M 25 INTERVIEW ROB RENSENBRINK Rob Rensenbrink krijgt morgen het eerste exemplaar van zijn biogratie 'Het Slangenmens'. De voormalige topspeler (70) ondervindt steeds meer hinder van zijn spierziekte. Wanneer ik de grens oversteek naar België, voelt het als thuiskomen Toen Johan Cruijff op 24 maart 2016 overleed, plaatste de Engelse krant The Guardian een dag la ter op de voorpagina per ongeluk een schitterende actiefoto van Rob Rensenbrink. 'Slangenmens Robbie' is er ondanks de spierziekte PSMA nog gewoon. In de tuin van zijn seniorenwoning in Oostzaan kijkt hij naar de sloot bij zijn achter tuintje, een sigaretje nonchalant in zijn linkerhand. „Ja, ik leef nog, hoor", zegt hij met een grijns. „Maar toch. Eerst Moulijn, toen Keizer. Ik zal wel de volgende zijn, toch?" Hij zegt het met een knipoog. Ren senbrink (70) wekt zeker niet de in druk dat Nederland eerdaags weer een legendarische voetballer verliest. Hij is duidelijk: „Cruijff was de beste. Maar buiten het veld had ik niet zo'n geweldige band met hem. Waar ik mezelf als speler plaats? Moeilijk, ik kon wel iets, maar ik heb elf seizoe nen in België gevoetbald. Toch an ders. Nog steeds bekruipt mij het ge voel dat als ik de grens oversteek naar België, het voelt als thuiskomen." Bert Nederlof schreef zijn biogra fie, 'Het Slangenmens', dat hij mor gen ontvangt uit handen van Jan Mulder. De aanleiding: Rensenbrink werd 70 jaar. „In België was er al een boek over mij, in Nederland nog niet", zo duidt Rensenbrink nog maals het verschil in waardering. Naast de bank ligt een enorm jubile umboek van Anderlecht, onder de trap staan twee schitterende, inge lijste foto's van de aanvaller in het fraaie shirt van de Belgische topclub. „Stond er hier opeens een Belg voor de deur. Die had in Oostzaan ge vraagd waar ik woonde en kwam ver- volgens langs om foto's te brengen." Na zijn actieve loopbaan werkte de timmermansleerling nooit nog één dag. Om zijn dagen te vullen, viste hij graag. „Tot tien jaar geleden mijn bootje werd gejat. Dat vissen had ik zo vaak gedaan dat ik waarschijnlijk elke vis in het Twiske, een watertje hier, heb gevangen." Vijfjaar geleden constateerden art sen bij hem de spierziekte PSMA (Progressieve Spinale Musculaire Atrofie). Een aandoening die leidt tot het onvoldoende of helemaal niet meer functioneren van spieren. In het eindstadium raken patiënten doorgaans verlamd, het tempo waarin is verschillend. „Het wordt de laatste tijd wel erger", zegt Rensen brink. „Valt tijdens het eten opeens mijn vork uit mijn hand. In mijn loopbaan had ik zelden last van mijn spieren en nu dit... Ik las dat er in Ita lië veel ex-profs aan een spierziekte lijden, vraag me of er een verband is. Of ik vrees voor de dood? Nou, het komt wel steeds dichterbij. Maar ik hoop nog een tijdje mee te gaan, hoor. Aan de andere kant: als ik Fer nando Ricksen, die ALS heeft, zo zie. Op die manier eindigen..." Theo Reitsma Rensenbrink lijkt verbaasd. Het ge sprek is al een tijdje onderweg en hét moment uit zijn loopbaan is nog niet op tafel gekomen. Een gehele genera tie kan zich de woorden 'Rensen brink? Tegen de paal!' van commen tator Theo Reitsma herinneren. De lange bal van Ruud Krol, de te late Argentijn Daniel Bertoni, de ge klopte keeper Ubaldo Fillol en de bal die terugketst van de paal. Maar er over beginnen, vergt timing. De 46- voudige international (14 goals) doet er niet moeilijk over. „Hét moment uit mijn leven", knikt hij. „Ik blijf er- bij, het was geen echte kans. Ik kreeg mijn voet nog tegen de bal en raakte de paal. Meer kon ik niet doen. Ik had me voor mijn kop geslagen als ik een strafschop had gemist. Maar ja, het hoort er allemaal bij. Als die bal erin was gegaan, waren we wereldkampi oen geweest. Nu lijkt het erop dat Oranje het nooit meer wordt." In Estadio de River Plate, in Buenos Aires, keerde hij na 25 juni 1978 één maal terug. „Jaren later, met Johnny Rep", zegt Rensenbrink. „Stonden we daar bij die paal voor een tv-pro- gramma. Maar weet je wat? Ik hield ondanks dat moment aan het WK 1978 een veel beter gevoel over dan aan dat van 1974. Toen draaide alles om Cruijff. Hij week vaak uit naar links, dan moest ik naar het centrum. In 1978 speelde ik veel beter, ik mocht de strafschoppen nemen en maakte vijf goals. Tuurlijk, ook die finale blijft jammer. Al die zwaarbewa pende militairen langs de lijn... Ik heb weieens gedacht: als ik had gescoord, had er maar eentje moeten zijn met een heel gek idee. We waren er zó dichtbij. Ik zag eens op tv gemanipu leerde beelden waarbij ik wel scoorde. Kon ik om lachen. Ach, die paal, altijd weer die paal. Het zal tot mijn dood zo blijven." vrijdag 29 september 2017 Die paal. Altijd weer die paal. Tot aan mijn dood' Mikos Gouka Oostzaan - Rob Rensenbrink Rob Rensenbrink in zijn tuin in Oostzaan. FOTO PIM RAS A Hét moment uit de carrière van Rensenbrink. Zijn schot op de paal in de WK-finale van 1978. FOTO VI IMAGES 'Het Slangenmens' van Bert Nederlof. Uitgever: Edicola Sport. 228 pagina's, prijs: 19,95 ISBN 9789492500595.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25