Het blad werd goed gelezen, maar ja, ondernemers wilden er niet in ad verteren. Het leverde hen niks op." „Ik was nooit ongelukkig. Toch kreeg ik een jaar of vijf geleden een burn out. Toen dacht ik, lukt me nou hele maal niks? Ik kreeg na onderzoek de diagnose ADHD. Toen viel het kwartje." „Achterafhad ik vrachtwagenchauf feur moeten worden. Ik heb respect voor wat anderen hebben bereikt, maar zou nooit willen ruilen. Ik heb andere avonturen meegemaakt. Ik ben wars van status en kan niemand op een voetstuk plaatsen, daar heb ik geen ruimte voor in mijn hoofd. Maar het grenzeloze optimisme waarmee ik iedere keer opnieuw begon, is eindig. Ik ben wel nog steeds een opgewekt mens." „Ik heb heel lang gedacht dat ik niet ouder zou worden dan veertig. Daarom wilde ik ook geen kinderen. Ik vind het leven wel zwaar, 't doet pijn, het wringt. Dat wilde ik niet doorgeven. Ach, iedereen kent z'n eigen spoken. Maar, ik wil er met Isa belle meer op uit en ik schrijf nu ein delijk voor mezelf om die warboel in mijn hoofd te ordenen." vrijdag 29 september 2017 Z.V 'Vrachtwagenchauffeur, dat had ik moeten worden' Paula van Hout Uden D Waarom wilde je de zee op? Viel dat tegen? Deed je daar iets mee? Dat was geen blijvertje... Het werd een bluesband... Hoe kwam je terecht in de re clame? Rob Vrolijk: „Maakt niet uit als ik iets nog nooit gedaan heb." FOTO VAN ASSENDELFT FOTOGRAFIE Rob Vrolijk groeide op in Den Haag. Na de dood van z'n vader verhuisde moeder met Rob en zijn zus naar een oom in Uden; Vrolijk was toneelschrijver, mu zikant, reclameman en uitgever. Tussendoor was hij koerier en barman; Vrolijk woont 29 jaar samen met Isabelle Röben uit Uden; Voor het boek 'MIST' hield hij interviews met partners van jonge mensen met dementie. Vijfjaar geleden kwam Rob Vrolijk er achter dat hij ADHD heeft En nu hebt je een eigen bureau? Hoe zit het met Sportief Maga zines? Werd je niet moe van steeds op nieuw beginnen? Wat deed dat met je? Heb je nog dromen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 42