JannieduToit spreekt de taal van het hart ■v p Pittige kost voor de herfst 2 JANNIE DU TOIT Schandalig vermakelijk Verhalen De geur van de Indische keuken, gamelanmuziek en smeuïge verhalen. Welkom op de Indische familiebijeenkomst van Roy en Hedy Grünewald. En selamat makan! (smakelijk eten) Uitgelicht Het duurde even voordat de Zuid-Afri kaanse zanger met de mooie geschoolde bariton kon overtuigen. Alles klonk met een ingehouden spanning, maar waar was de kleur, waar de emotie? Wie Jannie du Toit (65) voor het eerst hoort, moet de eerste paar num mers loskomen van tijd en herinnering. Een overgave dwingt de zanger na enige tijd vanzelf af, de beelden krijgen langzaam kleur. Hij is de man die als geen ander in zijn thuis land Zuid-Afrika sinds de jaren zeventig de taal heeft teruggeven aan de mensen. Niet door het als nationaal symbool op te voeren, maar door in teksten en vertolkingen de schoonheid en mogelijkheden te laten horen. Dan gaat het om de woorden die het onzegbare een betekenis kunnen geven. Bij Jannie du Toit klinken de zinnen als tastbare, vaak troostende, kunst werkjes. De taal van het hart. Een kans om de krassen op de ziel van een samenleving een uit weg te bieden. Koos (Doep) du Plessis was als een Zuid- Afrikaanse Dylan een voorloper, maar ook te vroeg (in 1984, met 39 jaar) gestorven. Jannie du Toit nam voor een deel zijn taak over. Minder expressief, maar even vastberaden om de taal te laten spreken. Hij deed en doet dat nog steeds met overtui ging en is net als Gert Bij Jannie du VlokNel,Amanda Strydom en Chris Toit klinken de Chameloneenam- zinnen als vaak t»ssadeur van die taal en muziek in Europa. troostende ku nstwer kjes Ee" "edilsklrywer 1 met de allure van een kleinkunstar- tiest. Ook iemand die zich met gemak bedient van andere talen en bij gelijkgestemde Afri kaanse- maar ook buitenlandse liedjesschrijvers en dichters zijn inspiratie vindt. Denk aan Ne derlandse equivalenten als Frans Halsema, Cor- nelis Vreeswijk, Robert Long, Herman van Veen en Jules de Corte. De komende toer zal een eer betoon zijn aan de muziek van Jacques Brei. Een voor Du Toit passende en logische keuze. TOP 3 ALBUMS 5 REDENEN OM THUIS TE BLIJVEN Boek Het is een stukje va derlandse geschie denis, dat van Ne- derlands-Indië: het leven in de kolonie, de Japanse bezet ting in de Tweede- Wereldoorlog, de onafhankelijk heidsstrijd, de politionele acties en de gedwongen repatriëring van de 'Indo's' die in het koude Nederland een nieuw bestaan moesten opbou wen. Tijdens Selamat Makan wordt deze geschiedenis gepresenteerd in kleurrijke verhalen. Onder het genot van een Indische maaltijd. Roy en Hedy Grünewald groeiden op in de na-oorlogse Indocultuur. Ze staan al drie jaar met Selamat Makan op de planken. Roy: „Ik neem het pu bliek mee in de sfeer van een kumpu- lan, een familiebijeenkomst vol ver halen. De schemering valt. Hedy staat te koken en kruidige geuren Herkenbaar hè, de mannen met hun praatjes en de stille krachten in de keuken kringelen uit de wadjans. In de verte klinken de gamelans. En dan vertel ik over Indië, de Indo's, hun familie in Nederland en het huidige Indonesië. De verhalen zijn herkenbaar, afwis selend grappig, ontroerend, of een tikje pikant. Als de gerechten klaar zijn, nodig ik de aanwezigen uit voor de authentieke Indische maaltijd, met de uitroep: Selamat makan (sma kelijk eten). Deze voorstelling is een beleving, ook voor hen die niet van Indische afkomst zijn." „Tot nu toe waren alle voorstellin gen uitverkocht. De mensen komen terug met andere vrienden, familie leden of bekenden. Ze zijn laaiend enthousiast over het concept, de ver halen en het authentieke heerlijke eten. Ze vinden dat je deze voorstel ling gezien moet hebben en geven ook aan elkaar een voorstelling ca deau. Ik zie grootouders die hun kleinkinderen meenemen of an dersom. De sfeer, het concept en het thema van deze Indische familiebij eenkomst spreekt aan", vertelt Roy. „Men luistert naar de verhalen, ruikt heerlijke prikkelende geuren. En daarna scheppen wij als acteurs het eten op een bord voor de gasten. Tijdens het eten vertellen de bezoe kers dan weer aan elkaar hun eigen verhalen. Deze familiesfeer willen wij handhaven en daarom laten wij maximaal 100 bezoekers toe. Wij wil len een intieme sfeer en onderlinge contacten. Als ik aan het vertellen ben, staat Hedy rustig te koken, ze zegt geen woord, maar is overduide lijk aanwezig. Dat is herkenbaar hè, de mannen met hun praatjes en de donderdag 28 september 2017 GO René de Dreu is muziekliefhebber. Hij schrijft over allerlei soorten muziek. Wat: Jannie du Toit - ode aan Jacques Brei Waar: Porgy en Bess, Terneuzen Wanneer: vanavond, 20.00 uur Reageren? uitenthuis@persgroep.nl De 3 populairste albums van dit moment: Foo Fighters, Concrete and Gold Keiharde rock versmolten met popgevoel op het negende mees terstuk van Ame- rika's laatste grote stadion rockband. Lil Kleine, Alleen Op zijn tweede album werkt hij samen met onder anderen Boef en Ronnie Flex. Lijpe, Zandloper Het nieuwe album is fysiek nog ner gens te koop, maar doet het goed bij de mu- ziekstreamers. Bron-, Mega Album Top 50 B Jannie du Toit en Susan Mouton staan samen met Chanie Jonker in Porgy en Bess. Ook als je de plekken in het boek niet gaat bezoeken, is De rare reisgids, Nederland in 99 schandalen buitengewoon ver makelijk. Je reist langs locaties waar iets schandaligs mee aan de hand was. Zoals het land goed van Rijkman Groenink, dat de voormalig ABN-bankier en bonusopstrijker niet wilde openstellen voor publiek. Of de villa waar twee broers een vriend vermoordden en die ze later gebruikten als logo voor hun bedrijf. Verschenen bij Scriptum. Indische sferen Jeanette Vergouwen 44 Roy Grünewald Tijdens de maaltijd worden verhalen gedeeld. Een roman over ongemak kelijke waarheden,een boek over schandalige plekken en een film over de vriendschap met een hond: Vivian de Gier kiest pittige kost deze week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46