Bruidsvlucht hoornaar nabij II PLAMECO Eindrapport van proef met 'blurring' in binnenstad is positief 4 Mengen van detailhandel en horeca is goed voor klanten, ondernemers en winkelgebieden. Zo blijkt uit een evaluatie van een proef waaraan ook vijf Zeeuwse gemeenten deelnamen. Een nieuw plafond in één dag Plafonds Sierlijsten Verlichting Een winkelier die een glaasje schenkt of een cafébaas die ook bierpakketten verkoopt. Dat soort mengvormen van detailhandel en horeca - blurring in vaktermen - pakt voor iedereen goed uit. Klan ten waarderen het, ondernemers verdienen wat meer en winkelge bieden floreren of kwijnen minder snel weg. Dat blijkt uit het eindrapport van een proef in 34 gemeenten, waar onder Goes, Middelburg, Schou- wen-Duiveland, Terneuzen en Vlissingen. Een jaar lang zijn zeventig onder nemers in de vijf Zeeuwse gemeen ten buiten de paden van de stok oude Drank- en Horecawet (uit 1936) getreden. Ze experimenteer den met mengvormen van winkels en horeca, waarbij ze aan strenge eisen moesten voldoen op het ge bied van openbare orde, volksge zondheid en veiligheid. Omzet Zo kon een slijter een proeverij or ganiseren, mocht een café cadeau verpakkingen met bieren verkopen, en een restaurant de messen verko pen die ze daar zelf gebruiken. Ove rigens is het niet zo dat daardoor meteen de omzetten en winsten fors omhoog schoten. Onderne mers en klanten waren echter wel enthousiast. De belangrijkste conclusies van het eindrapport zijn dat het schen ken of verkopen van alcohol kan, als Met meer beleving trekje meer klanten en hou je die langer in de binnenstad vast dat in het verlengde ligt van de hoofdactiviteit. Het wordt dan be schouwd als een nevenactiviteit. Een voorbeeld is een proeverij die een slijter op touw zet. Gaat het om de verkoop van niet-alcohol gerela teerde producten dan is dat sowieso een nevenactiviteit. Bijvoorbeeld een restaurant dat kookboeken of zelfgemaakte chutney's verkoopt. Zowel gemeenten als onderne mers zijn ervan overtuigd dat mengvormen mogelijk moeten worden gemaakt. Daarvoor moet de Drank- en Horecawet worden aangepast. Het ministerie van Eco nomische Zaken voelt daar wel voor, want met meer beleving trek je meer klanten en hou je die ook langer in de binnenstad vast. Het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport is tegen aan passing, omdat de drempel om al cohol te drinken op deze manier wordt verlaagd. deskundigen speurden ^Mgi stèren de hemel boven ^^^^■Dreischor afin de hoop iets wijzer te worden over de vliegbewegingen van de ongewenste exoot. Het nest is naar verwachting zo groot en zwaar als een voetbal van grauw-grijs pa- pier-maché, legt projectleider Theo Zeegers uit. „Dat bungelt dan meestal aan een draadje hoog in de boom." Jan Smit is binnen het Kennis centrum dé autoriteit op het ge bied van wespen. Hij zag afgelo pen week hoe een hoornaar bij een imker in Dreischor een bij uit de lucht greep, zijn slachtoffer meenam naar de struiken en daar ontdeed van vleugels en poten. Vluchten kon de onfortuinlijke bij dan niet meer. De dodelijke werkster brengt de eiwitrijke prooi zo naar het nest. Alleen waar de bewuste hoornaar pre cies heen vloog, dat kon Smit net niet zien. De acht mannen op jacht naar het bolwerk van de Aziatische wespensoort splitsen zich op in groepjes. Ieder neemt een deel van Dreischor voor z'n rekening. Alle windstreken en mogelijke aanvliegroutes zijn zo gedekt, is het idee daarachter. Klimop