WIM HOFMAN Toverstokken 11 Het Zeeuws Museum heeft een paar schilderijen van Frans Ryckhals, een Middel burgse schilder (1602-1647). Het boeiendste schilderij is een Bijbels tafereel waarop heel veel te zien is. Het is een mooie illustratie bij het Bijbelverhaal over Jacob en Laban. Het doek toont een weids landschap met veel groen en heuvels met daarin veel vee: witte en bonte run deren, geitenhokken en schapen en, als je goed kijkt, een zwart schaapje. Er staan zelfs kamelen op. Ryckhals, zoals zoveel Middelburgers, kende de Bijbel waarschijnlijk op zijn duimpje en vooral dat verhaal uit het boek Genesis: het gaat immers over voorspoed en bezittingen en de raadselachtige voorkeur van Jah weh voor bepaalde mensen, in dit geval voor Jacob en zijn vrouwen, slavinnen en kinderen. Op het schilderij zien we Jacob bezig met het plaatsen van een stuk of tien toverstokken in de bron waar het vee komt drinken. Hij verzint namelijk trucs om Laban een loer te draaien. Hij is wat onhandig mis schien, want hij richt zijn ogen ten hemel. Yahweh, zijn god, speelt in het verhaal een duidelijke rol, ziet als het ware de listen van Jacob door de vingers en bemoeit zich recht streeks met de vruchtbaarheid van de vrouwen en van het vee. Ook ka melen spelen een rol in het verhaal. Rachel steelt namelijk de goden beeldjes van haar vader en verbergt die onder haar rokken als ze op haar kameel zit. Als Laban die beeldjes later terugwil, zegt ze dat er bij haar niet gezocht mag worden, omdat ze menstrueert. Ryckhals schilderde drie kamelen met kaneelkleurige kleden erover. Op één ervan zit een Moriaan met een parasolletje. Op het schilderij is veel te zien. Men zegt wel dat in de verte de to rens van Walcherse kerken te zien zijn: Domburg en Meliskerke. Mis schien ligt Middelburg zelfs wel te gen die heuvelrug en staat daar bo ven op de top van de berg niet het fort Rammekens? Zeeland als Het Beloofde Land. Ik heb het niet kun nen controleren, want het schilderij is momenteel niet te zien. En vroe ger hing het hoog, zodat je wel heel goed moest turen. Logisch, want Rychkhals hoorde bij de top. Maar ik zie toch reikhalzend uit naar het moment waarop het schilderij eens op ooghoogte hangt. Pak veel voordeel tijdens drie exclusieve dagen Inspiratie. Gratis deskundig advies. Exclusieve korting op kunststof kozijnen. Leuke give-aways voor iedereen die met de deur in huis valt. Kans maken op 1.000,- shoptegoed voor ALKU kunststof kozijnen of deuren. Een lekker bakkie en gezelligheid voor jong en oud. Tijdens dit kozijnfestijn krijg je niet alles-in-één, maar alles-in-drie dagen. Kom 5, 6 of 7 oktober naar de ALKU dealer bij jou in de buurt: ALKU ontdekkingscentrum Middelburg Klarinetweg 5 4337 RB Middelburg Openingstijden tijdens de Nationale Kunststof Kozijn Dagen do. 9:30 - 18:00 uur vrij. 9:30 - 18:00 uur za. 9:30 - 17:00 uur www.alku.nl vrijdag 29 september 2017 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Duurzame geveltoepassingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 39