Vitesse heeft wonder nodig na donkere avond in Nice 3-0 A 23 groot leed bij een club Er kwamen spelers naar me toe die niet meer durfden te slapen EX Foeke Booy weet hoe het is om als trai ner van een voetbalclub geconfron teerd te worden met enorm leed. Booy was in 2005 trainer van FC Utrecht, toen speler David di Tom- maso plotseling in zijn slaap overleed. Ontroerd en manmoedig, vechtend tegen de tranen, sprak Booy tijdens de herdenkingsdienst in stadion Galgen waard over de gigantische klap. Over de nasleep zegt hij nu: „Het laat je nooit los, altijd is er weer een moment dat je aan hem of zijn familie denkt. En er is ook geen handboek voor. Dit leer je niet als trainer. Ik heb alles zo veel mogelijk op mijn gevoel gedaan. De spelers duidelijk gemaakt: er is altijd psychische hulp voor jullie beschikbaar. Na een wedstrijd, na een training, op een vrije dag." „Ik zorgde ook zelf dat ik er voor hen was. Je kunt het niet wegstoppen. Je moet je voorstellen: er kwamen spe lers naar mij toe die niet meer durfden te gaan slapen, omdat David in zijn slaap was overleden. We hebben de jongens daarna extra medisch getest. Dat waren ze al van top tot teen, maar je wilt ze vooral ook mentale zeker heid geven." Het meest complexe is, zegt Booy, dat de trein die topsport heet altijd maar doordendert. „Topsport is wat dat betreft hard. Er worden altijd re sultaten verwacht. En dat is maar goed ook. Zo hoort het. Maar dat wil niet zeggen dat het makkelijk is. Wij had den toen mentaal een heel sterke groep. Er ontstond een sfeer dat wij met elkaar wilden strijden voor David. In de geest van zijn persoon." Dat lukte. En hoe. FC Utrecht pakte in de eerste acht wedstrijden na het overlijden van Di Tommaso vijftien punten. Bij de laatste wedstrijd van die reeks boekten ze een historische 1- 4 overwinning op Ajax in de Amster dam Arena. Utrecht sloot het seizoen af op een meer dan keurige zesde plek. Ingetogen De eerste wedstrijd na het overlijden van Enke speelde Bruggink met Han nover tegen Schalke 04. „De sfeer was logischerwijs heel ingetogen. Het pro gramma was aangepast en er werd geen muziek gedraaid. Ik was zo blij dat die wedstrijd was afgelopen. We verloren met 2-0, maar het kon na tuurlijk helemaal niemand iets sche len. Op de lange termijn kun je alleen niet zo blijven denken." Bruggink weet daarom ook nog hoe lastig juist de maanden na het collec tieve verdriet waren. „Vlak na zo'n in grijpende gebeurtenis heeft iedereen het erover. Er is medeleven en begrip. Maar na verloop van tijd gaat de bui tenwereld weer over tot de orde van de dag. Voor een team dat veel heeft mee gemaakt voelt dat heel gek." „Maar tegelijkertijd is het ook moei lijk om erover te beginnen. Je wilt het namelijk niet als excuus gebruiken, maar het verdriet speelt altijd een rol. Het gaat nooit weg en ik heb dus maanden nodig gehad om een modus te vinden om er mee om te gaan." Vitesse is de Europese campagne boordevol ambitie begonnen, maar na twee wedstrijden rest een ste vige kater. Overwinteren in Europa is voor de Arnhemse club een uto pie. De kansloze 3-0 nederlaag bij OGC Nice laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Aan de Middellandse Zee ging gisteravond voor Vitesse het licht uit. Letterlijk. Na rust stond de Al- lianz Rivièra ineens in het donker. En figuurlijk. In Nice vervloog een Gelderse droom. De Arnhemmers joegen op een resultaat in poule K van de Europa League. Een stunt. Zeshonderd supporters namen 's middags de pleinen van Nice over, hopend op een feestje. Maar slechts een vleugje Medi- terraanse passie was de eredivisio- nist al te machtig. Hoe ontnuchte- rend ook. Het kwaliteitsverschil met Nice dreef als vanzelf boven. En dan zelfs met de handrem er nog op aan Franse zijde. Eens te meer kreeg een Nederlandse club over de grenzen een tik van formaat. „Maar dat zijn ook de internatio nale verhoudingen", sprak trainer Henk Fraser na afloop. „Ik heb geen kater. Ik ben ziek dat we tegen Lazio geen punt pakten. Ik ben er ook ziek van dat we ruim verliezen van Nice. Maar we zijn niet weggespeeld. We krijgen les in effectiviteit." Het was vooral ook een verschil in pure klasse. En dan werd er nog i Overwinteren in Europa is voor Vitesse inmiddels een utopie verdedigd met de Franse slag. Na zestien minuten kon Alassane Pléa ongehinderd de 1-0 binnenschie ten. Zijn bewaker Alexander Bütt- ner was niet in de buurt. De tweede goal kwam allereerst op het conto van Serero. Die leverde de bal zomaar in bij Allan Saint- Maximin. De Fransman kon daarna het veld oversteken, omdat Büttner te laat was en Miazga geen poot uit stak. Op de schuiver ontbeerde uit eindelijk ook doelman Remko Pas veer een antwoord. De derde treffer was gewoon goed uitgespeeld van Nice. Pléa maakte optimaal gebruik van de ruimte na een combinatie met Bassem Srarfi. Hij versloeg Pas veer met een schot in de korte hoek. „We geven de goals voor rust kin derlijk eenvoudig weg", zei Fraser. „Die derde treffer zorgt dan ook nog voor grote cijfers. Dat moet je in zo'n situatie juist voorkomen. Ik vind dat we te weinig geloof heb ben gehad in een goed resultaat. Dat zit in uitstraling op het veld. Maar ik kijk ook naar de klasse van Nice. We komen gewoon tekort, dat is realisme. Dat dan een paar idio ten van supporters na afloop mijn spelers aanvallen, kan echt niet. Dat stoort me uiteindelijk enorm." iirkiiiii. 1 i ii*ü vrijdag 29 september 2017 altijd een rol - Foeke Booy Vitesse heeft ook zijn tweede duel in de Europa League verlo ren. Na de nipte thuisnederlaag tegen Lazio Roma (2-3) was OGC Nice gisteren in eigen huis een maatje te groot (3-0). Lex Lammers Nice J OGC NICE-VITESSE 16. Pléa 1-0 45. Saint-Maximin 2-0 82. Pléa 3-0 Opstellingen Cardinale Pasveer Souquet Dabo Dante Kashia Le Marchand Miazga Jallet Büttner Koziello 46. Faye Seri Foor 73. Tameze Serero Lees-Melou 78. Ali Saint-Maximin Bruns 80. Srarfi Rashica Balotelli Matavz 73. Knepe Ganago Linssen Pléa 86. Mount Scheidsrechter: Eskov (Rus) Toeschouwers: 15.006 Alassane Plea maakt de 3-0 voor Nice, foto pro shots Verslagenheid bij Ajax nadat Ab delhak Nouri ter aarde is gestort. FOTO ANP FC Utrecht neemt in 2005 af scheid van de in zijn slaap overle den Fransman David di Tommaso. AA De uitvaart van Robert Enke begon in het stadion van Hannover. Links Arnold Bruggink. foto s pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23