en gelijksoortige bloeiende planten hebben in deze tijd van het jaar een grote aantrekkingskracht op bijen, zweefvliegen en dus ook de hoornaar. Even raakt Zeegers in vervoering. „Wat is dat? Op een boomstam wemelt het van de grote insecten. Hij laat z'n verre kijker al snel weer op de borst bungelen. Het blijkt om de Franse veldwesp te gaan; ook een exoot, maar geen bedreiging voor de bij. „Paniek om niks." De speurtocht blijft zonder re- Het nest bungelt meestal aan een draadje hoog in de boom sultaat en daarmee is gelijk ook de laatste kans verkeken om uit breiding van de bijendoders te gen te gaan, vertelt Zeegers. De koninginnen kunnen elk mo ment uitvliegen voor hun bruids vlucht met de darren. Voor deze mannetjes en de werksters zit hun taak er dan op. Ze zullen snel sterven. De bevruchte koningin nen (een nest kan maximaal vijf leiders voortbrengen), gaan op zoek naar een beschutte plek om te overwinteren. Dat kan in de omgeving van Dreischor zijn, maar ook net zo goed enkele tien tallen kilometers in de wijde om trek. Iedere koningin staat weer aan het begin van een nieuw volk. Op basis van de waarnemingen vandaag, vermoedt Zeegers dat het nest zich in het dorp of de di recte omgeving bevindt. „We staan er gewoon vlakbij, dat is duidelijk. Alleen, we kunnen het niet vinden. De bomen staan nog volop in het blad. Dat maakt het ook extra lastig zoeken." Over vijf weken is het verlaten nest volle dig uitgestorven, zegt Zeegers. „Het zou leuk zijn om er dan nog een foto van te maken en het te bekijken, maar veel heb je daar dan niet meer aan." De biologen struinden Drei schor afin opdracht van de Ne derlandse Voedsel- en Warenau toriteit. De Aziatische hoornaar staat op de Europese zwarte lijst, omdat het dier schadelijk is voor de bijenpopulatie. Wordt een exemplaar gezien, dan worden alle middelen ingezet om de grote wespensoort hier uit te roeien. Uitnodiging PLAFONDSHOW Vrijdag 29 september Zaterdag 30 september donderdag 28 september 2017 PC Mix winkel en horeca werkt Frank Balkenende Middelburg Past uw plafond niet meer bij het interieur, of is het lelijk geworden door vochtplekken of scheuren? Er bestaat een ideale en duurzame oplossing: Plameco. Zonder rommel of overlast wordt een nieuw plafond vlak onder het bestaande plafond aangebracht. Het meubilair kan gewoon blijven staan! Zowel klassieke als moderne uitvoeringen in wel 100 varianten, voor elke inrichting en stijl. Dit onderhouds- vriendelijke plafond voldoet aan alle gestelde Europese eisen. De hoogwaardige materialen zijn ongevoelig voor temperatuurver schillen, bacteriënwerend en vochtbestendig, dus ook optimaal in bijv. badkamers. Daarbij is iedere denkbare verlichting mogelijk. Aanstaande vrijdag en zaterdag kunt u zich tijdens de show uitvoerig laten voorlichten over de mogelijkheden. Columbusweg 3 in Goes - 0113-270000 - www.plameco.nl/goes Ze zien genoeg Aziatische hoor naars vliegen. Maar waar hun nest is, dat geven de nijvere werksters niet prijs aan de on derzoekers van het EIS Kennis centrum Insecten. Marcel Modde Dreischor A Een nest van de Aziatische hoornaar. - Theo Zeegers, Kenniscentrum Insecten Een nieuw plafond in 1 dag! Geschikt voor elke ruimte. PLAFONDS van 14.00 tot 18.00 uur van 10.00 tot 16.00 uur A Jan Smit (zittend) geeft uitleg aan onder anderen Theo Zeegers (I), John Smit (beige trui) en Ron van de Roer (petje), foto ernestaverburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32