Brexit: geen enkele doorbraak in zicht Tommy Wieringa DAG NVM OPEN \5-00 Y.00 15 NVM Wanneerde dieren buiten kwamen, vroeg ik. Nooit, zei de boer Vorige week schreef ik over het lijden van productiedieren. Vee houder William van der Burg uit Zegveld schreef in een ingezonden brief dat hij zich gediscrimineerd voelde, en dat ik een grens was overgegaan. Voor het overige viel de brief op door de redelijke toon, wat in een tijd van permanente verontwaardiging een prettige uitzondering is. Ook nodigde hij me uit om eens in zijn bedrijf te komen kijken en mijn mening bij te stellen. Zijn melkgeiten, schreef hij, leven in een gecondi tioneerde ruimte, niet te warm in de zomer, niet te koud in de win ter; de algemene leefomstandig heden omschreef hij als 'aange naam' en 'behaaglijk', en het voedselaanbod als 'smakelijk' en 'afgestemd op de behoefte'. De vraag is waarom hij zich door mijn stuk dan toch zo pijn lijk aangesproken voelde, als er niets in stond dat op zijn produc tiedieren van toepassing was. Sinds ik wel eens over produc tiedieren en landschapsinrich ting schrijf, krijg ik van boeren vaak het verwijt dat ik er niks van weet en beter mijn mond kan houden. Toen ik in 2014 schreef over het belang van schaduw voor het vee in de wei, bood ik aan de eerste honderd schaduwbomen zelf te komen planten - juist om die voor de hand liggende kritiek te vermijden. Boeren, wist ik, heb ben over het algemeen de pest aan bomen. (Afgelopen week nog werd bekend dat sinds 2013 jaar lijks zo'n 1.350 hectare bos door boeren wordt gekapt, omdat de subsidieregeling stopt.) Een boom op het land, dat maait las tig, de beesten gaan eronder lig gen, vaak in hun eigen uitwerp selen, waardoor ze weer aandoe ningen kunnen oplopen. Om toch schaduw te bieden aan het vee, ben ik het hele land doorge reden met winterlindes in de aanhanger, die ik op verzoek bij boeren op het land heb geplant. deed ik niet op van papier, maar in kippenschuren en koeienstal len. Vorige maand nog bezocht ik een stal in Twente waar stieren werden gemest. Zware beesten, een paar per hok, op een rooster van brede vloerdelen. Wanneer ze buiten kwamen, vroeg ik, want het was hoogzomer. Nooit, zei de boer. Hun hele leven niet? vroeg ik. Hun hele leven niet, zei de boer. Hij verzorgde ze ongetwijfeld goed - vers water, goed voer, stro op de vloer -, daar gingen mijn bezwaren niet over. Wel over het volslagen gebrek aan ruimte en licht. In een schemerige stal zon der enige bewegingsvrijheid maakt zo'n beest in een kleine twee jaar een verbijsterende groei door - een meststier kan tot zo'n anderhalve kilo per dag aan komen. Hij heeft juist voldoende ruimte om te liggen, wat hij dan ook veel doet omdat zijn gewicht zijn gewrichten overbelast. De woorden 'aangenaam' en 'be haaglijk' waren op de levensom standigheden van deze dieren beslist niet van toepassing. Zowel over burgerrechten als de boedelscheiding (het geld) blijven de onderhandelingsteams mijlen ver uiteen. De kans dat de Europese leiders volgende maand besluiten tot parallelle onderhandelingen over een nieuw Europees/Brits partnerschap, zoals Londen wil, is daarmee kleiner geworden. Kort na afloop van de vierde on derhandelingsronde gisteren toonde de Britse toponderhande laar David Davis zich opmerkelijk positiever dan zijn EU-collega Mi chel Barnier. Davis onderstreepte herhaaldelijk de 'veranderde dyna miek', die hij toeschreef aan de Flo- rencetoespraak van premier The resa May eind vorige week. Ook sprak hij