Axelaar duikt op in strijdgewoel Oekraïne Beleefde kerstsfeer! 3 Volgens zijn raadsman waren de verhalen van een Middelburger over een Syrisch trainingskamp stoerdoenerij. RECHTSZAAK MIDDELBURGER VERDACHTE VAN JIHADISME Jullie hoeven je geen zorgen over mij te maken. Ik ben niet in Syrië geweest en ik had en heb geen plan nen om daarnaartoe te gaan, zei de Middelburger R.Z. donderdag tegen de rechters. Desondanks is het Openbaar Ministerie ervan over tuigd dat de 23-jarige Middelburger een Syriëganger is en een gevaar vormt voor de maatschappij. Vol gens het OM bezocht hij in 2013 een trainingskamp van een islamitische terreurorganisatie. En oktober vorig jaar wilde hij opnieuw afreizen om deel te nemen aan de gewapende strijd in Syrië. De bewijzen daar voor ontbreken echter, aldus raads man Bart Nooitgedagt. De advocaat hield de rechtbank voor dat alle verdenkingen geba seerd zijn op de verklaringen van de moeder, de broer en een vriend van Z. Want Z. zou hen hebben verteld dat hij daar is geweest en dat hij daar een AK-47 had vastgehouden. Nooitgedagt: „Maar concrete bewij zen die dat verhaal ondersteunen, zijn er niet." Volgens hem was het stoerdoenerij. Nooitgedagt stelde dat er geen en kel WhatsApp- of Facebookbericht is waaruit blijkt dat Z. deelnam of wilde nemen aan de gewapende strijd in Syrië. Ook in de bagage van Z. is niets gevonden dat wees in die richting toen hij op 17 oktober 2016 nabij de Duits-Oostenrijkse grens zonder kaartje werd aangetroffen in de trein naar Boedapest. „Geen ca mouflagepak of iets anders dat bruikbaar is voor een strijder." De raadsman staat meer Syriëgangers bij en zei dat bij velen van hen wel iets dergelijks is aangetroffen. „Maar niet bij Z. Ook is er niets be kend over een ronselaar die hem er toe bracht naar Syrië af te reizen DEVERDACHTE noch over contacten bij IS." Volgens hem zijn dergelijke contacten abso luut noodzakelijk omdat je anders als spion wordt beschouwd door IS en wordt afgemaakt. Voor het eerst sinds zijn aanhou ding wilde Z. praten. Maar veel de tails gaf hij niet prijs tegenover de rechters. Zo bleef hij vaag over zijn verblijf in Turkije in 2013. „Daar heb ik rondgereisd en verbleef ik bij een vriend." Een naam en details over de reis wilde hij niet delen. Maar hij verzekerde meermaals dat hij niet in Syrië was en dat hij ook nooit plan nen had om daar naartoe te gaan. Over de treinreis in 2016 deed hij eveneens vaag. Hij was oktober vo rig jaar op die trein gestapt, na een bezoek aan zijn vader, omdat hij in Duitsland iets voor zijn spelcom puter wilde kopen. Maar hij kon geen overtuigend antwoord geven op de vraag waarom hij dat moest kopen in de buurt van de Oosten rijkse grens. Zijn raadsman stelde eenvoudig dat het wel vaker voorkomt dat mensen in een trein stappen zon der vastomlijnd plan. „Maar dat maakt hem nog geen terrorist." Officier van justitie Tom Hen driks zei dat door het Veiligheids huis Zeeland van alles is geprobeerd om de Middelburger te helpen voordat hij in 2016 op de trein stapte. „Maar hij wilde niet." Hij beschreef ook hoe er al langer zorgen waren, omdat Z. mogelijk radicaliseerde. Zo vernielde hij het Boeddhabeeld van zijn moeder 'omdat er maar één god is'. Tegen Goese agenten riep hij 'Al- lahoe akbar' na een aanhouding we gens het gebruik van geweld. Hij maakte schietende bewegingen richting een voorbijganger en op zijn computer trof de politie allerlei informatie en foto's van IS aan. De raadsman: „Dat mag toch, dat hoort toch tot de vrijheid om informatie tot je te nemen?" De officier