'Dodelijke granaat Mali uit foute partij' 3 'Verwijzing Jodenvervolging schoot in verkeerde keelgat' CRISISOEFENING DIJKEN 43 machinisten en conducteurs dreigen hun baan te verliezen. Een ruzie tussen de Nederlandse Spoorwegen en een groep ontevreden medewerkers is compleet geëscaleerd. Eén machinist is al op straat gezet. De ontslagprocedure voor machi nist Teus Flierman is gestart nadat hij vrijdagmiddag 7 juli op Amster dam Centraal een werkoverleg van het Amsterdams Machinisten Kol- lektief (AMK) leidde. De gemoederen liepen tijdens het overleg zo hoog op dat enkele tientallen machinisten en conduc teurs boos de perrons opliepen. In een aantal treinen werd aan de noodrem getrokken. AMK-woord- voerder Dick van der Meulen: „Er werd geroepen dat mensen op het spoor zouden gaan, toen heeft Teus de verkeersleiding gebeld om dat te melden. NS zegt dat hij daarmee impliciet eiste dat de treinen zou den stoppen met rijden." Tussen 17.15 uur en 18.30 uur kon den 75 treinen niet vertrekken van wege de melding dat er mensen op het spoor zouden gaan. Zo'n 20.000 reizigers werden daarvan de dupe. Het AMK leidt al 30 jaar een slui merend bestaan en leeft op als de onvrede groeit. Sinds een jaar wordt er weer fervent actie gevoerd tegen de NS en ook tegen de vakbonden die in de ogen van AMK'ers schoot hondjes van de NS-directie zijn. Van der Meulen: „We hebben na het overleg in Amsterdam een pamfletje op onze facebookpagina gehad, waarbij er een verband werd gelegd tussen de NS en de Joden vervolging in Amsterdam. Het pamflet eindigde met de woorden: Staakt!!! Staakt!!! Staakt!!! Tja, dat i De gemoederen liepen hoog op en NS- medewerkers liepen boos de perrons op zijn dezelfde woorden die door de mensen in het verzet zijn gebruikt tegen de Jodenvervolging. Dat is de druppel geweest voor NS om te zeggen: We pikken het niet meer. Dat pamflet was niet zo handig. We hebben het ook snel verwijderd." Spierballentaai Het AMK houdt van spierballen- taal. Een paar zinnen uit hun face- book-oproepen: 'Wij zijn het zat dat de bobo's bij NS hun mislukte nonsensbeleid over ons uitstrooien' en 'Wij zijn het zat om badinerend te worden aangesproken en te wor den behandeld als een nummer door een of andere omhooggeval len hbo-proleet die zichzelf mana ger (van wat?) mag noemen. Wij zijn het zat om op kinderlijke wijze te horen hoe wij wel of niet moeten zitten, lopen, werken, toiletteren, bellen, controleren, rijden, eten, drinken, denken, staan of kijken.' „Het is die toon van het AMK", zucht bestuurder Henri Janssen van FNV Spoor. „Daar gaan de nek haren van overeind staan. Daar ben ik niet gecharmeerd van. Maar nu schiet NS met een mitrailleur van uit de heup op iedereen die er 7 juli bij was. Dat kan niet." Volgens Van der Meulen (zelf ge pensioneerd machinist) is de NS- directie eropuit om de pop-up vak bond voorgoed te breken. „Teus Flierman, die bijna 39 dienstjaren heeft, moet nu boeten. Hij is als voorbeeld ge steld. De andere 42 NS'ers zijn aan de hand van camera beelden opge spoord en hebben allemaal een voor waardelijke waarschu wing voor ontslag gekre gen. Nog één keer en ze vliegen eruit. De toon is: iedereen die kri tiek heeft, flikkeren we eruit. En het werkt. NS-mensen zijn bang dat zij de volgende zondebok zijn. Het is doodstil." Een enkele NS'er loopt met een protest-button waarop een machi nist met afgeplakte mond is te zien en de tekst 'De inquisitie van NS snoert medewerkers de mond... Teus moet blijven!' (zie inzet). De petitie voor zijn rehabilitatie is door 200 mensen getekend. Schorsingen De 63-jarige Flierman is een recht lijnig man. In zijn carrière werd hij vier keer langdurig geschorst door de Nederlandse Spoorwegen. On langs nog omdat hij weigerde te gaan rijden zonder conducteur aan boord. In november dient zijn ont slagzaak. Sinds het incident zit hij thuis. De NS houdt zich op de vlakte over het geschil en stelt in een ver klaring: „Op 7 juli hield een aantal collega's een werkoverleg in Am sterdam. Daarin hadden zij de ruimte om zich te ui ten over tal van zaken. Na afloop heeft een kleine groep zich ge dragen op een wijze waarbij de orde, rust en veiligheid in het gedrang kwam. Ie dereen bij NS heeft het recht en de ruimte om zich te uiten of actie te voe ren, maar we trekken een grens als daarbij de veiligheid van reizi gers of collega's in het geding komt. Omwille van zorgvuldigheid, mede omdat er gerechtelijke procedures lopen, geeft NS op dit moment geen nadere toelichting." Dat zegt Jean Debie, voorzitter van defensievakbond VBM. Hij neemt het Defensie zeer kwalijk dat ze de eigen procedures niet goed heeft gevolgd. „Als ze dat wel hadden gedaan, was dit on geluk niet gebeurd", zegt hij. Het incident maakte een einde aan het leven van de 29-jarige Henry Hoving en zijn 24-jarige collega Kevin Roggeveld. De in Bulgarije gemaakte gra naten zouden in 2006/2007 met spoed zijn besteld voor de Afgha- nistan-missie. Een keurmeester van Defensie trok aan de bel. Hij stelde in een rapport voor om de partij van duizenden mortieren af te keuren, omdat de granaten mogelijk onveilig konden zijn. Het probleem was vooral dat er verschillende type onderdelen werden geleverd van de staartde- len, granaatlichamen en buisde- len. Dit terwijl op de bijgeleverde papieren stond dat het om één soort granaat ging. De keurmeester adviseerde de partij om die reden af te keuren, maar die melding zou door De fensie zijn genegeerd. donderdag 28 september 2017 Militairen van de Nationale Reserve leggen samen met medewerkers van het waterschap een bekramming aan op een dijk tussen Zwolle en Kampen. De crisisoefening, 'Deining en Door braak' genoemd, vindt tot morgen plaats. Doel is om goed voorbereid te zijn op een situatie van extreem hoog water in de rivieren. Het ministerie van Defensie oefent onder meer met water schappen, veiligheidsregio's en Rijkswa terstaat Oost Nederland, fotoanp NS dreigt werknemers te ontslaan na ruzie Ton Voermans Amsterdam De mortiergranaat die vorig jaar twee Nederlandse militai ren doodde tijdens een oefe ning, was onderdeel van een partij granaten die niet deugde. Defensie wist dat er iets mis was met de mortier granaten. Er lag een advies om de partij af te keuren. Raymond Boere Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3