Redt Ivo Niehe het verdrinkende Kalf? 66 Dikkertje Dap van Annie M.G. Schmidt verfilmd O 21 Een film vol humor voor de hele familie! eeadeefroff Wat echt iets betekent, is je best doen voor waar je helemaal in gelooft bijna alleen klassieke muziek. Maar de radio kun je niet vermijden, hè? Roar van Katy Perry, die song vond ik echt inspirerend. Maar veel van die andere hits snap ik niet. Je hoort vreemde geluiden, prach tige producties en mooie stemmen, maar ik mis een goede melodie." Op het mengpaneel van de studio glimt een foto die Benny dateert 'rond 1965'. Keurige jongens met bloempotkapsels in wollen truien. Het zijn de Hep Stars, een gitaarbandje dat Benny als toetsenist zijn eerste voorzichtige bekendheid in Zweden bracht. De muzikant bekijkt de foto met verliefde ogen. „We speelden vooral covers van Chuck Berry en de Rolling Stones." Vergenoegd: „We waren bijna punk!" „Hij zou werkelijk totaal verbaasd zijn, niet kun nen geloven wat er allemaal is gebeurd. Ik kon toentertijd een beetje piano spelen, maar zeker niet beter dan de gemiddelde muzikant. Zoiets gigantisch als wat er met ABBA is gebeurd, kwam niet in me op. Ik wist nog zo weinig." Hij grinnikt. „Dat is nog steeds zo. Maar toch wel iets meer dan toen." „Je ontdekt vooral dat het volkomen onbelangrijk is wat anderen van je vinden. Dan heb ik het niet over je naaste familie (zijn huwelijk met ABBA's Anni-Frid bleef kinderloos, maar Andersson heeft twee zoons en een dochter uit een later huwelijk en is hij grootvader van zes kleinkinderen, red.) en vrienden natuurlijk." „Begrijp me goed: ABBA heeft me in een gewel dige geprivilegieerde positie gebracht. Ik hoef me nooit meer zorgen te maken om geld. Ik ben dank baar dat ik mijn werk kan uitkiezen. Als een voor stel me niet bevalt, wijs ik het met een glimlach af. Ik werk graag, maar alleen als ik er de waarde van inzie. Het maakt me echt niet uit of jullie in Nederland mijn koorwerk kennen. Ik heb het met plezier gemaakt. Dat is het belangrijkste." „In de jaren 70 wilden we dat iedereen ons kende. Maar als je dat eenmaal bereikt hebt, zie je in dat zoiets niets betekent. Je wordt er geen beter persoon van. Wat echt iets betekent, is je best doen voor waar je helemaal in gelooft. Alleen dan maak je iets van waarde." „Precies. Het zou alleen maar om herhaling gaan. Dat heeft toch geen betekenis? Wie wil er nou vier 70-jarigen op een podium zien proberen in de buurt te komen van wat ze 40 jaar eerder hebben gedaan? Ik denk niemand. Vooral wij zelf niet." „Als het er uit komt te zien zoals we denken, wordt het geweldig. We hopen in de lente van 2019 te beginnen. En dan wordt alles live gespeeld, hè. De band is er en er zijn dansers. En wij zijn er. Je zult me piano zien spelen in mijn look uit 1979 of 1980. Alleen laat ik op dat moment thuis de hond uit." Eerlijkheidshalve moet Ivo Niehe bekennen dat hij nog nooit naar de uitreiking van de Gouden Kalveren heeft gekeken. „Nee, ik was er nooit op gespitst. De Nederlandse film behoorde niet tot mijn wereld. Dergelijke lange parades van onbekende winnaars zijn bovendien niet bepaald een publiekstrekker. De belangstelling voor deze shows loopt enorm terug. De uitreiking van de Emmy's scoorde dit jaar in Amerika de slechtste kijkcij fers aller tijden." Ook het Kalverengala, de slotce remonie van het Nederlands Filmfestival, leed op de televisie een kwijnend bestaan. Keken er in 2012 nog 593.000 mensen naar de uitreiking, vorig jaar daalde het aantal geïnteresseerde kij kers naar een dieptepunt van 212.000. Ook de kwaliteit van de uitzending, verzorgd door de VPRO, stond ter discussie. Ik was verrast door de enorme passie waarmee wordt gewerkt Vanavond krijgt Ivo Niehe na mens AVROTROS de kans om het jaarlijkse filmgala een nieuwe impuls op de televisie te geven. In een speciale aflevering van zijn TV Show zal hij een aan tal grootheden uit de Neder landse filmwereld, onder wie de genomineerden Pierre Bokma en Martin Koolhoven, een platform geven. De bedoeling is betere kijkcijfers te krijgen. „Ik hoop op een miljoen kijkers. Dan ben ik tevreden", aldus Niehe. „We gaan beslist niet alle prij zen uitzenden", zegt de intervie wer over zijn aanpak. „In het programma gaan we drie keer live schakelen naar de Schouw burg in Utrecht voor de Kalveren in de categorieën Beste Acteur, Beste Actrice en Beste Film. De rest van de uitzending bestaat uit eerder opgenomen inter views." Niehe heeft zich de afgelopen weken gulzig verdiept in de Ne derlandse filmwereld. Wat viel hem op? „Ik was verrast door de enorme passie waarmee wordt gewerkt. Neem een film als Brimstone. Regisseur Martin Koolhoven heeft daar acht jaar aan gewerkt en zijn salaris in die film gestoken. Het is de vraag of hij daar ooit een cent aan ver dient. Ook Tonio, de enige film die ik voor het festival al had ge zien, maakte indruk op mij. Een prachtige film, gebaseerd op een boek dat onverfilmbaar werd ge acht. En ook een film als Bram Fi scher, waarin Peter Paul Muller zomaar even perfect Zuid-Afri kaans spreekt, vond ik goed. Heel knap gedaan." Of deze speciale TV Show een eenmalige affaire wordt? Niehe hoopt van niet. „Als het een be vredigend resultaat oplevert, wil ik het best nog een aantal keren doen." Ga naar de bioscoop bij u in de buurt Barbara Breeero vrijdag 29 september 2017 'Elk liedje vertegenwoordigt mijn leven'. FOTO KNUT KOIVISTO ABBA in 1974. FOTO AFP 66 Benny Andersson Wat zou de op de foto 19-jarige Benny van de huidige versie gevonden hebben? Wat hebben de jaren u geleerd? Legt u nu ook meteen uit waarom er nooit een reünie van ABBA is gekomen? Toch gaat ABBA weer op tournee. Als vier 3D- karakters. Hoe staat het met dat project? Vanavond hoopt presentator en tv-maker Ivo Niehe bij het Kalverengala vijf keer zoveel kijkers te trekken als vorig jaar. „We gaan beslist niet alle prijzen uitzenden." Ab Zagt Ivo Niehe heeft de uitreiking van de Kalveren nooit beke ken. FOTO PIM RAS TV Show, Het Nederlands Film Festival, vanavond om 21.25 uur op NP01. Dikkertje Dap, gebaseerd op het gelijknamige versje van Annie M.G. Schmidt, gaat over Dikkertje Dap en zijn beste vriend Raf. Ze zijn onafscheidelijk tot Dikkertje voor het eerst naar school gaat en erachter komt dat giraffen dat niet mogen. Dikkertje mist Raf en maakt een plan... Meer dan 6.000 mensen waren bij de voorpremière Vanaf 4 oktober te zien in de bioscoop In meer dan 110 bioscopen door heel Nederland I? CIN flLM VAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 21