<v£ Besluit Jumbo pas eind dit jaar Chemiefabriek Trinseo kan vooruit in Terneuzen Aan-Z bestrijdt eenzaamheid met pop-up terras X 7 Haar man is twee jaar geleden overleden, haar familie woont grotendeels in Limburg, haar dochter op Bonaire, maar eenzaam? Nee, niet echt. Marianne Neisse pakt gewoon een terrasje met haar buurvrouw. zv Voor de bonte gevel van zwemcomplex Scheldorado heeft welzij nsorganisatie Aan-Z met kring loopmeubeltjes en plastic bloe men een pop-up terras/woonka mer gemaakt. Een vluchteling speelt op een luit en een dertigtal mensen babbelt en grijpt soms naar de oren want de luit is inder daad luid. Het pop-up terras is een initia tiefin het kader van de Week te gen Eenzaamheid. Marianne Neisse (71) is met buurvrouw Adriana de Regt uit haar apparte ment aan de Scheldeboulevard ge komen om lekker mee te doen. „Natuurlijk was het heel moei lijk om mijn draai te vinden na het overlijden van mijn man. Ik denk dat dat voor iedereen geldt." Niet temin ziet ze zichzelf niet als een typisch eenzaam mens. „Mis schien komt dat nog, als ik negen tig ben." Ze wijst lachend naar haar buurvrouw: „Met zo'n buur vrouw heb je niet de kans om je eenzaam te voelen. Je moet er ook gewoon op uit gaan. Ik rij gewoon zeifin de auto naar Limburg, din gen ondernemen. Ik kan me wel goed voorstellen dat het wel echt speelt voor mensen die ouder zijn. Je moet er ook gewoon op uit gaan Ik kan alles nog gewoon. Maar als je bijvoorbeeld afhankelijk bent van een scootmobiel en niet meer overal naar toe kunt, dat verandert de zaak." Hoewel zelf misschien niet een zaam dankzij haar buurvrouw, kent ze wel eenzame mensen, ou dere mensen. „Weet je wat ze het meeste missen? Een arm om hen heen, een knuffel, warmte. Dat doet echt wat met je, dat is zo waardevol als je voelt dat iemand om je geeft." Hoewel het gros van de bezoe kers van het pop-up terras ouder is, is eenzaamheid niet louter een probleem voor senioren. Volgens onderzoek van Coalitie Erbij en RIVM voelt ook ruim een derde van de mensen tussen 19 en 49 jaar zich eenzaam. En voor juist die groep is eenzaamheid nog iets waar een taboe op rust. „Jongeren schamen zich er voor", weet An neke Vereecken van Aan-Z. „Mo gelijk hebben social media daar een invloed op." Plaatjes op Insta- gram en Facebook van stedentrips, etentjes en feestjes met vrienden wekken vaak een indruk van een rijker sociaal leven dan werkelijk het geval is. „Mensen denken dan wel eens dat er iets mis met ze is als ze dat missen. Wij onderne men van alles, we zorgen voor vriendschapsdiensten, mensen die een kopje koffie komen drin ken maar uiteindelijk moeten de mensen elkaar beetpakken en mee laten doen. Vandaar dit terras." Jumbo wil een vestiging bou wen aan de Langestraat, tussen de Lidl en mfc De Windmaker. Omwonenden zijn bang voor overlast en onveilige situaties, maar het plan heeft warme steun van B en W en een meer derheid van de gemeenteraad. De supermarkt zou meer men sen naar het centrum van Oost burg trekken, wat goed is voor de klandizie in de winkels. Boven dien moet uit de opbrengst van de bouw - zo'n anderhalf mil joen euro - deels de reconstruc tie van het centrum van Oost burg worden betaald. Die is al volop bezig. Als Jumbo niet komt, zou dat de gemeente Sluis een flinke strop opleveren. Lidl en de Stichting Super marktfonds - dat onder meer Al- bert Heijn vertegenwoordigt - stapten naar de Raad van State. Volgens hen is er niet voldoende klandizie voor vier supermark ten in Oostburg, waar al een Lidl, Aldi en Albert Heijn gevestigd zijn. De Raad van State had eind juni een zitting. Daar vroegen de bezwaarmakers om extra tijd om te reageren op het verweer van de gemeente Sluis. De Raad van State stond dat toe - iets wat niet erg gebruikelijk is. Het gevolg: er komt nu een tweede zitting. Die is dinsdag. De Raad van State doet in principe binnen zes weken uit spraak, maar geeft zichzelf in complexe dossiers vaak weken uitstel. Een uitspraak valt dus niet eerder dan eind dit jaar te verwachten. Trinseo, in 2010 ontstaan na over name van onder meer de styreen- activiteiten van Dow wereldwijd, had dringend behoefte aan de nieuwbouw. Kantoorpersoneel zat verspreid in gebouwen op het Dow-industriepark. Als eerste hapte Trinseo toe om zich te vesti gen op het Maintenance Valuepark. Dat was, aldus Trinseo Terneuzen- directeur Frans Kempenaars, opval lend snel geregeld. „Terwijl een chemiebedrijf toch liever in pijpen dan in bakstenen investeert." Bij Trinseo Terneuzen werken 450 mensen, van wie vijftig via on deraannemers. De nieuwbouw Alles ziet er fris uit. De kantoren zijn open, wat eerst wennen was biedt onderdak aan 180 werkne mers, van wie ongeveer vijftig op de afdeling onderzoek en ontwik keling. Alles ziet er binnen fris en fruitig uit. De kantoren zijn open, wat eerst wennen was, zei projectleider Adrie Overdulve. „Mensen waren het gewoon met z'n tweeën of drieën in een kan toortje te zitten." Het indrukwekkendst is de ruime machinehal en het laborato rium, waar onder meer plastics worden getest. Trinseo ontwikkelt in Terneuzen ook nieuwe soorten plastics die kleurvaster of weersbe- stendiger zijn. Belangrijke afne mers zijn de automobiel- en ver pakkingsindustrie en producenten van huishoudelijke apparaten. Trinseo boert financieel goed. De netto verdiensten stegen in 2016 wereldwijd met ruim 41 procent, tot 318 miljoen dollar. donderdag 28 september 2017 Een knuffel is zo waardevol Guido van der Heijden Terneuzen Met kringloopmeubeltjes tovert Aan-Z het terras voor Schelderado om tot een openlucht woonka mer. FOTO PETER NICOLAI - Marianne Neisse Pas eind dit jaar wordt duide lijk of supermarkt Jumbo zich mag vestigen in het centrum van Oostburg. De Raad van State heeft een tweede zit ting nodig om een oordeel te kunnen vellen. Die is ko mende week. Martijn de Koning Oostburg Bernadette bij een van de testapparaten, foto peter nicolai Trinseo kan vooruit in Terneu zen. Het chemiebedrijf opende gisteren officieel het nieuwe kantoor, een werkplaats en de afdeling onderzoek en ontwik keling op het Maintenance Valuepark naast de tunnelin gang. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 79