van 'belangrijke voort gang'. Barnier wees vooral op al het werk dat nog wacht. „Maandag heb ik gezegd dat dit de week van de duidelijkheid moest worden. We hebben die op een aantal punten, op andere nog niet." Brussel wil op drie punten snel een akkoord vinden, of minstens zicht daarop: de rechten van EU- burgers in Engeland en omgekeerd, het bedrag dat Londen Brussel schuldig is bij vertrek en een rege ling voor de nieuwe buitengrens tussen Ierland en Noord-Ierland. Brussel is blij dat Londen bereid is de rechten van in Engeland wo nende Europeanen vast te leggen in Britse wetgeving, maar onverteer baar is dat de Europese rechter daarin geen enkele zeggenschap meer zou hebben. Ook over het geld dat Londen Brussel bij vertrek moet overmaken, is nog geen begin van overeenstemming. Londen i Koenders wijt het trage proces aan de opstelling van de Britse regering blijft zijn contributie betalen in de overgangsperiodemaar blijft vaag over het werkelijke scheidingsbe drag, volgens Brusselse experts tus sen de 60 en 100 miljard. Volgens Barnier zijn de Britten nog steeds niet in staat 'hun ver plichtingen, aangegaan tijdens hun lidmaatschap, te definiëren'. Als dat ook de komende weken niet lukt, aldus Barnier, dan zal hij moeten concluderen dat er op dat punt 'on voldoende voortgang' is en zal hij de Europese leiders adviseren nog geen parallelle onderhandelingen te openen. Davis houdt keihard vast aan zijn eigen uitgangspunt: het scheidingsbedrag pas met precieze cijfers invullen als ook een akkoord over dat partnerschap in de steigers staat. Over de Iers/Noord-Ierse grens is ook nog geen akkoord, onduidelijk is zelfs of daar de afgelopen vier da gen veel tijd aan is besteed. Het gaat om 'een unieke situatie', die weer spiegeld moet worden in de uitein delijke oplossing, zeggen beide par tijen, maar hoe de oplossing eruit moet zien, weet nog niemand. Britse ministers waren vorige week in Nederland, als onderdeel van een 'roadshow' waarin ze lan den aanmoedigen om snel het overleg over een nieuw partner schap te openen, maar volgens Bert Koenders (Buitenlandse Zaken) la ten de 27 overige EU-lidstaten zich niet uit elkaar spelen. Koenders wijt het trage proces tot nu toe aan de opstelling van de Britse regering en roept op tot tempo: „De bal ligt nu bij onze vrienden aan de over kant van het Kanaal." Kijk niet alleen op funda, ervaar uw favoriete huizen 'live'! Goed gevoel Hoe het in het melkgeitenbe- drijf toegaat, weet ik niet. Maar ik kom graag langs om mijn be grip van de wereld te vergroten. vrijdag 29 september 2017 GO 2 Mijn opvattingen over de be handeling van productiedieren De loodzware onderhandelingen over de brexit hebben deze week een 'nieuwe dynamiek' ge kregen, maar doorbraken heeft dat niet opgeleverd. Frans Boogaard Hanneke Keultjes Brussel Theresa May. fotoepa I facebook.com/NVMopenhuis twitter.com/NVMopenhuis Als u wilt verhuizen is internet natuurlijk een prima middel om u te oriënteren. Maar tijdens de NVM Open Huizen Dag op zaterdag 30 september heeft u de gelegenheid om geheel vrijblijvend 'live' bij uw favoriete huizen binnen te kijken. Dan pas voelt u écht welke woning het beste bij u past. Bent u daarna enthousiast om een volgende stap te zetten, schakel dan een NVM- aankoopmakelaar in. Hij werkt in üw belang en ontzorgt u tijdens de gehele aankoop. Kijk op nvm.nl voor meer informatie en op funda.nl voor de deelnemende huizen. Tot 30 september!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15