Aandeelhouders willen af van PZEM 10 ZE Cliënten zorgboerderij Schore maken vrijwel dagelijks een rondje Door Schore gaat deze woensdag ochtend een bijzonder gezelschap. Pony's Sascha en Dandy zijn met de drie alpaca's Lana, Rebecca en Jacob aan de wandel. De cliënten van zorgboerderij Rust na Onrust lopen mee. installatie Kijk snel op DELTA.nl/niettezuinig Het is tegen half elf als de drie alpaca's van zorgboerderij Rust na Onrust in Schore hun tuigje om hebben. Klaar voor hun dagelijkse portie li chaamsbeweging. Ook hond Odie en de pony's Sascha (van de buur man) en Dandy (van de zorgboer derij) zijn van de partij. De drie statige alpaca's met hun opmerke lijke kuiven hebben er overduide lijk zin in. Ze trekken aan de rie men. „We lopen een rondje rond het dorp", legt Heieen van de Weele van de zorgboerderij uit. „Dan doen we bijna iedere dag, als het weer het toelaat. Ook in de winter." Zorgboerderij Rust na Onrust zit sinds 2012 in Schore. Naar de dagopvang komen zeer verschil lende mensen, van jong tot oud. De een is dementerend, de ander gehandicapt. „Een hele bewuste keuze", vertelt bedrijfsleider Kees van Hoepen. „Wanneer je bijvoor beeld alleen maar jongeren bij el kaar zet gaan die tegen elkaar op boksen. Nu zie je dat ze elkaar hel pen." De sfeer in de opvang doet denken aan een groot gezin. Sa men koffiedrinken aan een grote tafel in een huiselijke omgeving. Twee poezen doen een dutje in de zon, de papegaai babbelt gezellig mee in zijn kooi en in een aqua- Je moet ze niet recht in de ogen kijken. Dan gebeurt er niks rium tegen de muur zwemmen vissen traag hun baantjes. Geen steriele, moderne inrichting maar een sfeer die de cliënten doet den ken aan vroeger. De groep wandelt het dorp uit en slaat af richting Kanaalweg. Een route waar vrachtverkeer richting Hansweert langskomt, maar daar trekken de alpaca's zich niets van aan. Voor de passerende trucks hebben Lana, Rebecca en Jacob nauwelijks belangstelling. Nee, maar al die groene grassprieten in de berm zijn wél interessant. Net als de mensen. Lana draait graci eus haar lange nek in alle bochten om vooral maar niets te missen van alles wat achter haar gebeurt. Maar hoe zit dat eigenlijk? Spugen alpaca's ook, net als lama's? „Nau welijks. Ze spugen wel eens, maar dan zijn het druppeltjes. Je moet niet recht voor ze gaan staan en niet in de ogen kijken maar een beetje er langs. Dan gebeurt er niks", zegt Van de Weele. Na een klein half uurtje komt de zorgboerderij al weer in zicht. De alpaca's en pony's gaan de wei weer in en de cliënten maken zich op voor het volgende programma onderdeel. Een enkeling gaat naar huis, maar de meesten blijven. Eerst even eten, misschien wat rusten en dan wacht een nieuwe 'taak'. In de moestuin bijvoor beeld, of timmeren, schilderen, dieren verzorgen. „Vaak dingen die ze vroeger ook deden", zegt Van Hoepen. De aandeelhouders van PZEM - de provincie en gemeenten - wil len zich op termijn terugtrekken uit het energiebedrijf. Uit de aan deelhoudersstrategie waarover Provinciale Staten en gemeente raden binnenkort praten, blijkt dat ze geen zieltogend commerci eel energiebedrijf op de been wil len en kunnen houden. De risico's zijn te groot. Het Rijk moet zich in hun ogen dan ook over de kern centrale ontfermen. De exploita tie van de nucleaire stroomfabriek is financieel een maatje te groot voor Zeeland, vinden de aandeel houders. De aandeelhouders willen wel een stukje van PZEM meenemen: waterbedrijf Evides, waarvan PZEM de helft van de aandelen bezit. Het waterbedrijf dient een publiek belang en moet daarom geen onderdeel uitmaken van een commercieel bedrijf. Al vele jaren koesteren de aandeelhouders de wens om Evides rechtstreeks on der de aandeelhouders te plaatsen. Dat betekent dat ze per jaar zo'n 20 miljoen euro aan dividend van gen. Dat geld kunnen de Zeeuwse overheden goed gebruiken. Zeker de provincie, die al een zware fi nanciële last torst voor de sane ring van de failliete fosforfabriek Thermphos. Provincie en gemeenten willen geen zieltogend commercieel energiebedrijf op de been houden De aandeelhouders zitten nu gevangen in de structuur van PZEM. Het energiebedrijf is ont staan na splitsing van de energie- productietak en het netwerkbe drijf. Winstgevende onderdelen gingen in de verkoop. De consu- mententak werd dit voorjaar ver kocht aan het Zweedse EQT, dat doorging als Delta. Stedin kocht het netwerkbedrijf. PZEM heeft nu een kerncen trale, Sloecentrale en een biomas sacentrale in Moerdijk en handelt in energie op de groothandels markt. De eerste twee centrales draaien verlies. donderdag 28 september 2017 Aan de wandel met de alpaca's Melita Lanting - Heieen van de Weele Waterbedrijf Evides moet rechtstreeks onder de Zeeuwse aandeelhouders val len en het Rijk moet zich ont fermen over de kerncentrale. Frank Balkenende Middelburg De drie alpaca's van zorgboerderij Rust na Onrust worden uitgelaten, fotomechteldjansen Nu de eerste 4 maanden vanaf 52*50 p/mnd verbindt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 63