stelde ook dat hij zich Vier jaar cel is noodzaak om de samenleving te beschermen tegen deze Middelburger ernstig zorgen maakt over de gees telijke gezondheid van Z. Volgens hem is behandeling noodzakelijk, maar wil de verdachte daar niet aan meewerken. Hij stelde klip en klaar dat de Middelburger een ernstig veiligheidsrisico voor de samenle ving vormt. Vooral door de moge lijke combinatie van een psychi sche stoornis en sympathieën voor extremistische organisaties. Wat hem betreft, is opsluiten voor een periode van vier jaar echt noodza kelijk om de samenleving te be schermen tegen de Middelburger. Hij ziet die eis ook als waarschu wing richting mensen die nog van plan zijn af te reizen. Raadsman Nooitgedagt vond dat absurd. „Wie reist nu nog af naar Syrië?" Daarnaast zei hij dat zo'n langdurige straf nog nooit is opge legd aan Syriëgangers. „Zelfs niet als er concreet bewijs was dat ie mand deelnam aan de gewapende strijd." Tot slot zei hij dat het niet eens verboden is naar Syrië af te rei zen. „Mensen mogen naar een con flictgebied gaan. Mensen mogen naar Syrië en Noord-Korea als ze dat willen. Dat is niet strafbaar." Z. zelf zei tijdens zijn slotwoord dat hij hoopt dat hij weer snel naar huis kan. AXEL Op het internet is een in terview opgedoken met een Ne derlander die in de regio Donbas Oekraïne mee zou vechten met de pro-Russische seperatisten. De man zegt Pascal te heten en af komstig te zijn uit Axel. De video is gepubliceerd door de Russische site NewsFront. De man, die zegt een voormalig Navo-soldaat te zijn, zegt te vech ten in Oekraïne uit afkeer van 'fas cisme'. Oorlogen worden gevoerd uit winstbejag, betoogt hij. Ze worden begonnen niet door de politiek, maar door het bedrijfsle ven. „En dat is een vorm van fas cisme. Het Westen geeft geld aan Kiev, en zij gebruiken dat om oor log te voeren met 'terroristen'. Ik weet niet wat ze hier terroristen noemen, deze mensen wonen hier gewoon. Zij verdedigen ge woon hun eigen huizen. En daar (in Kiev, red.) dragen ze de sym bolen van het fascisme. En wij steunen ze openlijk". Pascal zegt al 14 maanden in Oe kraïne te zijn. Zijn huis in Axel heeft hij achtergelaten, zonder het te verkopen. „Ze zijn daarom nog naar me op zoek." Zijn partner, zijn twee kinderen en zijn hond nam hij mee. Ze reisden me de auto naar Oekraïne. Sëuerztmgcn JJowlo. Kras.nl/kerstreizen of bel 088-0885 886 vrijdag 29 september 2017 GO 'Syriëganger' wil snel uit de cel Emile Calon Middelburg Initialen: R.Z. Leeftijd: 23 jaar Woonplaats: Middelburg Verdenking: De oud-leerling van het CSW zou in 2012 of 2013 een trainingskamp heb ben bezocht van Islamitische Staat (IS) of Jabhat al-Nusra, een organisatie die gelieerd is aan Al Qaida. Oktober vorig jaar probeerde hij, aldus het OM, opnieuw naar Syrië af te reizen. Tijdens die poging werd hij in de trein in Duitsland aan gehouden. Z. ontkent alles. Advocaat Bart Nooitgedagt. -Officier van justitie Tom Hendriks Bekijk de video op pzc.nl kxjoovtAW De rechters (vlnr) M. Beudeker, N. van Spronssen en E. Zuijdweg. foto ruben oreel. ©Antwerpen Toerisme Congres Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Doe uw kerstinkopen op de betoverende kerstmarkten in Nederland, België en Duitsland. Geniet van het ultieme kerstgevoel! 1/ Verblijf in comfortabele en centraal gelegen hotels inclusief ontbijtbuffet Struin langs de versierde kraampjes en doe leuke cadeau-ideeën op Meer dan 50 kerstshoparrangementen in diverse steden Vertrek: 11 november 2017 t/m 7 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3