l L Safest v r 12 ROHINGYA'S OP DE VLUCHT m De jacht op de Rohingya's in Myan mar ontaardt in een tragedie van de buitencategorie. Vooral de tegenwer king van de regering in Rangoon leidt internationaal tot woedende re acties. Groot-Brittannië noemt de aanhoudende boycot van hulpverle ners door de regering in Rangoon 'onaanvaardbaar'. De Verenigde Naties zouden giste ren na lang soebatten voor het eerst toegang krijgen tot Rakhine State, waar het leger jacht maakt op de Ro hingya's, een moslimminderheid, maar die toestemming werd op het laatste moment ingetrokken. Hulp organisaties vragen de regering nu opnieuw met klem hen toe te laten in het gebied waar zich volgens critici 'een genocide' voltrekt. Ontoereikend Het legerofFensief in Rakhine State, in het noorden van het land, heeft 480.000 Rohingya's op de vlucht ge jaagd. In eigen land zijn honderddui zenden beroofd van onderdak, voed sel en medicijnen.Tot nu toe mag al leen het Rode Kruis van Myanmar, met steun van het Internationale Rode Kruis, hulp bieden in het 'rampgebied'. Volgens organisties als Oxfam en Save the Children is die hulp absoluut ontoereikend. De relatie tussen de regering en hulporganisaties staat al vanaf het begin van het drama, begin augustus, onder hoogspanning. De regering en de strijdkrachten beschuldigen de Honderd duizenden zijn beroofd van onderdak, voedsel en medicijnen. Hulp wordt slechts mondjesmaat toegestaan. agentschappen ervan dat zij hulp bieden aan opstandelingen onder de Rohingya's. De organisaties noemen de beschuldigingen verwerpelijk. Bo vendien zorgt de misinformatie er voor dat hulpverleners zich niet meer veilig voelen in de door de boeddhis tische meerderheid bewoonde gebie den. Ze zouden er worden bedreigd. Oxfam Novib schetst een drama tisch beeld van de situatie van de ruim 450.000 gevluchte Ronghya's in buurland Bangladesh. De opvang in en rond Cox's Bazar, aan de kust, ver loopt chaotisch. Meer dan 70 procent van de vluchtelingen heeft geen on derdak of toegang tot schoon drink water. De hulpverlening wordt ook bemoeilijkt door hevige regenval, al dus Oxfam Novib, waardoor de pro visorische kampen onderwater lo pen. „Het is verschrikkelijk om te zien. Alleen mensen die een stuk plastic hebben gevonden, zitten droog", zegt Paolo Lubrano, hulp coördinator van Oxfam in Bangla desh. „Sommige kampen staan blank door alle regenval. Mensen verruilen de ene ellende voor de andere. Vooral vrouwen en kinderen hebben het on der deze miserabele omstandigheden hard te verduren." Er zitten veel kin deren in de kampen. Zij maken meer dan 60 procent uit van de populatie. Seksueel misbruik Het hoofd van het VN-migratie- agentschap slaat alarm over het groeiende aantal meldingen van sek sueel geweld tegen Rohingya's. De Internationale Organisatie voor Mi gratie (IOM) meldt dat haar artsen tientallen vrouwen hebben behan deld die slachtoffer waren van 'ge welddadig seksueel misbruik'. Het daadwerkelijk aantal misbruikte vrouwen ligt waarschijnlijk veel ho ger, aldus woordvoerder William Lacy Swing. Voor de kust van Shamlapur in het zuiden van Bangladesh kapseisde gisteren een boot met 130 Rohingya- vluchtelingen. Zeker dertien opva renden, onder wie acht kinderen, kwamen daarbij om het leven. Meer dan 30 mensen konden worden ge red. Het weer in het gebied is slecht en de zee ruw. vrijdag 29 september 2017 Gestrand in de modder, zonder drinkwater De ellende voor de Rohingya's breidt zich uit. Myanmar frustreert alle hulp en 70 procent van de ruim 450.000 vluchtelingen in Bangladesh leeft in de modder, zonder onderdak en drinkwater. Hans van Zon Rotterdam/Rangoon T Vluchtelingenkamp Cox's Bazar in Bangla desh is veranderd in een grote modderpoel. De omstandigheden zijn er barmelijk. FOTO GETTY IMAGES De laatste me ters moeten de vluchtelingen door het water waden. Met hou ten bootjes zijn gevluchte Rohin gya's naar buur land Bangladesh gekomen. De op vang in en rond Cox's Bazar aan de kust, is chao tisch. De vluch telingen worden met harde hand in het gareel ge houden. FOTO'S REUTERS, AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 12