iü'% 'f W' i t- Y 9 -/'W !T - - Ht' Vso*.*: -J& A* ,- A 7 V. K Cv *■(4 y»? y> 'V r is Willy Dobbelaer (75) druk doende met de aardappeloogst. Met twee broers en twee perso neelsleden houdt hij de aardappel groothandel Gebroeders Dobbe laer draaiend. Hij vertelt: „Mijn va der is in 1927 met het bedrijf be gonnen. In de zomervakantie in augustus moesten we helpen met het rapen van de pootaardappelen en de vroege consumptieaardap pelen. In de herfst kwamen de oude rode rassen aan bod. Voor tien hectare had mijn vader toch wel 25 tot 30 man in dienst. Het was zwaar labeurwerk, alle aard appelen moesten in zakken wor den gedaan. Tegenwoordig ge beurt alles machinaal. Zelfs om een lege zak te verplaatsen pakken ze al de heftruck. Of je nu gelukki ger wordt van het werk? Het is makkelijker. Dat harde werken van toen zou nu niet meer mogen. Natuurlijk was je vroeger wel met een kooi mensen op het land, dat was vaak gezellig. Maar door het harde werken waren mensen op hun 65ste helemaal versleten. Tot op de draad. Dat is nu beter." Het Watersnoodmuseum bij Ou- werkerk brengt komende maand de ramp van 1953 op verschillende Ik ben niet altijd gelukkig, eerlijk gezegd ben ik best een serieuze f~\ y, manieren voor het voetlicht. Hoe mensen toen van het één op het andere moment geliefden en goe deren in het water zagen verdwij nen. En anderen, die geluk had den, als ze op zolder de voeten droog hielden. Jaap Schoof (73) was van 2001 tot afgelopen zomer nauw bij het museum betrokken. Hij vertelt: „In directe zin speelt de watersnood geen rol in mijn leven. Ik was negen jaar toen onze boer derij opeens op een eiland stond. Als ik er nu aan terugdenk, dan heb ik te weinig met mijn vader over de ramp gepraat. Mijn oma - zijn moeder - is verdronken en nooit teruggevonden. Hij heeft haar naam op de grafsteen van mijn opa laten zetten, zonder erbij te vermelden dat ze vermist was. Ik zou graag zijn motivatie hebben gehoord. Vroeger gelukkiger dan nu? Ik ben niet altijd gelukkig, eer lijk gezegd ben ik best een seri euze. Onlangs sprak ik met een oude arts uit Amerika, die tijdens de ramp ergens op Walcheren was. Een man van in de 90, hij was hoofd van alle oncologen in Ame rika. Zo'n ontmoeting, waarbij je verhalen kunt delen, geeft je een geluksgevoel waar je weer even op kan teren." Ook toen de spoorlijn kwam zag je hoop en geluk op betere tijden Het Zeeuws Archief in Middel burg sluit met een expositie van prenten aan bij het 800-jarig be staan van de stad. Geluk was er door de eeuwen heen vaak gekop peld aan materiële welvaart. Roos anne Goudbeek van het archief vertelt: „We laten het Havenka naal zien, eind 17de eeuw. Toen was de stad op de toppen van haar kunnen. Echt machtig, dat proefje. Op een aquarel van Barend Corne- lis Koekkoek zien we een gezicht op Middelburg in 1810. Dan is er van die handelsstad niks meer over. Maar het is wel een beeld waarvan je kunt denken, dat men sen er gelukkig van werden. Dat geldt ook voor de feesten in 1867, toen duidelijk werd dat de spoor lijn naar Middelburg zou worden doorgetrokken. Ook daar zie je ge luk en hoop op een betere toe komst. Zo lopen we door tot in de 20ste eeuw. Toen waren mensen gelukkig als ze aangesloten wer den op het elektriciteitsnet." donderdag 28 september 2017 PC L v V - f (V xt* /Si f t d f 'iXr Aardappels rooien op Zuid-Beveland, circa 1905. De herfstvakantie werd ingesteld zodat boerenkinderen mee konden heipen met de oogst, foto zb/beeldbank zeeland. - Jaap Schoof - Roosanne Goudbeek 'K fie aan de HZ University of Applied Sciences in Vlissingen. Zij geeft woensdag 11 oktober om 19.30 uur een lezing over diverse vragen: 'Heeft de tijd ons geluk gebracht', 'overkomt geluk ons of moeten we zelf zorgen voor ons geluk', 'moeten we eerst lijden om het geluk te kun nen herkennen'. Dreischor, Museum Goemanszorg Vrijwilligers vertellen 17 en 24 okto ber over de geschiedenis van de aardappel in Museum Goemans zorg in Dreischor. Over zware kin derarbeid, aardappelziektes en me chanisering. In heel het land moes ten kinderen helpen met het rapen van aardappels. Daarom werd de herfstvakantie ingevoerd. Ouwerkerk, Watersnoodmuseum Welke spelletjes deden kinderen na de ramp van 1953? Dat valt te ont dekken tijdens de oud-Hollandse spellenmiddagen in het Water snoodmuseum (16, 20, 21 en 22 ok tober, telkens 12.00-16.00 uur). Op dinsdag 17 oktober wordt een work shop gegeven (11.00 en 13.00 uur), die leert hoe je een flessenpost kunt schrijven. De vraag hoe je een waterbestendig huis bouwt komt een dag later (18 oktober, 11.00 en 13.00 uur) aan de orde. De tekening wordt in ecoline gedompeld. Middelburg, Zeeuws Archief Wie is de grootste Middelburger aller tijden? Het Zeeuws Archief en de PZC organiseren een verkiezing. Donderdag 13 oktober wordt be kend gemaakt wie voor de titel in aanmerking komen. Van 14 tot en met 26 oktober kan iedereen een stem uitbrengen via de websites van de PZC en het archief. Van 2 tot 31 oktober is in het Zeeuws Archief de expositie 'Middelburg, de geluk kigste koopstad van Zeeland' (illu stratie links) te zien. Goes, Gemeentearchief De stadswallen zijn grotendeels ver dwenen of kregen een andere be stemming. Van 5 tot 31 oktober laat het Goese Gemeentearchief zien dat de stadsomwalling een hele eigen geschiedenis heeft, die bij droeg aan het 'geluk' van de stad. Nieuwdorp, Bevrijdingsmuseum De Mallard Wandeltocht op zater dag 28 oktober wordt georgani seerd ter herdenking van de nach telijke oversteek van het Sloe door Britse troepen in november 1944. Toen werd er een bruggenhoofd gevestigd op Walcheren. De tocht begint om 7.15 uur. Voor het volledige programma: maandvandegeschiedenis.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37