Oostkapelle in de ban van duurzaamheid II GroenRiJK GroenRijk 7 Hans Walrave gaat met pensioen Hans Walrave is onlosmakelijk verbonden met Nehalennia. Na 38 jaar stopt de Middelburger bij zijn school. Beestenboel Met de volgende activiteiten: ft Gratis dierenbuffet ft' Doe mee met Circus Bolo Konijnen training Dierenarts Demonstratie Dierenvoeding advies acties Schminken Knuffelhoek Met Puur Oöskappel beginnen mor- gende Duurzaamheidsweken in Oostkapelle. Een dag in en om het dorp met onder meer rondleidingen door het Voedselbos en de hoog- stamboomgaard met snoeptuin Hof van Heden; een kijkje in korenmo len d'Arke; een lesje natuurfotogra fie of muziekinstrumenten knutse len van recycle-materiaal voor de grote Afvalfanfare. De afsluiting van de vier weken is 28 oktober tijdens de Nacht van de Nacht bij het Astro nomy Project en op de buitenplaat sen Duinbeek en Berkenbosch. De werkgroep Duurzaam Oostka- Er is een mobiele f ruitpers, waar iedereen een lekker sapje kan maken pelle wil tijdens deze vier weken la ten zien dat duurzaamheid ook in kleine dingen in de directe omge ving zit. Martha Wedts de Swart: „Spullen hergebruiken, lokale pro ducten kopen, duurzaam bouwen, maar ook gezondheid. Mensen kun nen hier straks dingen doen, bele ven en proeven. Zo is er een mobiele fruitpers, waar iedereen van zijn ei gen appels en peren een lekker sapje kan maken." Oostkapelle is al langer in de ban van duurzaamheid. Najaar 2016 werd bijvoorbeeld de projectgroep Halve Maanstraat opgericht. Die be keek samen met eigenaars van elf woningen in die straat hoe zij hun huizen energiezuiniger kunnen ma ken. Han de Kam van de project groep, inmiddels omgedoopt tot Projectgroep verduurzamen gebou wen Oostkapelle: „Dit is nu afge rond. Dat heeft diverse zaken opge leverd; van dakisolatie tot dubbel glas en voordeurverbeteringen. We gaan het project nu verder uitrollen in de wijken rond de Lantsheer- straat; de Bloemenwijk; het Ooster park; de Orionstraat en Vronesteijn. Die wijken zijn in een bepaalde tijdsperiode gebouwd. Via een loting, op 12 oktober, wordt één huis per wijk als pilot gekozen. Daar wordt een warmtescan gemaakt en bekeken welke energiemaatregelen daar genomen kunnen worden." De meeste oud-leerlin gen van scholenge meenschap Nehalen nia in Middelburg kennen conciërge Hans Walrave (65) toch vooral als de man die in de kantine lekkere broodjes verkocht. De laatste drie jaar deed hij andere dingen op school. Tot vandaag. Walrave gaat na 38 jaar met pensioen. Met pijn in zijn hart. „Ik ga het sociale con tact met de leerlingen en mijn col lega's heel erg missen." Walrave begon als avondcon ciërge. Hij maakte toen sportza len en handvaardigheidslokalen schoon aan de Churchilllaan in Middelburg. „Doordat ik 's avonds werkte en mijn vrouw overdag, zagen we elkaar niet zo vaak. Ik wilde zelf ook graag over dag gaan werken. Ik ben toen ge vraagd door Nehalennia om de kantine te verzorgen. Ik verkocht jarenlang broodjes en drankjes en dat liep als een tierelier." Drie jaar geleden werd het kanti- nebeheer overgenomen door een cateringbedrijf Toen mocht Wal rave verder werken als conciërge. „Ik wilde de kinderen meteen le ren dat het niet normaal is om overal je troep te laten slingeren. Vaak stonden leerlingen verbaasd te kijken als ik ze liet zien hoeveel troep ze achterlieten." Een conciërge 2.0, zo mag Wal rave zichzelf noemen. Hij deed namelijk mee aan het nascho lingstraject voor conciërges, ge naamd conciërge 2.0. Daar leerde hij onder meer dat hij niet zelf met een prikker en een prullen- Ik verzochtze gewoon om hun troep op te ruimen en ik bleef net zo lang staan tot ze het hadden opgeruimd bak moest gaan rondlopen. „Dat geeft de kinderen een verkeerd beeld. Ze denken dan dat ze ge woon troep kunnen maken omdat het toch wel voor ze wordt opge ruimd. Daar ben ik mee gestopt. Ik verzocht ze gewoon om hun troep op te ruimen en ik bleef net zo lang staan tot ze het hadden opge ruimd. Dat werkte wel." De conciërge denkt dat hij, on danks zijn strenge aanpak, best wel een beetje geliefd was bij de leerlingen. „Als de kinderen niet moeilijk deden, deed ik dat ook niet." Het afscheid van de school laat Walrave niet onberoerd. Fijne collega's, het contact met leerlin gen... Walrave koestert de herin neringen. „Mijn werk was ook heel divers. Geen dag was het zelfde. De ene dag repareerde ik een stoel en de andere dag een fiets." Maar er zijn ook dingen die de conciërge absoluut niet gaat mis sen. „Ik ben blij dat ik eindelijk van die eindeloze troep af ben. Ook is het lekker dat ik mijn wek ker niet meer zo vroeg hoef te zet ten. Al ga ik wel proberen om zo actief mogelijk te blijven. Dan leef je het langst. Daar ben ik van over tuigd." Eerst heeft Walrave nog een jaar prepensioen. Hij is een groot mu ziekliefhebber en gaat daarom een audiostudio oprichten om begin nende bands te helpen met opna mes en een website. „Ik speel in meerdere bands. Ik kreeg wel eens uitnodigingen om naar het bui tenland te gaan, maar dat was erg lastig omdat ik steeds vrij moest vragen. Ik kan nu veel meer tijd in de muziek steken." Vandaag vindt het afscheids feest plaats in café 't Schuttershof in Middelburg. Toevallig wordt Walrave precies vandaag ook 65 jaar. Het is dus eigenlijk dubbel feest. „Ik hoop dat het een prach tig feestje wordt. Eerst is er een re ceptie voor mijn afscheid van de school en daarna gaan we mijn verjaardag vieren met veel muziek en drankjes. We gaan door tot de slaap ons komt halen, haha." GroenRijk Middelburg vrijdag 29 september 2017 Van Afvalfanfare tot Scheppings zondag in de groene dorpskerk: Oostkapelle 'viert' de landelijke Dag van de Duurzaamheid met maar liefst vier duurzaamheids- weken. Het dorp staat tot eind ok tober bol van de activiteiten. Annemarie Zevenbergen Oostkapelle - Martha Wedts de Swart Ma. t/m vr. 10.00-21.00 Za. 10.00-17.00 Zo. 12.00-17.00 WA Dubbel feest voor vertrekkende conciërge Hans Walrave neemt na 38 jaar afscheid van Nehalennia. foto ruben oreel Jari Klapwijk Mortiereboulevard 2 0118-470400 groenrijkmiddelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35